Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto ty jesteś? Polak mały…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto ty jesteś? Polak mały…"— Zapis prezentacji:

1 Kto ty jesteś? Polak mały…
POLSKA Kto ty jesteś? Polak mały… Ruta Katarzyna

2 Spis Treści Wiersz Władysława Bełzy „Kto ty Jesteś? Polak mały…”
Położenie Polski Stolica Polski Najstarsze miasta Polski Symbole Polski Podsumowanie

3 Kto ty jesteś? Polak mały….
Jaki znak twój? — Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? — Między swymi. W jakim kraju? — W polskiej ziemi. Czym ta ziemia? — Mą ojczyzną. Czym zdobyta? — Krwią i blizną. Czy ją kochasz? — Kocham szczerze. A w co wierzysz? — W Polskę wierzę. Coś ty dla niej? — Wdzięczne dziecię. Coś jej winien? — Oddać życie. Władysław Bełza (zm. 1913)

4 Położenie Polski Rzeczpospolita Polska leży w Europie Środkowej.
Graniczymy z takimi krajami, jak: Rosja Litwa Białoruś Ukraina Czechy Słowacja Niemcy

5 Stolica Polski – Warszawa
W 1596 król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Do dziś Warszawa jest stolicą Polski. Oznacza to, że tu znajdują się siedziby najwyższych władz państwowych. W mieście jest wiele zabytków i muzeów.

6 Stolica Polski – Warszawa…
Pomniki i miejsca pamięci Narodowej przypominają o czasach wojny. Pięknym miejscem jest Stare Miasto – znajdują się tu kościoły, a wśród nich Katedra Świętego Jana.

7 W Warszawie… ….miejscem spotkań warszawiaków jest Plac
Zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta.

8 W Warszawie… … miejscem spacerów warszawiaków jest Park Łazienkowski z Pałacem na Wyspie i pomnikiem Chopina oraz park wokół Pałacu w Wilanowie.

9 Najstarsze miasta Polski…
Gniezno – pierwsza stolica Polski. Z tym miastem związane są legendy o powstaniu państwa polskiego. Najważniejszym pomnikiem kultury jest katedra. Do dziś zachowały się drzwi do katedry, znane jako Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają sceny z życia świętego Wojciecha.

10 Najstarsze miasta Polski…
Kraków – dawna stolica Polski. Pięknym miejscem w Krakowie jest Rynek Starego Miasta. Z wieży Kościoła Mariackiego co godzinę trębacz gra hejnał. Na środku stoją Sukiennice, dawniej to było targowisko miejskie, dziś siedziba Muzeum Narodowego.

11 W Krakowie powstał, dzięki fundacji
Królowej Jadwigi, pierwszy w Polsce Uniwersytet.

12 Symbole Polski „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, A na tej fladze, biel jest i czerwień, Czerwień – to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste.” (Czesław Janczarski)

13 Podsumowanie… Polska jest pięknym krajem. Jej symbolem jest godło z wizerunkiem orła w koronie oraz flaga biało-czerwona. Stolicą jest Warszawa, a w całej Polsce jest mnóstwo wspaniałych zabytków.

14 Bibliografia Bober-Pełzowska M., Małkowska-Zegadło H., Język Polski. Chodźmy razem (klasa 2), Wydawnictwo JUKA, Łódź 1999 Wikipedia – Wolna Encyklopedia: Źródła ilustracji:

15 Bibliografia

16 K O N I E C


Pobierz ppt "Kto ty jesteś? Polak mały…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google