Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Używki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Używki."— Zapis prezentacji:

1 Używki

2 Alkohol Są to wszelkie produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi, które zawierają więcej niż 0,5% alkoholu etylowego, napoje te można podzielić w zależności od zawartości alkoholu i ze względu na ich skład.

3 Konsekwencja spożywania alkoholu
Osoba, która pije alkohol często może u niej wystąpić problemy z pamięcią i koordynacją. Sam alkoholizm (uzależnienie od alkoholu) to obniżenie stężenia glukozy we krwi, nasilenie zakłóceń miażdżycy serca (co zwiększa ryzyko zawału serca)‏

4 Jak zapobiegać? Leczenia uzależnienia od alkohol mają charakter psychoterapii lub leczenia farmakologicznego.

5 Narkotyki Substancje których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, są to wszystkie substancje psychotropowe.Te substancje są obecnie nielegalne

6 Wpływ narkotyków na organizm
Nagłe zmiany nastroju Bunt, agresja, napady złości Depresja – zamykanie się w sobie Nagła zmiana otoczenia, przyjaciół Nadmierny apetyt lub zmiany w wyglądzie zewnętrznym Odchudzenie Zaburzenia pamięci Zwężone lub rozszerzone źrenice oczu

7 Jak leczyć? Leczenie odbywa się w trzech etapach. Pierwszym z nich jest detoksykację organizmu, który jest wstępem do dalszej obróbki. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej stan ostrego zatrucia organizmu, powodując bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka. Polega ona na usunięcie substancji wchłoniętej przez ciało.

8 Coffe Kawa - napój złożony z palonych ziaren i ziemi kawowca, zwykle podawany na ciepło. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawił się około XVI wieku. Jeden z najpopularniejszych narkotyków na świecie i główne źródło kofeiny. Odświeżanie i stymulujące, przyśpiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Rocznie produkuje się około 6,7 mln ton kawy. Picie kawy w dużych ilościach jest szkodliwe dla zdrowia. 

9 Konsekwencje picia kawy
Spożycie za dużej ilości kawy może powodować uczucie nerwowości, niepokoju i rozdrażnienia (tzw. frustracja kofeinowa)‏ Spożycie dużej ilości kawy może zwiększyć prawdopodobieństwo niektórych chorób serca Kawa może zwiększać prawdopodobieństwa ataku serca u osób o wolniejszym metabolizmie Nieznacznie zmniejsza płodność zarówno u mężczyzn jak i kobiet Gotowana kawa może znacznie wpłynąć na podniesienie poziomu cholesterolu.

10 Jak leczyć ? Większość naukowców zaleca spożywanie do 500 mg kofeiny dziennie, co przekłada się na około 4 filiżanki kawy. Można pić kawę bezkofeinową, która jest znacznie bardziej korzystna dla zdrowia. Kawa jest środkiem pobudzającym, dlatego musi być ograniczone, jeśli jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, musi zostać odstawiona lub należy zmniejszyć dawkę, albo zastąpić przez inne napoje.

11 Tobacco Tytoń – rodzaj roślin zielnych z rodziny psiankowatych. Nazwa rodzaju pochodzi z tur. "tütün", w staropolszczyźnie i gwarowo "tytuń". Gatunkiem typowym jest Nicotiana tabacum Należy do niego 67 gatunków pochodzących z obydwu Ameryk oraz z Australii. Obecnie uprawiane są też w wielu innych rejonach świata. Rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny lub krzewy. 

12 Wpływ tytoniu na organizm
Choroba układu krążenia, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, miażdżycą zarostowa, choroba układu oddechowego ,rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak języka, rak krtani, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

13 Jak zapobiegać Mocne postanowienie - zakaz palenia
Zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów Szukać specjalistycznych pomocy, żeby skończyć i rzucić palenie Ruchy, wzmożony wysiłek fizyczny Odpowiednia dieta Konsultacje z psychologiem Psychoterapia

14 Tea Herbata - napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin. Rośliny uprawiane są w wielu krajach strefy tropikalnej, a poza Azją, dla pączków i liści, które po uprzednim przygotowaniu (suszenie, fermentacja ) parzy się herbatę. Dostępne są następujące najbardziej popularnych rodzajów herbaty: Zielona herbata - nie daje nie poddaje się fermentacji. Biała herbata - wynika z młodych pączków, które jeszcze nie miał czasu, aby się rozwijać. Żółta herbata - proces produkcji jest początkowo podobne do białej herbaty, ale pozwala na dłuższe suszenia.

15 Konsekwencje picia herbaty
Badania pokazują również negatywne skutki picia herbaty, polegających głównie na wysoką zawartość szkodliwych fluoru (do 9 mg / l, co daje trzy razy więcej niż się zdaje i stawia w sytuacji niebezpiecznych pijących herbatę w dużych ilościach), i aluminium w herbatach fermentowanych. Negatywne skutki może powodować u ludzi teina w herbacie (lub kofeina), która hamuje neurogenezy w hipokampie uwrażliwienie receptorów dopaminy, blokowanie receptorów adenozyny, osłabia pamięć może prowadzić do próchnicy zębów i żółknięcia ich.

16 Jak leczyć? Nagłe odstawienie herbaty wypijanych nawet w średniej ilości może powodować depresję, niepokój, zmęczenie, wzmożone pragnienie, bóle głowy i zwiększone przyjęcia środków przeciwbólowych. Nadużycie herbaty więc może to być duży problem, a osoba uzależniona może mieć kłopoty z zatrzymaniem kontroli spożycia kawy lub herbaty. Aby pozbyć się herbaty zaleca się stopniowe wycofywanie tych produktów ze względu na ryzyko objawów. Herbata powinna zostać zastąpiona innymi płynami.

17 Dopalcze Dopalacze – stosowana w Polsce, potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych. Problem tzw. dopalaczy ma charakter ogólnoświatowy.

18 Wpływ dopalaczy na organizm
Dopalacze wykazują szereg działań niepożądanych. Mogą one powodować, między innymi: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, bezsenność, złe samopoczucie, niepokój, drgawki.

19 Crossword N E R V O U S S Y S T E M T E A N I C O T I N E M O R P H I
1. Authority to which the highly active drugs 2. Herbal tea brewed from the leaves and buds of the plant group. 3. Organic compound from the group pyridine alkaloids contained in tobacco leaves 4. The most important alkaloids included in opium 5. Substances with a regular intake leads to physical dependence 6. Disease involving loss of control over the quantity of alcohol consumed. 7. Dependence on chemical substances that affect brain function. Drug.. 8. Relationship is contained in coffee 9. Products that contain psychoactive substances 10. Substances with a regular intake leads to physical dependence N E R V O U S S Y S T E M T E A N I C O T I N E M O R P H I N E D R U G S A L C O H O L I S M A B U S E A C F F E I N E B O O T S T E R S D R U G S


Pobierz ppt "Używki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google