Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: XI 2013 – VI 2014 Opracowanie projektu:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: XI 2013 – VI 2014 Opracowanie projektu:"— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: XI 2013 – VI 2014 Opracowanie projektu: Karolina Figurska Opiekun: Krzysztof Łupiński

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11 WNIOSKI 1. Zestawienie ilościowe odbioru szkolnych lektur przez dwa pokolenia czytelników - młodzież gimnazjalną i rodziców pokazuje znaczące zmiany. Okazuje się, że to, co dla starszego pokolenia jest żelazną, pamiętaną pozycją, może być mniej chętnie czytane, np. "W pustyni i puszczy" H. Sienkiewicza" lub jest wręcz zapomniane przez młodego czytelnika, np. „Dywizjon 303" A. Fiedlera.

12 2. Wspólne kanony lektur budują między- pokoleniową więź, jednak wraz z ich zmianą przemianie ulega także pamięć historyczna, pokoleniowa. Jest ona jednym z warunków istnienia tej więzi, niezwykle ważnym dla tożsamości grupowej (narodowej, społecznej).

13 3. Rodzice, czytając inne książki niż młodzież, posługują się nieco innymi wzorami kultury – innym kodem językowym znaków i symboli. Pokazuje to, jak ważne jest czytelnictwo – może oddalać lub zbliżać, umożliwiać lub utrudniać międzypokoleniową rozmowę.

14 4. Spośród 15 pozycji książkowych spoza listy lektur szkolnych, wytypowanych jako najczęściej czytane przez gimnazjalistów i ich rodziców, tylko dwie są zbieżne. Są to: aktualny bestseller „Igrzyska śmierci” i powieść „Buszujący w zbożu". Z zestawienia wynika, że rodzice raczej nie wybierają nowości wydawniczych, ale zdecydowanie częściej sięgają po sprawdzone pozycje klasyczne. Młodzież z kolei raczej do takich lektur nie sięga. Literatura w tym zakresie nie służy integracji. Z badania wynika, że gimnazjaliści czytają w zasadzie odrębną literaturę.

15 5. Największe zainteresowanie wśród młodzieży wzbudzają książki przygodowe, fantasy, historyczne i science - fiction. Najchętniej wybierane przez rodziców są także dzieła przygodowe i historyczne oraz fantasy, ale też – inaczej niż gimnazjaliści – cenią oni sobie biografie, poezję i kryminały. Zdecydowanie najmniejszą popularnością w obu badanych grupach cieszą się horrory.

16 6. Różne są źródła pozyskiwania książek. Gimnazjaliści wskazują jako główne: zaopatrywanie się u znajomych i w księgarniach publicznych, ściąganie z internetu, pozyskiwanie wraz z zakupem gazet. Mniejszą rolę jako ich źródło odgrywają półki sklepowe w marketach i wypożyczalnie szkolne. Przekonania gimnazjalistów są w tym względzie zbieżne z poglądami rodziców.

17 7. Młodzież zdecydowanie częściej niż rodzice sięga po audiobooki. Powodem czytania wedle obu badanych grup jest przede wszystkim chęć kształtowania wyobraźni i intelektu. Dla młodzieży ważniejsze jest jednak uczenie się, podczas gdy dla rodziców lektura to forma rozrywki. Wskazują na to także preferencje gatunkowe i rodzajowe chętnie czytanej przez obie grupy literatury.


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: XI 2013 – VI 2014 Opracowanie projektu:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google