Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Główne problemy ochrony zdrowia w krajach UE:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Główne problemy ochrony zdrowia w krajach UE:"— Zapis prezentacji:

1 Główne problemy ochrony zdrowia w krajach UE:
Problemy demograficzne. Potrzeby wdrożenia nowych technologii. Rosnące wydatki na ochronę zdrowia i nierównomierne ich rozłożenie. Migracje między krajami Unii. Zbyt mała ilość wykwalifikowanego personelu.

2 Dziedziny priorytetowe polityki zdrowotnej w UE
szkodliwość spożycia alkoholu, nadużywanie leków, zdrowe środowisko naturalne i społeczne, niepełnosprawność fizyczna, zdrowie matki i dziecka, kontrola ciśnienia krwi, bezpieczeństwo pracy, zdrowie psychiczne, ruch fizyczny, prawidłowe odżywianie, zdrowe uzębienie, screening nowotworów, palenie papierosów, wypadki i urazy, kontrola urodzeń.

3 APTEKA Nazwa „apteka” pochodzi od greckiego słowa [apotheke], pierwotnie oznaczającego spichrz, skład lub zapas towaru. W średniowieczu, łacińskie określenie [apothcca]dotyczy już wyłącznie pomieszczeń, w których magazynowano surowce i wydawano przyrządzone leki. W krajach romańskich przyjęła się nazwa [pharmacia], wzięta z greckiego słowa [pharmakon], oznaczającego lek.

4 Ustawowy zakres obowiązków farmaceuty w aptece
Zgodnie z ustawą z dn r. Prawo farmaceutyczne, apteka jest miejscem wykonywania usługi farmaceutycznej, której wykonawcą jest farmaceuta zatrudniony w aptece. Usługa ta polega na: wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, sporządzaniu leku recepturowego w terminie nie dłuższym niż 48h od złożenia recepty przez pacjenta, sporządzaniu leku recepturowego zawierającego środek odurzający lub oznaczony „wydać natychmiast” (cito, statim), w terminie nie dłuższym niż 4h, sporządzeniu leku aptecznego, udzielaniu informacji pacjentowi o produktach leczniczych i wyrobach medycznych. Dodatkowe obowiązki.

5 Symbole aptek Kaduceusz – symbol pokoju i handlu.
Zielony krzyż – międzynarodowy symbol aptek. Wąż eskulap – opleciony wokół kielicha lub laski

6 Symbole aptek Czerwony krzyż na białym tle – symbol apteki tureckiej (ECZANE). Sześcioramienna gwiazda z eskulapem

7 Farmaceuta Farmaceuta to specjalista w dziedzinie farmacji. Aptekarz
Farmaceuta kliniczny Farmaceuta technolog Farmaceuta pracownik naukowy Farmaceuta przedstawiciel medyczny

8 Farmacja Farmacja – nauka o lekach, także ogólna nazwa wszystkich kierunków studiów farmaceutycznych. Nazwa pochodzi od słowa: ph-ar-maki, co oznacza „kto zapewnia bezpieczeństwo”. Farmacja jako nauka o charakterze interdyscyplinarnym.


Pobierz ppt "Główne problemy ochrony zdrowia w krajach UE:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google