Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?
Dorota Harasimiuk Szkoła Podstawowa nr 1 w Białej Podlaskiej Klasa Vb

2 Leśnik Jest wykwalifikowanym pracownikiem mundurowym, obrońcą oraz przyjacielem lasu. Jego codzienna praca polega na: dokarmianiu zwierząt w mroźną zimę otaczaniu opieką ptaków i owadów prowadzeniu szkółek leśnych nadzorze budowy dróg prowadzeniu gospodarki łowieckiej regulacji liczebności zwierząt Codziennie kieruje się troską o zapewnienie dobrych warunków bytu mieszkańcom lasu Nie jest to łatwa praca, a bycie leśnikiem to wcale nie romantyczne przechadzki z dubeltówką na ramieniu. Leśnik to człowiek, który lubi obcować z przyrodą, lubi ciszę, szanuje prawa natury. Ze względu na to, że polskie lasy uznano za najlepiej prowadzone w Europie – to właśnie polskim leśnikom powierzono misję Europejskiego Programu Ochrony Lasów.

3 Międzynarodowy Dzień Lasów
Dzień 21 marca ma na celu uświadomić ludziom jak duże jest znaczenie lasów dla człowieka. Natura jest jednym z największych bogactw Ziemi, spadkiem po naszych praojcach. Las spełnia różnorodne funkcje: przyrodnicze: - oczyszcza powietrze (jest fabryką tlenu) - ogranicza erozje gleb - stanowi ochronę przed powodzią - zwiększa wilgotność - jest miejscem życia roślin i zwierząt gospodarcze: - przemysł, budownictwo - źródło energii - zwierzyna łowna i owoce leśne społeczne: - miejsce odpoczynku i relaksu - natchnienie dla artystów.

4 Szkoła Moja szkoła to miejsce zabaw, różnych spotkań i nauki. Tu poznajemy otaczającą nas przyrodę. Uczymy się właściwych zachowań podczas spacerów po okolicy i wypraw do lasu. Poznajemy zwierzęta i rośliny. Zapraszamy na spotkania ciekawych ludzi, także leśników. W Dniu Ziemi zorganizowaliśmy akcje „Ekophon” – zbieraliśmy zużyte telefony do przetworzenia. Zbieramy także makulaturę i sprzątamy okolicę.

5 Światowy Dzień Ziemi W równonoc wiosenną - 22 kwietnia - chcemy zwrócić uwagę polityków i obywateli jak kruchy jest ekosystem naszej planety. W mojej szkole obchodzimy Dzień Ziemi organizując różne festyny i akcje. W naszym mieście, na głównym placu podczas obchodów Dnia Ziemi regionalni producenci prezentują swoje artykuły rolne i żywnościowe.

6 Ludzie w lesie Las to miejsce relaksu i odpoczynku:
można tu posłuchać śpiewu ptaków, szumu drzew, a także aktywnie odpocząć zbierając grzyby, jagody czy poziomki. Ścieżki przyrodniczo-leśne pozwolą nam odkryć tajemnice lasu: można poobserwować mrówki w wielkim kopcu, spotkać jeża, lisa, lub sarnę z „dzieckiem” na spacerze. Pamiętajmy jednak, że wchodząc do lasu jesteśmy GOŚĆMI – odwiedzamy tych, którzy zamieszkują tu na stałe! Właściwe zachowanie w lesie: - hałas jest niewskazany - poruszanie się samochodem wymaga ostrożności i rozsądku - nie płoszmy zwierząt - nie dotykajmy i nie przenośmy w inne miejsca - zostawmy po sobie porządek. - uczmy się reagować na niewłaściwe zachowania innych. W zamian las dostarczy nam dobrego samopoczucia, wypełni płuca tlenem i ugości owocami runa leśnego.

7 Zwierzęta w lesie Las jest domem zwierząt, ich naturalnym środowiskiem. Zapewnia im schronienie oraz dostarcza pożywienie. W polskich lasach możemy spotkać : wilka Canis lupus - niezwykle wytrwałego w biegu żubra Bison bonasus –największego dzikiego ssaka Europy orła Aquila chrysaetos żbika Felis silvestris – gatunek wymierający także lisa pospolitego Vulpes vulpes, sarnę, dzika, zająca szaraka, niedźwiedzia, bobra, wydrę, rysia. Zwierzęta wywierają wpływ na rośliny żerując na nich, niszcząc szkodniki, rozsiewając nasiona, zapylając kwiaty, przekształcając środowisko glebowe. Największym wrogiem zwierząt w lesie jest człowiek. Co roku od kul myśliwskich ginie ok. 150 tys. saren, 75 tys. dzików, 50 tys. jeleni. Pamiętajmy o głodnych zwierzętach, pomóżmy im przetrwać zimę!

8 Dlatego pamiętaj ponieważ
Zagrożenia lasu Dlatego pamiętaj Jedną z głównych przyczyn pogarszającego się stanu zdrowotnego drzew jest PRZEMYSŁ Powoduje on: emisję szkodliwych substancji do atmosfery, anomalie pogodowe, wiatry. Jako zagrożenie lasu możemy uznać również : „śmieciarzy”, złodziei i kłusowników. Pozostawione w lesie śmieci niszczą ekosystem. Papierek po cukierku rozkłada się 450 lat, plastik – nawet dwa razy dłużej. Metal około lat! Szkło w ogóle się nie rozkłada - a może stać się przyczyną pożaru. ZŁODZIEJE kradną i niszczą drzewa. KŁUSOWNICY zastawiając wnyki - doprowadzają do kalectwa i śmierci zwierząt, które umierają w niewyobrażalnych męczarniach. Ich młode potomstwo, pozostawione bez matczynej opieki - skazane zostaje na pewną śmierć. ponieważ

9 Rośliny i drzewa Lasy w Polsce zajmują ponad 29% powierzchni kraju. Są to lasy: -iglaste (sosnowe, świerkowe, jodłowe) -liściaste (buczyna, grąd, łęg, ols, dąbrowa) -mieszane (zajmują ponad 10% siedlisk) W strukturze wyróżniamy piętra: -korony drzew - przepuszczają 5-40% światła obniżając temperaturę wewnątrz lasu, -podszyt - jałowiec, jarzębina, czarny bez, czeremcha, kruszyna -runo leśne - mszaki, porosty, rośliny zielne, paprotniki, grzyby -ściółka leśna - organizmy glebotwórcze (użyźniające glebę), zwierzęta, takie jak żaby, jeże, ślimaki, dżdżownice, jaszczurki Rośliny dostarczają pokarmu, stanowią kryjówki i gniazda. Są podstawą bytu zwierząt roślinożernych, których potrzebują organizmy drapieżne. Rośliny leśne wydzielają specjalne olejki, które niszczą drobnoustroje chorobotwórcze.

10 Przyjacielem lasu możesz być i Ty!


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google