Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekosystem wodny Oceany Wykonały: Zofia Pietrzak, Joanna Żmijewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekosystem wodny Oceany Wykonały: Zofia Pietrzak, Joanna Żmijewska."— Zapis prezentacji:

1 Ekosystem wodny Oceany Wykonały: Zofia Pietrzak, Joanna Żmijewska

2 Grupy organizmów W środowiskach wodnych wyróżniamy kilka grup organizmów w zależności od miejsca występowania. Główne z nich to: plankton – zespół drobnych organizmów unoszonych przez wodę, które nie są zdolne przeciwstawiać się silniejszym prądom (pierwotniaki, drobne skorupiaki) nekton – tworzą organizmy samodzielne pływające w wodzie. Należą do nich duże owady, ryby, płazy, gady i ssaki wodne. bentos – mieszkańcy środowisk wodnych związanych z dnem (np. płaszczki)

3 Fauna

4 Gąbki Gąbki – typ prymitywnych beztkankowych zwierząt, wyłącznie wodnych. Mają nieregularny i najczęściej zmienny kształt. Należą to najstarszych organizmów wielokomórkowych

5 Koralowce Koralowce - gromada jamochłonów zaliczana do typu parzydełkowców. Występują zwykle kolonijnie w formie polipów w morzach strefy ciepłej, przytwierdzone do dna morskiego. W budowie koralowców wyróżnić można warstwę zewnętrzną, tzw. ektodermę, która w górnej części tworzy otwór gębowy i gardziel, przechodzącą w jamę gastralną.

6 Skorupiaki Skorupiaki - podtyp stawonogów, tradycyjne ujmowany w gromadę. Ok. 42 tys. gatunków, większość występuje w morzach i wodach słodkich. Najmniejsze gatunki nie przekraczają 1 mm długości, najwięksi przedstawiciele dochodzą do ok. 80 cm długości. Ciało skorupiaków składa się z głowy, tułowia i odwłoka, u niektórych gatunków występuje głowotułów powstały z zespolenia przedniej części tułowia z głową.

7 Ryby Ryby – zmiennocieplne kręgowce wodne oddychające skrzelami i poruszające się za pomocą płetw

8 Walenie Walenie - ssaki, które prowadzą wyłącznie wodny tryb życia. Występują w oceanach i morzach, ale także w wodach słodkich (delfiny słodkowodne) oraz na styku tych środowisk. Do rzędy waleni zaliczanych jest około 80 gatunków.

9 Flora Flora oceanu nie zadziwia bogactwem odmian i form. Jest raczej uboga.

10 Plechowce Plechowce - grupa organizmów wielokomórkowych, których ciało zwane plechą. Zaliczamy do nich: Bakterie Śluzowce Grzyby Porosty

11 Wodorosty Wodorosty -  potoczna nazwa roślin wodnych o miękkich ciałach. Nazwa bliskoznaczna to trawa morska.

12 Obieg materii i energii w oceanie
 W warstwie fotycznej, organicznej fabryce oceanu, obieg materii jest niemal zamknięty: na wyprodukowaną przez fitoplankton (plankton roślinny) materię czekają w kolejce niezliczone rzesze klientów, nieustannie filtrujących wodę i odsączających z niej wszystko, co tylko nadaje się do zjedzenia. Na konsumentów pierwszego stopnia czekają już następni, którzy ich pożerają – i tak dalej, aż do ryb i wielorybów ze szczytu piramidy, na których z kolei czekają już reducenci i klienci lądowi – ptaki i ludzie na przykład.

13 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Ekosystem wodny Oceany Wykonały: Zofia Pietrzak, Joanna Żmijewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google