Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 2 w Turku im. Mikołaja Kopernika 20 lat wspólnie- czas zmarnowany czy wykorzystany? Samorząd Gminy Turek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 2 w Turku im. Mikołaja Kopernika 20 lat wspólnie- czas zmarnowany czy wykorzystany? Samorząd Gminy Turek."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 2 w Turku im. Mikołaja Kopernika 20 lat wspólnie- czas zmarnowany czy wykorzystany? Samorząd Gminy Turek

2 Na początek, co to w ogóle jest ten samorząd? „Samorząd terytorialny to wspólnota mieszkańców zamieszkujących określone terytorium uczestnicząca z mocy prawa w sprawowaniu władzy publicznej w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność”. Samorząd tworzymy wszyscy - mieszkańcy turkowskiej społeczności. Dlatego właśnie powinniśmy sobie uświadomić fakt, że to od naszego postępowania, naszych wyborów i naszego poświęcenia dla dobra ogółu, zależeć będzie jakim miastem będzie Turek za następne 20 lat. Bo od 1989 roku zmieniło się, na lepsze, bardzo wiele. Musimy postawić sobie jedno bardzo ważne pytanie, czy do 2029 roku zmiany będą postępować równie szybko, czy zatrzymają się, czy może zacznie się upadek? Pamiętajmy więc, że przyszłość naszego miasta jest w naszych rękach.

3 Jak nasze władze gminne radzą sobie z zadaniami własnymi? Dbanie o zdrowie, bezpieczeństwo, ich kształcenie i wychowanie W Turku mamy kilka żłobków, przedszkoli, 3 szkoły podstawowe i 3 gimnazja, co przy takiej liczbie mieszkańców, jaka jest w naszej gminie, skutkuje doskonałym dostępem do edukacji każdego dziecka. Jest również szpital, i choć wiele osób na niego narzeka, to gdyby nie on z wszystkimi sprawami musieli byśmy jeździć do szpitali w innych miastach

4 Jak nasze władze gminne radzą sobie z zadaniami własnymi? Gospodarowanie terenem, dbanie o czystość W naszym mieście chyba nikt nie narzeka na odprowadzanie ścieków. Co do utylizacji i recyklingu, to mieszkańcy wszystkich domków jednorodzinnych są zmuszani do segregacji odpadów na mokre (pochodzenia biologicznego) i suche (materiały sztuczne). Dbanie o komunikację i transport publiczny Tylko w tym roku powstało kilkanaście km. dróg oraz powołano darmowy autobus, wożący ludzi po mieście.

5 Jak nasze władze gminne radzą sobie z zadaniami własnymi? Zaspokajanie potrzeb kulturalnych i sportowych Na terenie naszej gminy działa Miejski Dom Kultury, Muzeum Rzemiosła Tkackiego, biblioteka i kilka jej filii. Są u nas także 2 baseny, stadion 1000-lecia, Orliki, realizowane z dotacji. Tyle ośrodków kultury i sportu na 30 tys. mieszkańców powoduje, że jeśli tylko ktoś ma ochotę spędzić czas aktywnie lub wzbogacić swoją sferę duchową, to gmina mu to umożliwia.

6 Przed dwudziestoma laty  w Turku mieszkało około trzydziestu tysięcy mieszkańców. Poziom ten utrzymuje się obecnie.  istniało bardzo niewiele sklepów, a obecnie jest ogromne skupisko sklepów obuwniczych, odzieżowych, ze sprzętem RTV-AGD i innych. Obecnie naliczono ich około 220, zlokalizowanych w centrum Turku.  znajdowało się około trzech tysięcy samochodów osobowych i innych pojazdów. Obecnie liczba ta wynosi ponad dwadzieścia dziewięć tysięcy wszelkiej maści mechanicznych środków transportu.  ludność spędzała aktywnie wolny czas. Bardzo popularne było kino, które ówcześnie było centrum rozrywki w naszym mieście. Popularnością cieszyły się również wyjazdy „nad wodę”, wyprawy rowerowe, festyny, zabawy szkolne i zakładowe. Nie organizowano jeszcze „Dni Turku”, najpopularniejszego w obecnych czasach „święta” naszego miasta. Niezmienną popularnością cieszyły się także pochody pierwszomajowe.  Istniało połączenie kolejką wąskotorową między Turkiem a Kaliszem. Popularnością cieszyły się autobusy na linii Turek – Kołobrzeg. Ciekawe fakty na temat życia społeczności Turku przed dwudziestu laty.

7 Co się zmieniło w naszym mieście przez te dwadzieścia wspólnych lat według burmistrza Mirosława Mękarskiego? (wywiad z burmistrzem miasta Turku, M. Mękarskim) Takie pytanie postawiliśmy podczas spotkania, co udokumentowaliśmy filmem, który, z powodów technicznych, nie mógł być dołączony do tej prezentacji. Zapraszamy jednak do zapoznania się z jego treścią, gdyż załączony jest on w osobnym pliku

8 Jak teraz wygląda nasze miasto Galeria staromiejska Hala widowiskowo - sportowaRynek z ratuszem

9 Dariusz Maćczak, kl. 3c Mateusz Wieczorek, kl. 3c Szymon Ochota, kl. 3c Krzysztof Rosiak, kl. 3c Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku Anna Maćczak naanm@wp.pl W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 2 w Turku im. Mikołaja Kopernika 20 lat wspólnie- czas zmarnowany czy wykorzystany? Samorząd Gminy Turek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google