Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny."— Zapis prezentacji:

1

2 Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

3 Nazwa szkoły: Gimnazjum nr 12 im.Sybiraków ID grupy: 96/88_MP_G1 Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: Budowa cząsteczkowa materii Semestr/rok szkolny: Pierwszy/ 2009/2010

4 Budowa materii Otaczająca nas materia złożona jest z cząsteczek, a one z atomów.

5 Nasze prace- pierwiastki

6 Stany skupienia materii stały, ciekły i gazowy. Z uwagi na różnice w cząsteczkowej budowie ciał, wyróżniamy trzy podstawowe stany skupienia:

7 Ruch cząsteczek Cząsteczki, w każdym ze stanów skupienia, wykonują nieustannie chaotyczny ruch we wszystkich kierunkach, np.: drobiny kurzu (czerwone) na wodzie – ruchy Brown’a.

8 Dyfuzja Potwierdzeniem ziarnistej budowy materii i nieustannego ruchu jej cząsteczek jest DYFUZJA czyli samorzutne mieszanie się cząsteczek różnych substancji. Przykłady dyfuzji

9 Dyfuzja w naszych doświadczeniach Atrament w wodzie Przed dyfuzjąPo dyfuzji

10 Negatywne skutki dyfuzji W cieczach W gazach

11 Siły międzycząsteczkowe Między cząsteczkami występują dwa rodzaje sił wzajemnego oddziaływania: spójności przylegania.

12 Menisk Jeżeli siły przylegania są większe niż siły spójności,obserwujemy menisk wklęsły. Gdy siły przylegania są mniejsze niż siły spójności to otrzymujemy menisk wypukły.

13 „Nasz” menisk wypukły

14 Włoskowatość Innym zjawiskiem będącym wynikiem oddziaływań międzycząsteczkowych jest włoskowatość. Dzięki temu zjawisku, w roślinach, odbywa się transport wody z ziemi do najwyższych części rośliny.

15 Włoskowatość w naszym doświadczeniu

16 Napięcie powierzchniowe Skutkiem oddziaływań międzycząsteczkowych w cieczy jest napięcie powierzchniowe. Prowadzi ono do powstania elastycznej „błony”.

17 Czy napięcie powierzchniowe jest duże? Moneta utrzymuje się na powierzchni cieczy. Woda nie wylewa się z cylindra, przy wrzucaniu kolejnych szpileczek.

18 Kto korzysta z napięcia powierzchniowego ? Nartnik

19


Pobierz ppt "Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google