Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nikotyna Nikotyna jest silnie trującym związkiem organicznym. Małe dawki nikotyny pobudzają czynność układu nerwowego, większe dawki powodują zatrucie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nikotyna Nikotyna jest silnie trującym związkiem organicznym. Małe dawki nikotyny pobudzają czynność układu nerwowego, większe dawki powodują zatrucie,"— Zapis prezentacji:

1 Szkodliwe następstwa palenia tytoniu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń Zespół Szkół w Koniuszowej

2 Nikotyna Nikotyna jest silnie trującym związkiem organicznym. Małe dawki nikotyny pobudzają czynność układu nerwowego, większe dawki powodują zatrucie, nawet śmiertelne, wskutek porażenia układu oddechowego.

3 Co wiemy o nikotynie Nikotyna jest narkotykiem. Wywołuje uzależnienie równie silne jak uzależnienie od heroiny i kokainy. Nikotyna jest bezbarwną, oleistą cieczą, która pod wpływem powietrza zmienia kolor na żółty. Ma silnie trujące właściwości, jedna kropla uzyskana z paczki papierosów jest śmiertelną dawką dla człowieka.

4 Dym tytoniowy Składa się prawie z związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich osób(mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy(tzw. „palenie bierne”).

5 Skutki palenia tytoniu
1. Zdrowotne skutki palenia tytoniu Wczesne Odległe 2. Estetyczne skutki palenia tytoniu

6 Zdrowotne skutki palenia tytoniu
Krótki oddech Przyspieszona akcja serca Osłabiona kondycja fizyczna Zadyszka Ciągłe pokasływanie Brak siły Zaostrzenia astmy Niepłodność, impotencja.

7 Estetyczne skutki palenia tytoniu
Żółte zęby Szara skóra Zmarszczki Nieświeży oddech Odzież jest przesiąknięta nieprzyjemnym zapachem Włosy są przesiąknięte dymem papierosowym Kamień na zębach Utrata zębów

8 Odległe w czasie skutki zdrowotne:
Ataki serca(choroba niedokrwienia serca) Udary mózgu Nowotwory: płuc, krtani, jamy ustnej, gardła, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego, nerki Białaczka, przewlekłe zapalenie oskrzeli Nadciśnienie tętnicze Wrzody żołądka oraz dwunastnicy Przepukliny jelitowe

9 Choroby odtytoniowe

10 Korzyści z zaprzestania palenia:
Od 1 do 9 m-cy – poprawia się wydolność układu oddechowego, ustępuje kaszel, duszności, zmęczenie Po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca Po 5 latach – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na rak płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

11 Korzyści z zaprzestania palenia:
Po 10 latach – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się. Po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

12 Wpływ dymu tytoniowego na dzieci i młodzież
Wdychanie dymu z papierosów wpływa u dzieci i nastolatków na pogorszenie wielu zdolności umysłowych, takich jak: Czytanie, rozwiązywanie zadań matematycznych, logiczne myślenie i rozumowanie – wskazują wyniki amerykańskich badań.

13 Alkoholizm

14 Co to alkoholizm? Alkoholizm to nieuleczalna choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożywanie zazwyczaj w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji(spożycie najmniejszej ilości alkoholu spowoduje u pijącego nawrót choroby). Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu. Ryzykownie nadużywa alkoholu około 16% polskiego społeczeństwa. Śmiertelna dawka alkoholu to 6–8 g na 1 kg masy ciała

15 Objawy Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu(głód alkoholowy)
Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania Objawy abstynencyjne(drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, wymioty) Zwiększona tolerancja alkoholu Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego

16 Skutki zdrowotne Oznaki głodu (przy odtruciu): drżenie, nudności, wymioty, bóle żołądka, pocenie się, nerwowość, poirytowanie, koszmary, halucynacje, konwulsje. Upośledzenie systemu trawiennego: podrażnienie przewodu pokarmowego (zapalenie okrężnicy, zapalenie przełyku, nieżyt żołądka), zapalenie trzustki, krwawienie układu pokarmowego, upośledzenie wątroby (żółtaczka alkoholowa, marskość), zniszczenie komórek wątrobowych. Upośledzenie układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Nowotwory: ust, gardła, przełyku, wątroby. Częste infekcje: żółtaczka wirusowa, suchoty. Zaburzenia psychiczne i neurologiczne: zaburzenia charakteru: agresywność, drażliwość, zły nastrój, osłabienie woli i panowania nad sobą, bezsenność, niepokój, stany depresyjne z ryzykiem samobójstwa, utrata pamięci, osłabienie uwagi, deliria(majaczenie) i stany szaleństwa, ryzyko hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym, zapalenie wielonerwowe nóg, ryzyko paraliżu, zapalenie nerwu wzrokowego ryzyko utraty wzroku. Czasem śmierć.

17 Skutki społeczne Rezygnacja z kontroli nad swoim życiem codziennym: zaniedbania w wychowaniu i edukacji dzieci, niestabilność związku (brak porozumienia, kłótnie), utrata praw (świadczenia), zadłużenie i bieda. Utrata wszelkich więzi społecznych, co może prowadzić do marginalizacji: izolacja. Zerwanie więzi rodzinnych: separacja, rozwód, utrata kontaktu i więzi z dziećmi. Sprawy sądowe: przemoc w małżeństwie, porzucenie rodziny, prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, utarczki i bójki w miejscach publicznych.

18 Narkotyki

19 Co to jest narkotyk? Narkotyk (inna nazwa - środek odurzający) to związek chemiczny, pochodzenia roślinnego lub syntetycznego , powodujący (zależnie od dawki) euforię, zniesienie bólu, odurzenie, sen. Częste używanie narkotyków prowadzi do narkomanii!

20 Podział narkotyków: Narkotyki dzielimy na: Środki tłumiące
Halucynogeny Środki pobudzające Opiaty Istnieje jeszcze jeden podział narkotyków, wyróżnia się narkotyki twarde i narkotyki miękkie. Choć kryterium tego podziału nie jest jasno ustalone.

21 Do środków tłumiących zaliczamy:
Środki tłumiące Do środków tłumiących zaliczamy: Środki uspokajające Inhalanty

22 Środki uspokajające Środki uspokajające spowalniające pracę organizmu powodują stan uspokojenia i senności, przynoszą ulgę odczuwającym ból. Spożycie dużej ilości środków uspokajających może spowodować śmierć.

23 Do środków uspokajających zaliczamy:
heroinę morfinę opium

24 Inhalanty Opary inhalantów szkodliwie wpływają na centralny układ nerwowy. Cykliczne wchłanianie tych substancji powoduje: poważne uszkodzenie śluzówki nosa, krtani, płuc uszkodzenie komórek krwi zaburzenie łaknienia utratę wagi zaczerwienienie oczu krwawienie z nosa uszkodzenie wątroby i nerek

25 W sferze psychicznej regularne wąchanie inhalantów prowadzi do:
zaburzeń orientacji w przestrzeni utraty kontroli nad sobą halucynacje utraty świadomości zapaści Do inhalantów zaliczamy kleje, np. butapren.

26 Halucynogeny Do halucynogenów zaliczamy: marihuanę („trawa”)
LSD („kwas”)

27 Marihuana („trawa”) Marihuana, zwana potocznie „trawą” to halucynogen wywołujący stan euforii. Dym z marihuany zawiera więcej substancji rakotwórczych, niż dym z papierosa.

28 Marihuana bezpośrednio wpływa na system odpornościowy człowieka, obniża poziom hormonów u nastolatków, a zatem może zahamować rozwój seksualny zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Ma także negatywny wpływ na sprawność intelektualną i emocjonalną. Osłabia zdolność koncentracji uwagi i jasnego postrzegania rzeczywistości.

29 Marihuana powoduje syndrom motywacyjny, który objawia się:
apatią zobojętnieniem zaniedbaniem wlasnego wyglądu niemożnością skupienia się na jakichkolwiek zadaniach

30 LSD („kwas”) LSD – to środek powszechnie znany jako „kwas”.
LSD wpływa na układ nerwowy, powodując utratę kontroli nad czynnością mięśni. To, czego doświadcza osoba, która zażyła LSD, jest nazywane „podróżą”. Człowiek będący pod wpływem działania tej używki ma wrażenie, że podróżuje.

31 Znacznie silniej doświadcza się także emocji.
Człowiek pod wpływem tego narkotyku inaczej też odczuwa własne ciało. Można widzieć rzeczy, ludzi, sceny, których się nigdy nie widziało. Znacznie silniej doświadcza się także emocji. Wielu osobom w czasie „podróży” towarzyszy lęk. Znaczki nasączane LSD – jedna z form nielegalnej dystrybucji

32 środki pobudzające (stymulanty)
Do środków pobudzających zaliczamy: środki pobudzające (stymulanty) amfetaminę („amfa”) kokainę („koka”)

33 Środki pobudzające (stymulanty)
Stymulanty to substancje pobudzające organizm do aktywniejszego działania. Znajdują się one kokainie, amfetaminie. Używanie ich może powodować suchość w ustach, bóle głowy, pocenie się, przyspieszanie oddechu rytmu serca. Bardzo duże dawki mogą zażywającego doprowadzić do załamania nerwowego.

34 Amfetamina („amfa”) Amfetamina potocznie zwana jest „amfą”.
Krótkotrwałym skutkiem zażywania amfetaminy jest natychmiastowy przypływ energii i radości, któremu towarzyszą jednak groźne długotrwałe efekty w sferze fizycznej i psychicznej. Chroniczne nadużywanie amfetaminy może wywołać objawy psychozy, łącznie z paranoją, halucynacjami i gwałtownymi zachowaniami.

35 Kokaina („koka”) Kokaina przynosi szybkie i mocne poczucie euforii.
Używanie tej substancji powoduje nieustanne występowanie kataru, krwotoki z nosa, chroniczny ból gardła, stan zapalny w zatokach, dziury w przegrodzie nosowej, zapalenie wątroby i problemy z płucami.

36 Najniebezpieczniejszy wśród środków pobudzających jest, tzw
Najniebezpieczniejszy wśród środków pobudzających jest, tzw. crack – narkotyk błyskawiczny. Substancja czynna dociera do mózgu w ciągu siedmiu sekund od spożycia, powodując przypływ energii trwający do dwudziestu minut. Narkotyk ten ma największą moc uzależnienia.

37 Opiaty Opiaty są to narkotyki pochodzenia roślinnego
Najczęściej po zażyciu małych dawek człowiek doświadcza stanu euforii, zaś przyjąwszy większa dawkę, jest w stanie zamroczenia. Prawie zawsze jako skutek uboczny, spowodowany działaniem tej grupy narkotyków, występują zaparcia. Opiaty są środkami silnie uzależniającymi.

38 Skutki zażywania narkotyków
Narkotyki wywołują negatywne skutki, takie jak: niszczą uzębienie uszkadzają układ pokarmowy osłabiają serce powodują choroby płuc, wątroby, nerek powodują poważne negatywne zmiany w układzie nerwowym i mózgu uszkadzają szpik kostny doprowadzają do śmierci

39 Podsumowanie Narkotyk to środek wywołujący uzależnienie!
Narkotyki niszczą organizm człowieka! Narkotyki mogą doprowadzić do śmierci!

40

41

42 Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

43 Dopalaczami mogą być nazywane związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne. Stopień ich szkodliwości na zdrowie i potencjał uzależniający jest bezsprzeczny, choć różny, a wiele z tych substancji nie zostało jeszcze pod tym względem przebadanych.

44 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Nikotyna Nikotyna jest silnie trującym związkiem organicznym. Małe dawki nikotyny pobudzają czynność układu nerwowego, większe dawki powodują zatrucie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google