Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zielonogórska Palmiarnia. Historia Jedna z wizytówek naszego miasta jest ściśle związana z jego historią. Na tak zwanym Wzgórzu Ceglanym powstała w XII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zielonogórska Palmiarnia. Historia Jedna z wizytówek naszego miasta jest ściśle związana z jego historią. Na tak zwanym Wzgórzu Ceglanym powstała w XII."— Zapis prezentacji:

1 Zielonogórska Palmiarnia

2 Historia Jedna z wizytówek naszego miasta jest ściśle związana z jego historią. Na tak zwanym Wzgórzu Ceglanym powstała w XII w. pierwsza osada o charakterze rolniczym. Wraz z rozwojem winiarstwa, łagodne stoki wzgórza wykorzystano do uprawy winnej latorośli.

3 W 1818 r. na szczycie wzgórza zielonogórski przemysłowiec August Gremlper wybudował domek winny, pełniący funkcję budynku gospodarczego na winnicy oraz miejsca odpoczynku.

4 Dawna winnica Gremplera jest dzisiaj jedyną pozostałością upraw winnej latorośli w samym mieście. W XIX w. całkowity obszar upraw wynosił blisko 1500 ha.

5 Po 1945 r. budynek przejął zakład opiekujący się zielenią miejską. W roku 1956 do Domku Winiarza dobudowano szklany pawilon, gdzie przechowywano ozdobne rośliny doniczkowe. Obiekt ten w latach 1960-64 przekształcono w Palmiarnię, w której mieściła się kawiarnia.

6 Po rozbudowie w 1984 r. lokal pełnił także funkcję restauracji i dyskoteki. Palmiarnia była obiektem jednokondygnacyjnym. Składała się z części szklarniowej z egzotyczną roślinnością oraz zabytkowego Domku Winiarza z funkcją restauracyjną i usługową.

7 W 2004 r. zapadła decyzja o kolejnej przebudowie Palmiarni. Wpływ na to miało wiele czynników, jednak najważniejszym był komfort roślin. Najwyższy w Polsce daktylowiec kanadyjski sięgnął dachu.

8 Remont został ukończony w 2008 r. Na parterze nadal znajduje się restauracja otoczona bujną roślinnością oraz akwariami.

9 Powyżej znajdują się przeszklone rampy, a na najwyższej kondygnacji taras widokowy.

10 Przeniesiono i przebudowano także wejście do obiektu


Pobierz ppt "Zielonogórska Palmiarnia. Historia Jedna z wizytówek naszego miasta jest ściśle związana z jego historią. Na tak zwanym Wzgórzu Ceglanym powstała w XII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google