Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urazy aparatu ruchu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urazy aparatu ruchu."— Zapis prezentacji:

1 Urazy aparatu ruchu

2 Złamanie Złamanie – całkowite przerwanie ciągłości kości . Dzielimy je na zamknięte i otwarte.

3 Złamania dzielimy : ze względu na miejsce wystąpienia w ustroju: zamknięte, otwarte ze względu na przyczynę: bezpośrednie, pośrednie ze względu na stopień komplikacji: proste, powikłane ze względu na ilość: pojedyncze, mnogie ze względu na liczbę miejsc, w których kość została uszkodzona: jednokrotne (jednoodłamowe), wielokrotne (wieloodłamowe) ze względu na powierzchnie złamania: całkowite, częściowe (pęknięcia, nadłamania, wgniecenia)

4 Przyczyny Objawy Nagły ból będący bezpośrednim skutkiem urazu
Do złamań dochodzi najczęściej w domu kiedy podczas sprzątania czy sięganie na górne półki wchodzimy na parapet i stołek , potykamy się o zawinięty dywan lub wpadamy w poślizg na posadce łazienki , albo podczas nocnej wędrówki po mieszkaniu . To właśnie takie zdarzenia, nie zaś wypadki komunikacyjne , czy nawet upadki na oblodzonych zimowych ulicach są najczęstszą przyczyną groźnych urazów. Objawy Nagły ból będący bezpośrednim skutkiem urazu Ból nasilający się w czasie ruchu Obrzęk, wzrost temperatury ciała w okolicach złamania. Krwawienie wewnętrzne lub zewnętrzne.

5 Pierwsza pomoc przy złamaniach :
jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie ruszamy rannej osoby z miejsca nie staramy się prostować kończyny ani zbyt intensywnie sprawdzać, jak poważne jest to złamanie unieruchamiamy złamaną kończynę, zawsze w takiej pozycji, w jakiej się znajduje – nie prostujemy! w przypadku złamania otwartego nie staramy się “wpychać” wystających odłamków do rany cały czas sprawdzamy, czy ranny nie ma problemów z oddychaniem i nie traci przytomności

6 Rehabilitacja W leczeniu złamań bardzo przydatna jest glukozamina, znana skądinąd na pewno – to jeden z najbardziej polecanych suplementów na stawy. Jak wiadomo mięśnie stawy wstanie unieruchomienia tracą swoje naturalne właściwości (siłę sprawność) przed tym też można się pewnym stopniu ustrzec. Oczywiście nie ma mowy gimnastykowaniu tych kończyn (lub innych części ciała), które są złamane, ale takim przypadku możemy zastosować tzw. ćwiczenia synergistyczne. Ćwiczenia te polegają na treningu grup mięśni lub pojedynczych mięśni znajdujących się sąsiedztwie mięśni poruszających (zarządzających) daną kończyną lub inną częścią ciała.

7 Zwichnięcia Zwichnięcie - uszkodzenie, w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie z niej kości.

8 Stawy, które najczęściej ulegają zwichnięciom lub podwichnięciom to:
staw ramienny, stawy palców, staw biodrowy, staw kolanowy, staw skroniowo-żuchwowy.

9 Przyczyny Objawy Urazy - nagłe zadziałanie siły powodującej przesunięcie powierzchni stawowych Porażenne - zwiotczenie mięśni stabilizujących staw Wrodzone - tzw. wrodzona dysplazja stawu powstała wskutek zaburzeń rozwojowych Patologiczne - wskutek uszkodzenia powierzchni stawowych przez proces zapalny lub nowotworowy Rozerwanie torebki stawowej Puchnięcie Silny ból Krwiak (siniak) Obrzęk

10 Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc w zwichnięciu - zimne okłady np. z lodu. Zwichnięcie powinien nastawić lekarz, manipulując kończyną tak, aby odtworzyć w odwrotnej kolejności mechanizm urazu. Ruchy mają być silne, ale również łagodne. Duże stawy nastawia w znieczuleniu ogólnym, małe (np. stawy palców)-w miejscowym. Po nastawieniu unieruchamia się staw w opatrunku gipsowym. Występują wtedy odpowiednie warunki dla gojenia się uszkodzonej torebki; zapobiega się również wtórnemu zwichnięciu. Zwichnięcia otwarte, nawykowe oraz przypadki z uszkodzeniem naczyń lub nerwów leczy się operacyjnie.

11 Skręcenia Skręcenie, dystorsja – uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

12 W zależności od rodzaju uszkodzenia aparatu stawowego wyróżnia się skręcenie
I° – naciągnięcie torebki i więzadeł; II° – rozerwanie torebki stawowej; III° – rozerwanie torebki stawowej i więzadeł; IV° – oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym .

13 Objawy Dominujące objawy skręcenia to:
ostry ból w okolicy stawu ograniczający jego ruchomość; obrzęk i krwawy wylew w miejscu uszkodzonych włókien torebki stawowej; wysięk śródstawowy.

14 Leczenie : okłady zimne np. kostki lodu owinięte w cienką tkaninę
stosowanie leków przeciwobrzękowych np. okłady z altacetu rehabilitacja

15 Wykonały : Sandra Dudek Weronika Mrózek Klaudia Zaczyńska klasa IId 

16 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82amanie


Pobierz ppt "Urazy aparatu ruchu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google