Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ernest Hemingway Ernest Miller Hemingway (ur. 21 lipca 1899 w Oak Park w stanie Illinois w USA, zm. 2 lipca 1961 w Ketchum w stanie Idaho) – pisarz amerykański,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ernest Hemingway Ernest Miller Hemingway (ur. 21 lipca 1899 w Oak Park w stanie Illinois w USA, zm. 2 lipca 1961 w Ketchum w stanie Idaho) – pisarz amerykański,"— Zapis prezentacji:

1 Ernest Hemingway Ernest Miller Hemingway (ur. 21 lipca 1899 w Oak Park w stanie Illinois w USA, zm. 2 lipca 1961 w Ketchum w stanie Idaho) – pisarz amerykański, prozaik. Miał pięcioro rodzeństwa: cztery siostry i brata

2 Dziecinstwo Jego pierwsze utwory literackie powstawały już w szkole, gdzie był redaktorem szkolnej gazetki. Później, po ukończeniu szkoły został dziennikarzem gazety "Star" z Kansas City. W 1914 roku, w wieku 15 lat, uciekł z domu, ale szybko wrócił ze względu na prośby rodziców, by ukończył szkołę. Już w latach 20. należał do Awangardy Literackiej. W roku 1918 rozpoczął swoje podróże. Wbrew woli ojca chciał się zaciągnąć do armii amerykańskiej, jednak nie został przyjęty ze względu na stan zdrowia, zaciągnął się więc do Czerwonego Krzyża i poprzez Paryż znalazł się na froncie włoskim. 8 lipca 1918 roku wynosząc poszkodowanego żołnierza z linii frontu został ciężko ranny. W czasie I wojny światowej zaczął pić. Kwestią sporną jest, czy można go nazwać alkoholikiem. Z jednej strony pił codziennie, co sam opisuje w swoich powieściach, z drugiej strony nie wpływało to na jego życie. Kiedy był na urlopie z powodu rany, zachorował na alkoholowe zapalenie.

3 Dorosłe życie Hemingwaya
W czasie pobytu w Stanach szlifował swoje umiejętności jako dziennikarz, z czego połowę czasu poświęcał pracy dla dziennika „Toronto Star”. Od 1920 r. wniósł swój udział jako redaktor handlowe-go czasopisma w Chicago. W 1924 r. zrezygnował ze współpracy z „Toronto Star”, powrócił do Paryża i rozpoczął na poważnie karierę pisarza.Pod koniec tych lat zdrowie psychiczne i fizyczne Hemingwaya poważnie osłabło. W 1960 r. o- puścił Kubę i osiedlił się w USA, w Ketchum w stanie Idaho, gdzie nabył dom. Poważne pisarstwo Hemingwaya zaczęło się w Paryżu od publikacji w latach prozy i poezji.Hemingway stał się pisarzem o światowej sławie.

4 Charakterystyka twórczości
Pisarz większość swoich dzieł, szczególnie powieści, opierał na swoich przeżyciach, przeważnie jednak zmieniając nazwiska swoje i innych. Takimi utworami są np. Pożegnanie z bronią czy Słońce też wschodzi, oraz niektóre z opowiadań (np. Mój stary) i powieści (np. Komu bije dzwon), gdzie zmienione są niektóre fakty i realia, co nie pozwala nazwać ich czysto autobiograficznymi. Jedna z powieści, wydana po jego śmierci, To co prawdziwe o świcie jest biografią z prawdziwymi nazwiskami. Autor pisze w swoich dziełach również o miłości, często opisując własne romanse (np. w Słońce też wschodz gdzie opisuje swoją niespełnioną miłość do Lady Duffy Twysden). Często nawiązuje do motywów polowania i połowu, sam będąc zapalonym łowcą (To co prawdziwe o świcie, Stary człowiek i morze), gonitwy byków (Rogi byka, Komu bije dzwon). Hemingway zasłynął też jako "Piewca życia". Zawdzięcza to swoim licznym opisom natury i zjawisk w przyrodzie oraz obserwacjom zwierząt.

5 Najwazniejsze dziela Pożegnanie z bronią (1929), Zielone wzgórza Afryki (1935), Śniegi Kilimandżaro (1936), 49 opowiadań (1938), Komu bije dzwon (1940), Stary człowiek i morze (1952)

6 Korzystaliśmy ze stron: Google.pl Wikipedia.pl Zadane.pl Autorzy:
Julian Abramczyk Dariusz Nowosiad


Pobierz ppt "Ernest Hemingway Ernest Miller Hemingway (ur. 21 lipca 1899 w Oak Park w stanie Illinois w USA, zm. 2 lipca 1961 w Ketchum w stanie Idaho) – pisarz amerykański,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google