Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konferencja Procedury rozwijania uczenia i nauczania 23-25 stycznia 2014 SPACER EDUKACYJNY Dobra Praktyka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konferencja Procedury rozwijania uczenia i nauczania 23-25 stycznia 2014 SPACER EDUKACYJNY Dobra Praktyka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie."— Zapis prezentacji:

1 Konferencja Procedury rozwijania uczenia i nauczania stycznia SPACER EDUKACYJNY Dobra Praktyka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie

2 Przykładowe wyniki spacerów w szkole
Cel spaceru: CELE ZAJĘĆ, JAK UCZNIOWIE UCZĄ SIĘ OD SIEBIE Wyniki: cele 8/8 odnoszenie się do celów 8/8 praca w grupach 0/8 praca w parach 2/8 ocena koleżeńska 4/8 nacobezu do zadania 5/8 dawanie czasu na odpowiedź 7/8

3 Działania podjęte po spacerze
podczas obserwacji zajęć przez dyrektora zwracano szczególną uwagę na pracę w grupach; na radzie pedagogicznej nauczyciele zostali poproszeni o to aby uczniowie zarówno podczas zajęć jak i w czasie realizacji planowanych na II semestr projektów pracowali w grupach; na radzie pedagogicznej nauczyciele pracując w grupach opracowali kilka przykładowych tabelek do oceny koleżeńskiej, które później mogli wykorzystać na zajęciach; nauczyciele w parach organizowali OK obserwację nastawioną na pracę uczniów w parach i grupach.

4 Działania podjęte po spacerze
Po dwóch miesiącach przeprowadziłyśmy kolejny spacer „jak uczniowie uczą się od siebie”, w czasie którego obserwowana była praca uczniów w grupach i parach oraz ocena koleżeńska. Zauważyłyśmy pierwsze efekty podjętych działań. Cel spaceru: CELE ZAJĘĆ, JAK UCZNIOWIE UCZĄ SIĘ OD SIEBIE cele 8/8 odnoszenie się do celów 8/8 praca w grupach 2/8 praca w parach 7/8 ocena koleżeńska 3/8 nacobezu do zadania 7/8 dawanie czasu na odpowiedź 8/8

5 Co nas wyróżnia… Spacer z uczniami
W spacerze brał udział 1 nauczyciel oraz grupa 4 uczniów klasy VI. Aby ułatwić uczniom obserwację oraz nakierować ją na cel – przygotowane zostały karty obserwacji Cel spaceru: ZAANGAŻOWANIE UCZNIÓW NA LEKCJI Wyniki: Wszyscy nauczyciele, którzy otwarli drzwi (10) zaangażowali uczniów. Uczniowie pracowali w grupach (4), w parach (2) lub z całą klasą (4). Jednak wszyscy wykazywali zainteresowanie tematem lekcji. Można było zaobserwować, że uczniowie byli bardziej zaangażowani niż nauczyciel.

6 Arkusz obserwacji dla ucznia
Wybierz spośród podanych elementów te, które zaobserwowałeś na lekcjach LEKCJA klasa …………… uczniowie znają cele lekcji uczniowie stosują samoocenę na lekcji uczniowie stosują ocenę koleżeńską na lekcji nauczyciel podaje nacobezu do pracy lub zadania uczniowie są aktywni uczniowie pracują samodzielnie uczniowie pracują w parach uczniowie pracują w grupach uczniowie zadają pytania do lekcji uczniowie wyjaśniają pojęcia lub zagadnienia omawiane na lekcji wszyscy uczniowie wykonują polecenia nauczyciela nie wszyscy uczniowie wykonują polecenia nauczyciela Co Twoim zdaniem było najciekawsze na tej lekcji?

7 Wskazówki dla naśladowców
W dniu spaceru należy zwrócić uwagę na organizację pracy (nauczyciele biorący udział w spacerze nie mają lekcji) Ze względów organizacyjnych (mała liczba nauczycieli) w spacerze brali udział uczniowie, wypełniając wcześniej przygotowane dla nich karty obserwacji. Konieczne jest zaplanowanie czasu na rozmowę po spacerze oraz opracowanie i udzielenie IZ W czasie jednej godziny lekcyjnej można wejść maksymalnie do 3-4 klas Można zachęcić nauczycieli do otwierania drzwi dobrym przykładem. Nauczyciele, którzy mają obawy przed otwarciem drzwi mogą najpierw brać udział w spacerze.


Pobierz ppt "Konferencja Procedury rozwijania uczenia i nauczania 23-25 stycznia 2014 SPACER EDUKACYJNY Dobra Praktyka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google