Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Legendarny król Polski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Legendarny król Polski"— Zapis prezentacji:

1 Legendarny król Polski
Bolesław Zapomniany

2 Kim jest ? Bolesław Zapomniany zwany również Okrutnym to domniemany syn Mieszka II Lamberta, który miał objąc rządy po śmierci swego ojca w 1034 roku i panować aż do swojej śmierci w 1038 roku, kiedy to został zamordowany. Został on rzekomo wymazany ze wszelkich zapisków i kronik (stąd przydomek ) za potworne okrucieństwo (stąd drugi jego przydomek) oraz wywołanie tak zwanego „Powstania ludowego” wymierzonego przeciw religii chrześcijańskiej i feudalizmowi.

3 Skąd o nim wiemy ? W źródłach historycznych próżno szukać wielu informacji na jego temat, jednakże do naszych czasów zachowało się kilka z nich. Jedyne mówiące o Bolesławie bezpośrednio to Kronika Wielkopolska. Powstała ona jednak dopiero w XIV wieku a więc około 200 lat po domniemanym życiu władcy, co sugeruje, że kronikarz zwyczajnie próbował zapełnić luke w historii. „Gdy [Mieszko II] umarł w roku Pańskim 1033, nastąpił po nim pierworodny syn jego Bolesław. Skoro ten został ukoronowany na króla, wyrządził swej matce wiele zniewag.”

4 Innym źródłem są roczniki Kapituły Krakowskiej, w której pod datą 1038 roku umieszczono zapis dotyczący zgonu króla Bolesława. Pośrednio jego istnienie potwierdza także Rocznik małopolski, w którym Bolesław III Krzywousty nazwany jest Bolesławem IV, oraz zniszczony w XIX wieku Kodeks tyniecki Bolesława Szczodrego z figurującą przy jego imieniu rzymską cyfrą III. To daje podstawy, by sądzić, że między Chrobrym a Śmiałym był jeszcze jeden Bolesław. Informacje zawarte w Kronice Wielkopolskiej zostały w zbliżonej wersji, ale po licznych stylistycznych przeróbkach, powtórzone w późniejszych o cały wiek Rocznikach Mazowieckich i odleglejszych w czasie, piętnastowiecznych Rocznikach Świętokrzyskich, jednak w obu tych dziełach imię Bolesław, nie wiadomo czemu, zmieniono na Włodzisław. Jest jeszcze umieszczone w Tabula regnum Poloniae z końca XIV wieku wiele mówiące zdanie: Jeden waleczny król wymazany został z rzędu panujących. Postać Bolesława Zapomnianego występuje również w wielu obcych dziełach, m.in. w niemieckiej Kronice z Braunweiler, gdzie jest mowa o okrutnym prześladowaniu Ryksy (Rychezy) przez syna, w Kronice Czechów Kosmasa i w Kronice węgierskiej Chartiritusa Biskupa – fragment o wojskowej pomocy, jakiej udzielić miał Bolesław II Węgrom.

5 Kwestia Kazimierza Odnowiciela
Kazimierz Odnowiciel urodził się w 1016 roku był więc on (zakładając istnienie Bolesława) drugim synem Mieszka II i jako taki został wysłany do klasztoru. Jak pisze Gal Anonim „...jako pacholę do klasztoru przez rodziców był ofiarowany i tamże w Piśmie świętem wykształcony.” Wysyłanie młodszych synów władców do klasztorów było w średniowieczu często praktykowane, jednakże wykształecnie które otrzymał Kazimierz wykraczało poza zwyczajne umiejętności mnicha, którym miał rzekomo zostać, a ponadto gdyby Gal miał na myśli karierę kościelną a nie zwyczajną naukę napisałby, że ten został zwyczajnie wysłany do klasztoru a nie, że odbierał nauki.

6 Jednak legenda Istnieje również teza mówiąca, że w całej sprawie istotne jest imię władcy. Bolesław w tym wypadku, który odziedziczyłby imię po dziadku znacznie bardziej by pasował niż Kazimierz, którgo w dynastii jeszcze nie było. Jest to jednak wręcz śmieszna teza gdyż gdyby przestrzegano tej zasady wszyscy władcy musieli by nosić jedno imię. Na przestrzeni wieków mylono również Bolesława z Bezprymem, pierworodnym Bolesława Chrobrego, również związanego krzewieniem wiary słowiańskiej i odrzuceniem chrześcijaństwa. Te i wiele innych faktów pozornie sugerują, iż istotnie musiał istnieć jakiś władca lub władcy rządzący Polską w trakcie trwającego pięć lat bezkrólewia, jednakże te kilka poszlak i nie do końca wiarygodnych zapisków nie jest wystarczającym dowodem na istnienie tego legendarnego władcy.

7 Źródła http://www.historycy.org/ wikipedia.org
przyszloscwprzeszlosci.pl Portret Bolesława z

8 Prezentację wykonali Ewa Leciejewska Aneta Leonarczyk Marcin Lichota
Patryk Mania Jadwiga Ratajczak


Pobierz ppt "Legendarny król Polski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google