Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bosch Malarz i jego symbole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bosch Malarz i jego symbole."— Zapis prezentacji:

1 Bosch Malarz i jego symbole

2 „Leczenie głupoty” 1475–1480

3 „Leczenie głupoty” 1475–1480 Ten obraz znajduje się w Prado w Madrycie. Jest pierwszym dziełem, który otwiera nurt ludowy w twórczości tego malarza. Czego chirurg szuka w głowie chorego? Kamienia? W czasach, w których żył Bosch, określenie „mieć kamień w głowie” oznaczało szaleństwo. „Leczenie głupoty” to obraz alegoryczny. Należy zwrócić uwagę na specyficzne nakrycie, które ma na głowie chirurg. Symbolizuje ono mądrość.

4 Fr. „Niesienie krzyża” 1503–1504 r.

5 Fr. „Niesienie krzyża” 1503–1504 r.
Obraz ten jest bardzo charakterystyczny. Klimat budują krzykliwe barwy. Z ciemnym tłem kontrastują jasne kolory czapek. Postacie gromadzące się wokół Chrystusa budzą grozę. Mają zniekształcone ciała. Ich twarze są powykrzywiane (orle nosy, bezzębne usta, wyłupiaste oczy). Zło nie ukrywa się w symbolach. Wciela się ono w ludzi.

6 „Stworzenie Ewy”, fr. (1490–1500)

7 „Stworzenie Ewy”, fr. (1490–1500)
Kałuża znajduje się niepokojąco blisko z granicą, która łączy to przedstawienie z „Ogrodem rozkoszy ziemskich”. Wokół tej kałuży rozsiadły się dziwne stwory – zwierzęta. Martwa ryba – symbol grzechu Postać z długim nosem, która czyta książkę – personifikacja zła


Pobierz ppt "Bosch Malarz i jego symbole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google