Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narwal (informacje ogólne) Ssak z podrzędu waleniowatych żyjący w wodach strefy arktycznej. Jego cechą charakterystyczną jest pojedynczy, spiralnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narwal (informacje ogólne) Ssak z podrzędu waleniowatych żyjący w wodach strefy arktycznej. Jego cechą charakterystyczną jest pojedynczy, spiralnie."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Narwal (informacje ogólne) Ssak z podrzędu waleniowatych żyjący w wodach strefy arktycznej. Jego cechą charakterystyczną jest pojedynczy, spiralnie skręcony cios wyrastający z górnej szczęki. Może dorastać on nawet do 3m długości. Przypuszczalnie jego funkcją jest rozbijanie pokrywy lodowej w celu zaczerpnięcia powietrza (narwal jak wszystkie walenie nie może oddychać pod wodą), jednakże wyniki ostatnich badań naukowych każą przypuszczać iż o wiele istotniejsza jest funkcja sensoryczna ciosu - przebiega w nim bowiem ok. 10 mln włókien nerwowych umożliwiających narwalowi pomiary temperatury, ciśnienia i stężenia różnych związków chemicznych w otaczającej go wodzie. Ułatwia to narwalom polowanie na ryby (tropienie za pomocą śladów zapachowych) i pomiar stopnia zasolenia akwenu w którym się znajdują. Może też przydawać się jako oręż w okresie godowym. Czasem służy do rytualnych demonstracji siły. Spośród wszystkich waleni narwal posuwa się najdalej na północ. Ich sezonowe wędrówki z północy na południe są określane granicą paku lodowego. Ale nierzadko spotkać je można na południe od koła polarnego.

4 Cechy charakterystyczne Długość ciała 4-5 m ubarwienie brunatnopopielate w ciemne plamy, strona brzuszna biaława

5 Rozród Rozród w ciągu całego roku, po ciąży trwającej ok. 13 miesięcy samica rodzi 1 młode długości ok. 1,5 m, o ciemnym, niebieskoszarym ubarwieniu ciała, mające dwie dodatkowe pary zębów w górnej szczęce.

6 Kieł Dorosłe narwale mają 1 parę zębów ułożonych poziomo w górnej szczęce. U samców lewy ząb wyrasta ku przodowi na kształt skręconego spiralnie kła, osiągającego długość 1,8-2,8 m, prawy ząb, podobnie jak obydwa zęby u samicy, pozostaje ukryty. W wyjątkowych przypadkach rozwija się u samców prawy ząb lub obydwa. Niegdyś kłom narwali przypisywano cechy nadprzyrodzone i uważano je za wyjątkową osobliwość. Biologiczne znaczenie kłów nie zostało wyjaśnione, choć obserwowano samce narwali kontaktujące się ze sobą lekkimi uderzeniami kła o kieł

7

8 Systematyka Narwali DomenaEukarioty KrólestwoZwierzęta TypStrunowce PodtypKręgowce GromadaSsaki PodgromadaSsaki żyworodne SzczepŁożyskowce RządWalenie PodrządZębowce RodzinaNarwalowate GatunekNarwal

9 Występowanie Narwali

10 Wędrówki Narwali Jasno-czerwony kolor oznacza miejsca gdzie Narwale gromadzą się podążając za połamanym dryfującym lodem. Narwale wchodzą do stosunkowo płytkich zatok i odnóg morskich by uciec od zabójczych Orek, które polują na nie. Narwale płyną w głąb lądu przez otwarte w lodzie kanały zazwyczaj w czerwcu. Orkom nie odpowiada tak płytka woda więc nie płyną za nimi. W ten sposób Narwale uciekają przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.

11

12

13

14

15

16

17 Autor prezentacji: Angelika Taranowicz


Pobierz ppt "Narwal (informacje ogólne) Ssak z podrzędu waleniowatych żyjący w wodach strefy arktycznej. Jego cechą charakterystyczną jest pojedynczy, spiralnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google