Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Średniowieczne miasto

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Średniowieczne miasto"— Zapis prezentacji:

1 Średniowieczne miasto
Lokacje miast średniowiecznych Anna Śliwa

2 Średniowieczne miasto
W czasie tej prezentacji dowiesz się, w jaki sposób wyglądała lokacja miast w średniowieczu. Oglądaj uważnie wszystkie slajdy i wykonuj polecenia. Pomogą Ci one stworzyć mapę myśli. Wnioski z prezentacji zbierz w grupy zagadnień i umieść w mapie myśli.

3 Średniowieczne miasto
Na obrazku widzisz miasto wczesnośredniowieczne. Wypisz jego najważniejsze cechy.

4 Średniowieczne miasto
Na dwóch kolejnych slajdach zobaczysz plany Krakowa. Jeden z nich pochodzi z wczesnego średniowiecza, natomiast drugi jest planem lokacyjnym miasta. Wskaż różnice, które widzisz w przypadku obydwu planów.

5 Średniowieczne miasto

6 Średniowieczne miasto

7 Średniowieczne miasto
W XII i XIII wieku nasilił się proces ponownego lokowania miast w miejsce dawnych ośrodków. W różnych częściach Europy stosowano różne wzorce lokacji miast. W środkowej Europie był to wzór niemiecki, nazywany prawem niemieckim lub magdeburskim od nazwy pierwszego miasta, które zostało w ten sposób ulokowane. W Polsce pierwsze miasta na prawie niemieckim lokowano na Śląsku.

8 Średniowieczne miasto
Następny slajd prezentuje fragment przywileju lokacyjnego z 1292 roku dla Nowego Sącza. Wypisz, jakie przywileje otrzymało miasto i wójtowie.

9 Średniowieczne miasto
Obwieszczamy wszem wobec i na przyszłość: żeśmy wiernościom naszym Bertoldowi wójtowi i Arnoldowi z braćmi swymi, (...) zezwolili na założenie miasta naszego Sącz w miejscu, gdzie obecnie leży wieś Kamienica: dołączając do tegoż miasta 72 łany (...) Z innych zaś łanów i pól, które pola płacić będą po pół szkojca, szósta część przypadnie wójtom, dla nas 5 części zostawiwszy. A ponieważ rzeczonemu miastu dodajemu sto łanów, które mają osiedlić w przeciągu lat piętnastu od dziś dnia; ile z tych łanów w tymże czasie osiedlą, do tyluż łanów w czynszu obowiązani będą, i wójtowie od tyla dochodów wszelakich pobierać będą część (...) Dla polepszenia zaś bytu miasta tego, ustanawiamy odbywanie corocznego jarmarku w uroczystość błogosławionej Małgorzaty (...)

10 Miasta lokowane na prawie niemieckim zarządzane były przez wójta lub burmistrza.
Miał on do pomocy radę miejską. Jej siedzibą był ratusz. Na zdjęciu obok: ratusz wrocławski

11 Średniowieczne miasto
Ratusz wraz z przyległymi budynkami tworzył centrum miasta. Skupiało się tu życie gospodarcze, gdzie załatwiano interesy i spory.

12 Średniowieczne miasto
Na zdjęciach obok przedstawiono miasta lokowane na prawie niemieckim. Opisz, jak one wyglądały.

13 Średniowieczne miasto
Bibliografia Atlas Historii Polski, Demart 2006. Strony internetowe miast: Sandomierz: Oleśnica: Wrocław: Przywilej lokacyjny dla miasta Nowego Sącza, [w:] Dzieje Miasta Nowego Sącza, red. F. Kiryk, T. 1, PWN 1992.

14 Średniowieczne miasto
Prezentację przygotowano dla:


Pobierz ppt "Średniowieczne miasto"

Podobne prezentacje


Reklamy Google