Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trzykrotnie został wybierany na prezydenta Rosji Obowiązki prezydenta pełnił po rezygnacji Jelcyna 31 grudnia 1999 roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trzykrotnie został wybierany na prezydenta Rosji Obowiązki prezydenta pełnił po rezygnacji Jelcyna 31 grudnia 1999 roku."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Trzykrotnie został wybierany na prezydenta Rosji Obowiązki prezydenta pełnił po rezygnacji Jelcyna 31 grudnia 1999 roku

4 Według oficjalnych statystyk Moskwa zaledwie przekroczyła 10 mln mieszkańców. Nieoficjalne źródła głoszą jednak, że w Moskwie może żyć nawet 15 mln osób. Dokładna ocena jest bardzo trudna ze względu na dużą liczbę nielegalnych imigrantów w mieście i korupcję panującą w administracji zajmującej się meldunkami.

5 Zezwolenie na meldunek w Moskwie, jest w dalszym ciągu trudne do otrzymania legalną drogą, nawet dla obywateli Rosji, pomimo niezgodności ograniczeń w tym zakresie z konstytucją kraju. W 2007 w Moskwie zarejestrowanych było 1,26 mln zagranicznych pracowników

6 W 1263 wielki książę włodzimierski Aleksander Newski wydzielił w ramach swego państwa Księstwo Moskiewskie, które zostało specjalnie utworzone dla jego najmłodszego syna – Daniela. Stolicą księstwa od początku jego istnienia była Moskwa odznaczająca się dogodnym położeniem geograficznym, z dala od Złotej Ordy, z której strony można się było spodziewać najazdów i umiejscowieniem na wewnątrz ruskich szlakach handlowych, które dostarczały miastu poważnych środków finansowych.

7 Z walk o sukcesję po Aleksandrze Newskim na Rusi zwycięsko wyszło niewielkie Księstwo Moskiewskie, w którym od 1263 na tronie zasiadał najmłodszy syn Aleksandra, Daniel, założyciel moskiewskiej linii Rurykowiczów. Za panowania Daniela wybudowano w Moskwie m.in. Monaster Daniłowski (1300) – obecnie jedną z rezydencji patriarchów Moskwy i Wszechrusi.

8 Kolejne lata świetności Moskwy przypadają na upadek Konstantynopola. Miasto dość szybko się rozrastało, zostało również centrum handlowym, rzemieślniczym i kulturalnym Rusi. W XVI wieku twierdza kremlowska została otoczona murem.

9 Istotnym wydarzeniem w XVII wieku był również wybór Michaiła Romanowa na cara Rosji. Zapoczątkował on nową dynastię, która rządziła krajem aż do 1917 roku. Do kolejnych tragicznych wydarzeń w dziejach miasta doszło w XIX wieku, kiedy to Moskwa była okupowana przez armię napoleońską. Rosjanie, chcąc w specyficzny sposób ochronić miasto, nakazali swoim więźniom spalenie Moskwy. W wyniku ogromnego pożaru aż 70% budynków zostało doszczętnie zniszczonych.

10 W marcu 1918 utworzony przez bolszewików rząd przeniósł swą siedzibę do Moskwy. Podczas II wojny światowej moskiewska bitwa w 1941 ocaliła miasto. Po II wojnie światowej nadal się rozwijało. Po rozpadzie ZSRR i tzw. puczu sierpniowym (19-21 sierpnia 1991) Moskwa stała się stolicą Rosji, która w tym czasie proklamowała niepodległość.

11 Obecnie Moskwa jest „najwyższym” miastem Europy; obecnie są tu ulokowane najwyższe wieżowce na kontynencie, w tym obiekty w budowie.

12

13 Miasto jest położone nad brzegiem rzeki Moskwa, która przepływa przez większość centralnej Rosji. Moskwa znajduje się w zlewni do Wołgi, Oka, i rzeki Moskwy.

14

15 Miasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków finansowych świata. W rankingu miast światowych pod względem kosztów życia Moskwa zajęła w 2006 pierwsze miejsce jako najdroższe miasto świata, w 2009 była trzecia. W rankingu miast światowych miesięcznika „Wprost”

16 Rosja jest szóstym państwem na świecie pod względem zaludnienia (po Chinach, Indiach, USA, Indonezji i Brazylii). Rosja jest krajem wielonarodowościowym. Z ponad 100 rożnych narodów i narodowości najliczniejsza grupę stanowią Rosjanie (81,5% - w 1989), Tatarzy (3,8%), Ukraińcy (3%), Czuwasze, Baszkirzy, Białorusini i Niemcy (0,6%).

17 Moskwa jest miastem wydzielonym z Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. Jest też stolicą obwodu moskiewskiego, chociaż sama do niego nie należy. Miejski kod OKATO to 45. Moskwa dzieli się w pierwszym rzędzie na 12 okręgów, które dzielą się na rejony.

18 Moskwa leży w strefie klimatów umiarkowanych. Na terenie zachodniej Rosji panuje klimat kontynentalny z odmianą wybitnie kontynentalną

19 Moskwa

20 Kreml – to główny kompleks architektury rosyjskiej; w jego skład wchodzą: warownia wraz z zabudowaniami książęcymi, cerkwie, budynki administracyjne; od wieków Kreml uważa się za symbol potęgi państwa. Kreml to zespół zabytków sakralnych i świeckich oraz muzea.

21

22

23 Plac Czerwony– centralne miejsca Moskwy, a jak niektórzy mówią – nawet całej Rosji. Ten główny plac Moskwy powstał pierwotnie jako targowisko. Swoją nazwę plac zawdzięcza mieszkańcom szesnastowiecznej Moskwy, którzy określali świątynię Wasyla „piekną”. Dawniej rosyjskie słowo „krasnyj” oznaczało „piękny”, a obecnie tłumaczy się jako „czerwony”.

24

25

26 Mauzoleum Lenina – wybudowane w latach 1929-1930; to tu znajduje się zabalsamowane ciało Lenina; na tyłach Mauzoleum znajdują się groby między innymi: żony Lenina, pisarza Maksyma Gorki, pierwszego sekretarza Leonida Breżniewa, Józefa Stalina, pierwszego radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.

27

28 Sobór Wasyla Błogosławionego – ze względu na swoją niepowtarzalną architekturę przyciąga ogromne rzesze turystów; wzniesiony na rozkaz Iwana Groźnego w latach 1555-1561. na świątynię składa się dziewięć kopuł, z których każda przykrywa oddzielną cerkiew.

29

30

31 Arbat – dzielnica Moskwy, która w połowie osiemnastego wieku była dzielnicą typowo arystokratyczną, zamieszkiwaną przez takie rody jak: Tołstoje, Dołgorucy, Gagarinowie oraz inni. Do dziś przetrwały domy Puszkina, Tołstoja. Arbat skupia wiele cennych zabytków takich jak: cerkiew Zbawiciela na Piaskach, pomnik Bułata Okudżawy; budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina. Klasztor Nowodziewiczy – żeński prawosławny klasztor; wybudowany w 1524 roku dla uczczenia zdobycia Smoleńska; w siedemnastym wieku klasztor stanowił więzienie Zofii Romanowej – siostry cara Piotra Wielkiego I oraz jego pierwszej żony. Na Cmentarzu Nowodziewiczym spoczywają między innymi: Michaił Bułhakow, Nikita Chruszczow, Antoni Czechow. Klasztor Nowodziewiczy nazywany jest również małym Kremlem.

32

33

34 Metro w Moskwie – metro godne uwagi ze względu na swoją architekturę uważaną za wzorcowy przykład socrealizmu; wyróżnia się tym, że wnętrza stacji przypominają pałace, a pod sufitami zawieszone są misternie wykonane żyrandole.

35

36

37

38

39 Park Zwycięstwa – jest to kompleks położony na Pokłonnej Górze, otwarty w 50 rocznicę zakończenia II wojny światowej, czyli 9 maja 1995 roku. Jest symbolem zwycięstwa Rosji w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Na cały kompleks składają się: Pomnik Zwycięstwa, Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941 – 1945, Synagoga oraz muzeum Holokaustu, cerkiew, meczet i kaplica ku pamięci ochotników hiszpańskich, wystawa techniki wojskowej i uzbrojenia pod gołym niebem oraz liczne pomniki. W centrum znajduje się ponad 140 metrowy obelisk zakończony rzeźbą Nike. Obelisk otoczony jest 1418 fontannami każda z tych fontann symbolizującymi każdy dzień wojny.

40

41 W Rosji Nowy Rok obchodzony jest tak uroczyście jak w Polsce Wigilia. To właśnie w ten dzień do domowników przychodzi

42 Dziadek Mróz i zostawia prezenty pod choinką. Jedną z tradycji związanych z nadejściem Nowego Roku jest pieczenie pierożków z niespodzianką. Oprócz zwykłych pierożków są też słodkie, słone i z monetą.

43 W czasie noworocznego posiłku każdy z domowników bierze jeden pieróg. Jeśli wybierze ten, w którym ukryta jest moneta, oznacza to, iż nowy rok będzie niezwykle bogaty.

44 Słodki oznacza dobry i pełen miłości rok, słony – problemy i łzy. Jeśli domownik otrzyma zwykły pierożek, nic nowego go w nadchodzącym roku nie czeka.

45 W tradycji rosyjskiej nie ma Święta Zmarłych, zgodnie z ich obyczajem zmarłych wspomina się w Niedzielę Wielkanocną, kiedy to całe rodziny gromadzą się przy grobach najbliższych.

46 Dzień Kobiet w Rosji, nazywany też dniem wiosny, jest także rosyjską tradycją. Obowiązkowym trunkiem w Dniu Kobiet jest półsłodki szampan Sowietskoje Igristoje dla pań, a dla mężczyzn oczywiście tradycyjna wódka.

47 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "Trzykrotnie został wybierany na prezydenta Rosji Obowiązki prezydenta pełnił po rezygnacji Jelcyna 31 grudnia 1999 roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google