Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

E.E. SCHMITT „OSKAR I PANI RÓŻA”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "E.E. SCHMITT „OSKAR I PANI RÓŻA”"— Zapis prezentacji:

1 E.E. SCHMITT „OSKAR I PANI RÓŻA”
ZŁOTE MYŚLI

2 ZŁOTE MYŚLI „[…] oni chcieliby widzieć ten szpital innym, niż naprawdę jest. Jakby człowiek przychodził do szpitala tylko po to, żeby wyzdrowieć. A przecież przychodzi się tutaj także po to, żeby umrzeć.”

3 ZŁOTE MYŚLI „Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.”

4 ZŁOTE MYŚLI „Życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka.”

5 ZŁOTE MYŚLI „Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytaniami. Kryją w sobie tajemnicę. Do każdej odpowiedzi trzeba dodać „być może”. Tylko na nieciekawe pytania można udzielić ostatecznych odpowiedzi.”

6 ZŁOTE MYŚLI „Zapominamy, ze życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jak byśmy byli nieśmiertelni.”

7 ZŁOTE MYŚLI „Za każdym razem, kiedy uwierzysz w Boga, będzie trochę bardziej istniał”

8 ZŁOTE MYŚLI „Zawsze jest jakieś rozwiązanie, Oskarze, zawsze jest gdzieś jakiś worek mąki.”

9 ZŁOTE MYŚLI „Dojrzewanie to jest naprawdę syf! Dobrze, że przechodzisz przez to tylko raz!” „[…] do`rastanie to tak zwany niewdzięczny wiek. Bo naprawdę jest ciężko.”

10 ZŁOTE MYŚLI „Nikt nie może uniknąć cierpienia.”
„Są dwa rodzaje bólu […]. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”

11 ZŁOTE MYŚLI „Myśl o śmierci nie musi powodować bólu. Nie wiesz, czym jest. Wszystko zależy od ciebie.”

12 ZŁOTE MYŚLI „Ludzie boją się umierać, bo odczuwają lęk przed nieznanym.”

13 ZŁOTE MYŚLI […] z chorobą jest jak ze śmiercią. Jest faktem. Nie jest żadną karą”

14 „Dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć”
ZŁOTE MYŚLI „Dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć”

15 PRZESŁANIE Jakie jest przesłanie opowiadanie Erica-Emmanuela Schmitta „Oskar i Pani Róża”?

16 PRZESŁANIE Ludzie zapominają, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie, zachowują się jakby byli nieśmiertelni, boją się śmierci. Mówienie o umieraniu to temat tabu. Trzeba być ufnym, wierzyć w Boga i w Jego działania. Ważne, żeby umieć dobrze przeżyć śmierć. Chodzi o to, aby dominowały dobre emocje i optymizm. Trzeba się pogodzić ze śmiercią, bo każdy kiedyś umrze.

17 PRZESŁANIE Nigdy, nawet w obliczu nieuleczalnej choroby, na życie nie jest za późno. Musimy kochać życie i korzystać ze wszystkich jego uroków. Trzeba umieć pięknie żyć i pięknie odchodzić, kiedy nas czas na Ziemi się skończy. Życie to tylko forma „pożyczki”, a nie prezent. To od nas zależy, jak je wykorzystamy. To coś, czego nie można zmarnować. Każdy dzień powinien być przez nas wykorzystany.

18 „Dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć”
PRZESŁANIE „Dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć”


Pobierz ppt "E.E. SCHMITT „OSKAR I PANI RÓŻA”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google