Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŁĘŻANY OKIEM MŁODEGO POKOLENIA. HISTORIA ŁĘŻAN Łężany położone są w odległości 2 km na północny wschód od Miejsca Piastowego w kotlinie otoczonej wzniesieniami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŁĘŻANY OKIEM MŁODEGO POKOLENIA. HISTORIA ŁĘŻAN Łężany położone są w odległości 2 km na północny wschód od Miejsca Piastowego w kotlinie otoczonej wzniesieniami."— Zapis prezentacji:

1 ŁĘŻANY OKIEM MŁODEGO POKOLENIA

2 HISTORIA ŁĘŻAN Łężany położone są w odległości 2 km na północny wschód od Miejsca Piastowego w kotlinie otoczonej wzniesieniami. Na terenie miejscowości znajdują się: szkoła, przedszkole, Remiza OSP, Dom Ludowy, parafia rzymskokatolicka, kościół, trzy sklepy spożywczo-przemysłowe, dwie piekarnie i wiele małych firm. Zachowały się tu zabytkowe przydrożne kapliczki i pozostałości po kopalni ropy naftowej. Po raz pierwszy Łężany zostały wymienione w 1427 roku z Targowiskami, z którymi mają wspólną historię. Prowadzono tutaj wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej, znajdowała się także kopalnia „Szczęść Boże”. Podczas II wojny światowej mieszkańcy należący do plutonu ZWZ/AK będącego częścią placówki „Pelargonia”, a podczas akcji „Burza” zgrupowania „Południe” uczestniczą w działaniach wojennych. Końcem wieku Łężany zostały rozbudowane, wzniesiono nowe obiekty budowlane użyteczności publicznej. Po starej zabudowie wsi nie zachowało się wiele, do dziś znajduje się tutaj kilka ciekawych kapliczek.

3 NASZE ŁĘŻANY

4

5

6

7

8

9


Pobierz ppt "ŁĘŻANY OKIEM MŁODEGO POKOLENIA. HISTORIA ŁĘŻAN Łężany położone są w odległości 2 km na północny wschód od Miejsca Piastowego w kotlinie otoczonej wzniesieniami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google