Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słuch i hałas.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słuch i hałas."— Zapis prezentacji:

1 Słuch i hałas

2 Co to jest słuch ? Słuch to jeden ze zmysłów. Narządy słuchu czyli uszy odbierają miłe i nieprzyjemne dźwięki dochodzące z otoczenia. Miłe dźwięki takie jak: odgłosy przyrody, muzyka pozwalają nam odpoczywać. Nieprzyjemne dźwięki takie jak: wiercenie wiertarką, głośna muzyka, krzyk są nielubiane i nazywamy je hałasem.

3 Jak zbudowane jest ucho ?

4 Jak działa ucho ? Dźwięki docierające do małżowiny usznej, płyną do bębenka- naciągniętej cienkiej błony, która wibruje pod wpływem fal dźwiękowych. Wibrujący bębenek porusza młoteczek, a on z kolei wprawia w ruch kowadełko. Kowadełko naciskając na trzy kosteczki wewnątrz ucha, nazywane strzemiączkiem, wprawia w wibracje płyn znajdujący się w ślimaku, czyli zbiorniczku o kształcie ślimaka. Te wibracje przekazywane są do nerwu statyczno-słuchowego, który przenosi je do mózgu.

5 Jak dbać o słuch ? Staraj się mówić, a nie krzyczeć.
Unikaj hałaśliwych miejsc. Nie słuchaj zbyt głośnej muzyki ( szczególnie w słuchawkach). Noś czapkę, kiedy jest zimno. Dbaj o czystość uszu. Odpoczywaj w ciszy.

6 Co to jest hałas ? Hałas to występujący w środowisku niepożądany lub szkodliwy dla zdrowia człowieka dźwięk. Pamiętajmy! Hałas szkodzi zdrowiu.

7 Jaką jednostką mierzymy hałas ?
Hałas mierzymy dozymetrem w decybelach ! (dB)

8 Co ile ma decybeli ?

9 Jaki jest zakres szkodliwych poziomów dźwięków ?
35-70 dB Wpływają na zmęczenie układu nerwowego człowieka, poważnie utrudniają zrozumiałość mowy, zasypianie i wypoczynek dB Powodują liczne schorzenia organizmu ludzkiego, uniemożliwiają zrozumiałość mowy nawet z odległości 50cm. powyżej 130 dB Powodują trwałe uszkodzenie słuchu, wywołują pobudzenie do drgań organów wewnętrznych człowieka powodując ich schorzenia.

10 Jakie są wady słuchu ? Wyróżniamy następujące wady słuchu :
- głuchotę, - niedosłuch. Osoby niesłyszące i niedosłyszące żyją w świecie ciszy, nie znają dźwięków. Poznają świat pozostałymi zmysłami.

11 W jaki sposób pomaga się osobom z wadami słuchu ?
Osoby niesłyszące i niedosłyszące noszą aparat słuchowy i posługują się specjalnym językiem migowym. Ruchy dłoni i mimika umożliwiają im porozumiewanie się z otoczeniem.

12 Jak wyglądają znaki alfabetu migowego ?

13 O czym powinniśmy pamiętać ?
Pamiętajmy , że hałas szkodzi zdrowiu. Zadbajmy o nasz słuch! Odpoczywajmy w ciszy, to wspaniały relaks dla uszu narażonych na ciągły hałas.


Pobierz ppt "Słuch i hałas."

Podobne prezentacje


Reklamy Google