Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Utopia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Utopia."— Zapis prezentacji:

1 Utopia

2 Definicja Słowo „topia” pochodzi z j. greckiego („topos”) i oznacza „miejsce”. Stojąca na początku litera „u” mogła wywodzić się z grec. „eu” lub „ou”. „eutopia” – dobre miejsce „outopia” – miejsce, którego nie ma Utopia jest dobrym miejscem, którego nie ma.

3 Ciekawy cytat „Społeczeństwo niezdolne do wydawania na świat utopii i do poświęcania się za nią zagrożone jest sklerozą i ruiną. Mądrość, dla której nie istnieją żadne fascynacje, zaleca nam szczęście dane, gotowe; człowiek tego szczęścia się wyrzeka i właśnie to wyrzeczenie czyni go stworzeniem historycznym, czyli zwolennikiem szczęścia wyobrażonego”. (E.M. Cioran)

4 Topos utopii w literaturze
Termin pochodzi od dzieła Tomasza Morusa pt. „Utopia”(1516 r.). „Państwo”, Platon „Utopia”, Tomasz Morus, 1516 r. „Państwo Słońca”, Tommaso Campanella, 1602 r. „Nowa Atlantyda”, Francis Bacon, 1627 r. „Rok 2440”, Sebastien Mercier, 1761 r. „Pamiętniki przemysłowca z 2440 roku”, Barthlemy Enfantin, 1829 r. „W roku 2000”, Edward Bellamy, 1888 r.

5 Platon, „Państwo” Utwór pt. „Państwo” Platona jest uznawany za jedną z pierwszych utopii. Filozof starożytny w tym dziele pisał, że człowiek zagubiony w niestałym świecie szuka wolności i pokoju w harmonii. Harmonię tę może zapewnić: cnota, zdrowie, praworządność, porządek. Wspólnota ludzi, którzy razem mieszkają, zapewniają sobie wzajemną pomoc i dbają o szczęście innych, to idealne państwo.

6 Platon

7 Tomasz Morus, „Utopia” W 1516 r. ukazał się utwór angielskiego pisarza i polityka Tomasza Morusa pt. „Książeczka zaiste złota i niemniej pożyteczna jak przyjemna o najlepszym ustroju państwa i nieznanej dotąd wyspie Utopii”. Dzieło to znane jest pod nazwą „Utopia”. Literacka Utopia to wyspa bez nędzy i wyzysku, kłamstwa, przemocy, nietolerancji, zawiści, złości, bez próżniactwa i pracy ponad siły. Utopią rządził król Utopus, który wprowadził dobroczynne instytucje. Odgrodził swoje państwo od reszty świata, w której panowało zło.

8 Tomasz Morus

9 Antyutopia antyutopia, utopia negatywna, dystopia
Jest to utwór, który pokazuje społeczeństwo pozornie doskonale zorganizowane, działające zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki, w którym jednak władza ma charakter totalitarny, a tradycyjny system wartości i norm etycznych ulega destrukcji. W dwudziestym wieku powstało wiele antyutopii, z których najsłynniejsze to: „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya z roku 1932, „451 Farenheita” Raya Badbury'ego z roku 1953 i „Rok 1984” George'a Orwella.

10 George Orwell

11 George Orwell George Orwell to autor słynnej antyutopii pt. „Rok 1984”. To utwór fantastyczny – jego akcja dzieje się w przyszłości. Zasady, które organizują życie ludzi w społeczeństwie utopijnym, ograniczają ich swobodę. Nadzór nad zuniformizowanym społeczeństwem sprawują cztery ministerstwa: Prawdy, Pokoju, Miłości i Obfitości. Główną rolę w budowaniu świadomości społeczeństwa partyjnego odgrywają organizacje dziecięce i młodzieżowe: Kapusie, Liga Młodych, Młodzieżowa Liga Antyseksualna. Mają one na celu wychowanie prawomyślnych obywateli.


Pobierz ppt "Utopia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google