Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spacer po Moskwie – stolica Rosji i jej atrakcje turystyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spacer po Moskwie – stolica Rosji i jej atrakcje turystyczne"— Zapis prezentacji:

1 Spacer po Moskwie – stolica Rosji i jej atrakcje turystyczne

2 Nie ma Moskwy bez Rosji i Rosji bez Moskwy

3 Władimir Putin Trzykrotnie został wybierany na prezydenta Rosji
Obowiązki prezydenta pełnił po rezygnacji Jelcyna 31 grudnia 1999 roku

4 Demografia Według oficjalnych statystyk Moskwa zaledwie przekroczyła 10 mln mieszkańców. Nieoficjalne źródła głoszą jednak, że w Moskwie może żyć nawet 15 mln osób. Dokładna ocena jest bardzo trudna ze względu na dużą liczbę nielegalnych imigrantów w mieście i korupcję panującą w administracji zajmującej się meldunkami.

5 Meldunek Zezwolenie na meldunek w Moskwie, jest w dalszym ciągu trudne do otrzymania legalną drogą, nawet dla obywateli Rosji, pomimo niezgodności ograniczeń w tym zakresie z konstytucją kraju. W 2007 w Moskwie zarejestrowanych było 1,26 mln zagranicznych pracowników

6 Moskwa jako stolica W 1263 wielki książę włodzimierski Aleksander Newski wydzielił w ramach swego państwa Księstwo Moskiewskie, które zostało specjalnie utworzone dla jego najmłodszego syna – Daniela. Stolicą księstwa od początku jego istnienia była Moskwa odznaczająca się dogodnym położeniem geograficznym, z dala od Złotej Ordy, z której strony można się było spodziewać najazdów i umiejscowieniem na wewnątrz ruskich szlakach handlowych, które dostarczały miastu poważnych środków finansowych.

7 Monaster Daniłowski Z walk o sukcesję po Aleksandrze Newskim na Rusi zwycięsko wyszło niewielkie Księstwo Moskiewskie, w którym od 1263 na tronie zasiadał najmłodszy syn Aleksandra, Daniel, założyciel moskiewskiej linii Rurykowiczów. Za panowania Daniela wybudowano w Moskwie m.in. Monaster Daniłowski (1300) – obecnie jedną z rezydencji patriarchów Moskwy i Wszechrusi.

8 Kolejne lata świetności Moskwy przypadają na upadek Konstantynopola.
Miasto dość szybko się rozrastało, zostało również centrum handlowym, rzemieślniczym i kulturalnym Rusi. W XVI wieku twierdza kremlowska została otoczona murem.

9 Istotnym wydarzeniem w XVII wieku był również wybór Michaiła Romanowa na cara Rosji. Zapoczątkował on nową dynastię, która rządziła krajem aż do 1917 roku. Do kolejnych tragicznych wydarzeń w dziejach miasta doszło w XIX wieku, kiedy to Moskwa była okupowana przez armię napoleońską. Rosjanie, chcąc w specyficzny sposób ochronić miasto, nakazali swoim więźniom spalenie Moskwy. W wyniku ogromnego pożaru aż 70% budynków zostało doszczętnie zniszczonych.

10 Wiek XX i XXI W marcu 1918 utworzony przez bolszewików rząd przeniósł swą siedzibę do Moskwy. Podczas II wojny światowej moskiewska bitwa w ocaliła miasto. Po II wojnie światowej nadal się rozwijało. Po rozpadzie ZSRR i tzw. puczu sierpniowym (19-21 sierpnia 1991) Moskwa stała się stolicą Rosji, która w tym czasie proklamowała niepodległość.

11 Dzisiejsza Moskwa Obecnie Moskwa jest „najwyższym” miastem Europy; obecnie są tu ulokowane najwyższe wieżowce na kontynencie, w tym obiekty w budowie.

12 Moskwa

13 Miasto jest położone nad brzegiem rzeki Moskwa, która przepływa przez większość centralnej Rosji. Moskwa znajduje się w zlewni do Wołgi, Oka, i rzeki Moskwy.

14 MAPA

15 Miasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W rankingu miast światowych pod względem kosztów życia Moskwa zajęła w 2006 pierwsze miejsce jako najdroższe miasto świata, w 2009 była trzecia. W rankingu miast światowych miesięcznika „Wprost”

16 Rosja jest szóstym państwem na świecie pod względem zaludnienia (po Chinach, Indiach, USA, Indonezji i Brazylii). Rosja jest krajem wielonarodowościowym. Z ponad 100 rożnych narodów i narodowości najliczniejsza grupę stanowią Rosjanie (81,5% - w 1989), Tatarzy (3,8%), Ukraińcy (3%), Czuwasze, Baszkirzy, Białorusini i Niemcy (0,6%).

17 Moskwa jest miastem wydzielonym z Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. Jest też stolicą obwodu moskiewskiego, chociaż sama do niego nie należy. Miejski kod OKATO to 45. Moskwa dzieli się w pierwszym rzędzie na 12 okręgów, które dzielą się na rejony.

18 Moskwa leży w strefie klimatów umiarkowanych
Moskwa leży w strefie klimatów umiarkowanych. Na terenie zachodniej Rosji panuje klimat kontynentalny z odmianą wybitnie kontynentalną

19 Miejsca warte zwiedzenia
Moskwa

20 Kreml Kreml – to główny kompleks architektury rosyjskiej; w jego skład wchodzą: warownia wraz z zabudowaniami książęcymi, cerkwie, budynki administracyjne; od wieków Kreml uważa się za symbol potęgi państwa. Kreml to zespół zabytków sakralnych i świeckich oraz muzea.

21

22

23 Plac Czerwony Plac Czerwony– centralne miejsca Moskwy, a jak niektórzy mówią – nawet całej Rosji. Ten główny plac Moskwy powstał pierwotnie jako targowisko. Swoją nazwę plac zawdzięcza mieszkańcom szesnastowiecznej Moskwy, którzy określali świątynię Wasyla „piekną”. Dawniej rosyjskie słowo „krasnyj” oznaczało „piękny”, a obecnie tłumaczy się jako „czerwony”.

24

25

26 Mauzoleum Lenina Mauzoleum Lenina – wybudowane w latach ; to tu znajduje się zabalsamowane ciało Lenina; na tyłach Mauzoleum znajdują się groby między innymi: żony Lenina, pisarza Maksyma Gorki, pierwszego sekretarza Leonida Breżniewa, Józefa Stalina, pierwszego radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.

27

28 Sobór Wasyla Błogosławionego
Sobór Wasyla Błogosławionego – ze względu na swoją niepowtarzalną architekturę przyciąga ogromne rzesze turystów; wzniesiony na rozkaz Iwana Groźnego w latach na świątynię składa się dziewięć kopuł, z których każda przykrywa oddzielną cerkiew.

29

30

31 Arbat Arbat – dzielnica Moskwy, która w połowie osiemnastego wieku była dzielnicą typowo arystokratyczną, zamieszkiwaną przez takie rody jak: Tołstoje, Dołgorucy, Gagarinowie oraz inni. Do dziś przetrwały domy Puszkina, Tołstoja. Arbat skupia wiele cennych zabytków takich jak: cerkiew Zbawiciela na Piaskach, pomnik Bułata Okudżawy; budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina. Klasztor Nowodziewiczy – żeński prawosławny klasztor; wybudowany w 1524 roku dla uczczenia zdobycia Smoleńska; w siedemnastym wieku klasztor stanowił więzienie Zofii Romanowej – siostry cara Piotra Wielkiego I oraz jego pierwszej żony. Na Cmentarzu Nowodziewiczym spoczywają między innymi: Michaił Bułhakow, Nikita Chruszczow, Antoni Czechow. Klasztor Nowodziewiczy nazywany jest również małym Kremlem.

32

33

34 Metro w Moskwie Metro w Moskwie – metro godne uwagi ze względu na swoją architekturę uważaną za wzorcowy przykład socrealizmu; wyróżnia się tym, że wnętrza stacji przypominają pałace, a pod sufitami zawieszone są misternie wykonane żyrandole.

35

36

37

38

39 Park Zwycięstwa Park Zwycięstwa – jest to kompleks położony na Pokłonnej Górze, otwarty w 50 rocznicę zakończenia II wojny światowej, czyli 9 maja 1995 roku. Jest symbolem zwycięstwa Rosji w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Na cały kompleks składają się: Pomnik Zwycięstwa, Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941 – 1945, Synagoga oraz muzeum Holokaustu, cerkiew, meczet i kaplica ku pamięci ochotników hiszpańskich, wystawa techniki wojskowej i uzbrojenia pod gołym niebem oraz liczne pomniki. W centrum znajduje się ponad 140 metrowy obelisk zakończony rzeźbą Nike. Obelisk otoczony jest 1418 fontannami każda z tych fontann symbolizującymi każdy dzień wojny.

40 TRADYCJE ROSYJSKIE

41 W Rosji Nowy Rok obchodzony jest tak uroczyście jak w Polsce Wigilia
W Rosji Nowy Rok obchodzony jest tak uroczyście jak w Polsce Wigilia. To właśnie w ten dzień do domowników przychodzi

42 Dziadek Mróz i zostawia prezenty pod choinką
Dziadek Mróz i zostawia prezenty pod choinką. Jedną z tradycji związanych z nadejściem Nowego Roku jest pieczenie pierożków z niespodzianką. Oprócz zwykłych pierożków są też słodkie, słone i z monetą.

43 Wróżenie z pierogów W czasie noworocznego posiłku każdy z domowników bierze jeden pieróg. Jeśli wybierze ten, w którym ukryta jest moneta, oznacza to, iż nowy rok będzie niezwykle bogaty.

44 Słodki oznacza dobry i pełen miłości rok, słony – problemy i łzy
Słodki oznacza dobry i pełen miłości rok, słony – problemy i łzy. Jeśli domownik otrzyma zwykły pierożek, nic nowego go w nadchodzącym roku nie czeka.

45 Zmarli W tradycji rosyjskiej nie ma Święta Zmarłych, zgodnie z ich obyczajem zmarłych wspomina się w Niedzielę Wielkanocną, kiedy to całe rodziny gromadzą się przy grobach najbliższych.

46 Dzień Kobiet w Rosji, nazywany też dniem wiosny, jest także rosyjską tradycją. Obowiązkowym trunkiem w Dniu Kobiet jest półsłodki szampan Sowietskoje Igristoje dla pań, a dla mężczyzn oczywiście tradycyjna wódka.

47 Спасибо за Внимание Dziękuje za uwagę 


Pobierz ppt "Spacer po Moskwie – stolica Rosji i jej atrakcje turystyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google