Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aktywność fizyczna lekarstwem na choroby cywilizacyjne !

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aktywność fizyczna lekarstwem na choroby cywilizacyjne !"— Zapis prezentacji:

1 Aktywność fizyczna lekarstwem na choroby cywilizacyjne !

2 Choroby cywilizacyjne - definicja
Choroby cywilizacyjne są definiowane jako globalnie występujące, powszechne choroby, do których wystąpienia lub rozprzestrzenienia przyczynił się postęp współczesnej cywilizacji. Z tego też powodu zamiennie używa się nazwy „choroby XXI wieku”. Definicja ta odnosi się jednak do określonego czasu i miejsca. Choroba raz zakwalifikowana jako cywilizacyjna pozostaje nią jedynie do czasu, kiedy ludzkość nie upora się z owym problemem, a zachorowalność i śmiertelność z jej powodu nie zmniejszy się i nie straci wymiaru globalnego.

3 Do chorób cywilizacyjnych można zaliczyć:
٠ Choroby sercowo – naczyniowe: ٠ Choroby układu oddechowego: ٠ Otyłość ٠ Cukrzyca ٠ Nowotwory ٠ Osteoporoza ٠ Choroby przewodu pokarmowego ٠ Choroby alergiczne ٠ Problemy psychologiczne, dewiacje społeczne. ٠ Choroby zakaźne

4 Dramat chorób cywilizacyjnych
Choroby cywilizacyjne to nie tylko powszechnie występujące schorzenia. To także przyczyny ponad 80% wszystkich zgonów. Choroby XXI wieku są odpowiedzialne za większość kosztów społecznych, pogorszenie jakości życia oraz skrócenie jego długości.

5 ٠ Do głównych bezpośrednich przyczyn występowania chorób XXI wieku można zaliczyć nieprawidłowe żywienie, małą aktywność fizyczną oraz palenie papierosów. ٠ Pośrednie przyczyny chorób cywilizacyjnych to postępujące uprzemysłowienie, urbanizacja, wzrost napięcia nerwowego i sytuacji stresowych, skażenie środowiska i hałas oraz promieniowanie

6 Profilaktyka i leczenie
Po takiej analizie objawów, przebiegu, rokowania i leczenia chorób cywilizacyjnych można odnieść błędne wrażenie, jakoby medycyna XXI wieku była bezsilna wobec tych zagrożeń. W rzeczywistości poczucie bezsilności służby zdrowia wynika z faktu, iż leczenie i opieka to jednie 10% zdrowia. Aż 52% sukcesu to nasz styl życia, 22% stanowi środowisko, a jedynie 16% genetyka. Dlatego tak ważna jest polityka prozdrowotna, promocja prawidłowego stylu życia oraz profilaktyka. Tylko systematyczne i długofalowe dbanie o zdrowie, które ma swój początek już w okresie dzieciństwa, może przynieść długotrwały oczekiwany efekt. Wielu ludzi podjęło już walkę z własnymi nawykami żywieniowymi i nałogami, uzyskując doskonałe efekty i poprawę stanu zdrowia.

7 Medycyna w istocie jest bezsilna w przypadkach kiedy wymagamy leczenia, ale sami nie eliminujemy bezustannie działającego szkodliwego czynnika, np. otyłości. Niestety ze względu na samonapędzające się błędne koło wyleczenie tych chorób wymaga ogromnego wysiłku. Należy pamiętać, że profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia! Omawiając ww. choroby cywilizacyjne korzystaliśmy z danych dotyczących naszej europejskiej cywilizacji i krajów wysoko rozwiniętych. Istnieją bowiem nieznaczne różnice w zakresie wymienianych chorób w porównaniu np. z krajami Trzeciego Świata, w których głównym problemem są wciąż choroby zakaźne, w większości wyeliminowane obecnie w naszym społeczeństwie.

8 Jak pokonywać choroby cywilizacyjne?
My Wam pokażemy jak to robimy! Uczeń z naszej szkoły na crossie! Ćwiczenia uczniów naszej szkoły z piłki ręcznej z p. Izą Puchacz!

9 Nasz kolega na crossie! Uczennice z naszej szkoły na zajęciach tanecznych!

10 Nasze koleżanki na zajęciach tanecznych!
Nasi koledzy na sksie z piłki ręcznej!

11

12 Prezentacje wykonali:
Karolina Tkaczyk, Angelika Baran, Paweł Rubaj, Kamil Wawer, Michał Bodzak, Mateusz Stępień.


Pobierz ppt "Aktywność fizyczna lekarstwem na choroby cywilizacyjne !"

Podobne prezentacje


Reklamy Google