Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny BIOLOGIA

3 Budowa ludzkiego ucha pozwala na rejestrowanie dźwięków o częstotliwości od 20 do 20 000 Hz, jednak ucho jest najbardziej wrażliwe na dźwięki o częstotliwości pomiędzy 1000 a 4000 Hz.

4 Ucho jest narządem dziesięciokrotnie bardziej wrażliwym niż oko (porównując energię słyszalnych fal dźwiękowych i energię światła widzialnego).

5 PRZYCZYNY UTRATY SŁUCHU - uszkodzenie lub deformacja struktur ucha, - uszkodzenie mechanizmu przenoszenia fal dźwiękowych m.in. na skutek nagromadzenia woskowiny w uchu zewnętrznym, - zrastanie kosteczek słuchowych w uchu środkowym na skutek infekcji, - uszkodzenie ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego na skutek stanu zapalnego, - uszkodzenie mechanizmu percepcji fal dźwiękowych w uchu wewnętrznym wywołane hałasem.

6 HAŁAS Długotrwałe oddziaływanie intensywnych dźwięków powoduje uszkodzenie narządu Cortiego. Osoby narażone przez dłuższy czas na głośne dźwięki tracą słuch ponieważ komórki zmysłowe narządu Cortiego ulegają uszkodzeniu.

7 SKALA HAŁASU Dźwięki o natężeniu ponad
140 decybeli powodują uszkodzenie słuchu nawet po krótkim czasie. 110 decybeli to granica bólu. Hałas powyżej 85 decybeli może powodować uszkodzenia słuchu, jeżeli jest się narażonym na długotrwałe słuchanie takich dźwięków. Powyżej 45 decybeli dźwięki raczej nie powodują uszkodzenia słuchu. 10 decybeli to granica słyszalności.

8 JAK OCHRONIĆ SWÓJ SŁUCH

9 Zadbaj o właściwą higienę uszu
Zadbaj o właściwą higienę uszu. Ale pamiętaj, że patyczki higieniczne nie służą do czyszczenia uszu, a jedynie do ich osuszania. Jeżeli chcesz oczyścić ucho głębiej, musisz zakupić w aptece specjalny płyn.

10 Unikaj głośnych miejsc, nie przebywaj w pobliżu źródeł głośnych dźwięków.

11 GŁOŚNOŚĆ MAX. 60% Nie słuchaj muzyki w swoim odtwarzaczu na poziomie głośności ustawionym powyżej 60% jego możliwości.

12 Zamiast słuchawek wkładanych do środka ucha używaj słuchawek nausznych z poduszeczkami.

13 Przebywając w bardzo głośnym otoczeniu używaj ochronników słuchu.

14 USZKODZEŃ SŁUCHU NIE DA SIĘ COFNĄĆ.
PAMIĘTAJ! USZKODZEŃ SŁUCHU NIE DA SIĘ COFNĄĆ.

15 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google