Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody sprawnego uczenia się.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody sprawnego uczenia się."— Zapis prezentacji:

1 Metody sprawnego uczenia się.

2 Uczenie się to proces polegający na zdobywaniu nowych umiejętności i doświadczeń w danej dziedzinie. Zdolność tą posiadają zwierzęta, ludzie, grupy ludzi oraz komputery. Dlatego też możemy uczyć się świadomie bądź nieświadomie. Uczenie się można rozpatrywać jako czynność (pojedynczą, krótkotrwałą) lub jako zbiór czynności podobnych lub równoległych, długotrwałych.

3 Ucząc się – pamiętaj o specyficznych właściwościach naszego mózgu.

4 Sposoby uczenia się: uczenie pamięciowe – jego celem jest zapamiętanie układów wiadomości lub czynności tak, by można je było powtarzać w sposób bezbłędny, uczenie się przez rozwiązywanie problemów – gdy podmiot spotyka się z sytuacją nową, trudną, gdy zadanie nie może być rozwiązane przy pomocy posiadanej wiedzy. Uczeń informacje musi sam wytworzyć, uczenie się przez próby i błędy – wtedy gdy podmiot znajduje się w jakiejś nowej sytuacji, rozpatruje nowy układ zależności, po to by lepiej przystosować się do życia, uczenie się sensoryczne – polega na wytwarzaniu odruchów warunkowych, uczenie się przez naśladownictwo, uczenie się uboczne (mimowolne) – następuje przy okazji wykonywania jakichś czynności uczenie się poprzez zabawę – uczestnicząc w grach, konkursach, turniejach.

5 Jak się uczyć żeby się nauczyć.
10 skutecznych sposobów

6 Nie bierz się za odrabianie lekcji zaraz po powrocie do domu
Nie bierz się za odrabianie lekcji zaraz po powrocie do domu. Zjedz najpierw obiad , zrelaksuj się. Do nauki warto się zabrać będąc w dobrej formie.

7 Otwórz na 15 minut okno i wywietrzyć pokój.

8 Zanim otworzysz książki i zeszyty, zrób porządek na biurku , schowaj niepotrzebne rzeczy ,a zostaw te które będą ci potrzebne.

9 Zacznij od rzeczy najtrudniejszych np
Zacznij od rzeczy najtrudniejszych np. od powtarzania nowego materiału z przedmiotu, który sprawi ci najwięcej trudności. Gdy poczujesz zmęczenie zrób sobie 15minut przerwy na relaks. Zjedz jabłko lub banana, wyjdź z psem na spacer.

10 Jeśli musisz opanować jakiś materiał ustnie zastosuj metodę ,,fantazjowania’’. Wyobraź sobie że jesteś słynnym profesorem i masz wykład na studiach. To, czego się nauczyłaś/eś, potwórz półgłosem, spokojnie…. to znakomita metoda dla tzw. ,,słuchowców’’

11 Pamiętaj, że w trakcie uczenia się warto mieć pod ręką szklankę ulubionego soku owocowego i talerzyk z migdałami.

12 Warto zadbać o to, aby w czasie nauki nic nie rozpraszało twojej uwagi.
Na koniec zostaw sobie rzeczy najłatwiejsze i przygotuj wszystko na następny dzień.

13 Efekty uczenia się. Dla większości dzieci, oraz dorastającej młodzieży, uczenie się jest uciążliwym procesem. Zależy im na tym by efektywnie się uczyć, a uważają, że nie jest to takie proste. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości efektywne uczenie się jest bardzo proste i w zasiągu każdej osoby. Zanim jednak sobie to uświadomisz warto poznać kilka kluczowych informacji. Wyróżnia się trzy kluczowe elementy, które wspomagają proces uczenia się. Zaliczamy tutaj koncentrację, mądre powtórki, jak również wykorzystywanie technik błyskawicznego zapamiętywania. Koncentracja jak sama nazwa wskazuje polega na koncertowaniu się podczas czytaniu jakiegoś tekstu, którego próbujemy się nauczyć. Kolejny element to mądre powtórki. Należy wiedzieć, że powtórki są niezbędne by utrwalić wiedzę w naszej pamięci i by zagościła na stałe. Powtórka polega na szybkim przeglądaniu materiału , a więc ten etap nie zajmuje nam wiele czasu. ostatni element to techniki błyskawicznego zapamiętywania. Ten czynnik jest bardzo istotny, bo działanie jego sprawia, że znacznie przyspieszamy tempo nauki.

14


Pobierz ppt "Metody sprawnego uczenia się."

Podobne prezentacje


Reklamy Google