Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Visual Basic w Excelu - podstawy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Visual Basic w Excelu - podstawy"— Zapis prezentacji:

1 Visual Basic w Excelu - podstawy

2  Visual Basic to środowisko programowania dzięki któremu możemy wykorzystać w pełni możliwości pakietu Microsoft Office lub innych aplikacji w których jest wykorzystywane. VB jest językiem programowania praktycznie dostępnym wszędzie wystarczy mieć Worda, Accessa czy Excela. Jest to język popularny i coraz więcej aplikacji go wykorzystuje. VB jest językiem prostym doskonale nadającym się do nauki programowania, znając podstawy VB wiele łatwiej nauczyć się innych języków i tworzyć samodzielnie działające programy.

3 Uruchamianie Visual Basic dla aplikacji.
Aby uruchomić Visual Basic dla aplikacji ( w naszym przypadku będzie to VB dla Excela ) należy wcisnąć na klawiaturze kombinacje klawiszy Alt+F11, lub włączamy w opcjach Dewelopera ( Plik -> Opcje).

4 Projektowanie Programy w VB wymagają utworzenia formularza UserForm. Aby go dodać klikamy myszką na ikonę Insert UserForm.

5 Po kliknięciu na ikonkę Insert UserForm pojawia nam się formularz o nazwie UserForm1 oraz narzędzie Toolbox.

6 Toolbox & Properties W Przyborniku(Toolbox) są wyświetlane ikony dla formantów i innych elementów, które można dodawać do projektów VB.  Po lewej stronie naszego nowo utworzonego formularza mamy okno właściwości (Properties – UserForm1) gdzie możemy zmienić nazwę formularza, ustawić inną czcionkę, kolor okna etc.

7 Makra Aby zautomatyzować powtarzające się zadania, w programie Microsoft Office Excel można szybko rejestrować makra. Makro może zostać również utworzone przy użyciu Edytora Visual Basic w języku Microsoft Visual Basic, za pomocą którego można napisać własny skrypt makra albo skopiować całość lub część makra do nowego makra. Utworzone makro można przypisać do obiektu (takiego jak przycisk paska narzędzi, grafika czy formant), aby mogło być uruchamiane przez kliknięcie tego obiektu. Gdy makro nie jest już potrzebne, można je usunąć.

8 Tworzenie makr po przez Excela
Na początku utwórzmy jakiś prosty arkusz. Następnie klikamy przycisk Widok  Makra  Zarejestruj makro… Pojawi nam się okno makra gdzie możemy mu nadać nazwę oraz klawisz skrótu, gdy to zrobimy klikamy ok. Od tej pory każdy nasz „ruch” w Excelu jest rejestrowany. By sprawdzić jak działa makro zaznaczmy nasz arkusz i tworzymy do niego obojętnie jaki wykres. Gdy to już wykonamy przechodzimy klikamy Widok  Makra  Zatrzymaj rejestrowanie. Usuwamy nasz wykres a następnie klikamy nadany przez nas klawisz skrótu i nasz wykres powinien się pojawić wykres. By zobaczyć jak nasze makro wygląda w VB wchodzimy w Widok  Makra  Wyświetl makra, a następnie klikamy wkrocz.

9 Utworzony przeze mnie wykres wygląda tak:
A jego makro w VB prezentuje się następująco:

10 Ćwiczenia wraz z samouczkiem.
Stwórz makro pokazujące okno z wiadomością. Stwórz makro automatycznie uzupełniające pola w małą tabele. Przyłącz makro z zadania 2 do przycisku zrobionego z (Kształtów).

11 1.

12 1. Makro okna z wiadomością.
Włączamy Visual Basic w Excelu.

13 Wybieramy Insert -> Module

14 Wpisujemy kod programu, używamy polecenia: MsgBox(„Tutaj tekst”)

15 Uruchamiamy makro poprzez Start.

16 Zadanie 1 wykonane.

17 2.

18 2. Makro uzupełniające pola.
Otwieramy nowy moduł.

19 Wpisujemy komendę uzupełnienia pola w kod: Range(„A2”)
Wpisujemy komendę uzupełnienia pola w kod: Range(„A2”).Value = „Ilosc” Range – Zasięg komórek // Value – Wartość do wpisania

20 Wypełniamy dalej pola, analogicznymi komendami, zmieniając zasięg i wartości. Po wpisaniu wszystkiego klikamy Start i przechodzimy do skoroszytu. Koniec zadania 2.

21 Tak powinien wyglądać twój skoroszyt po włączeniu makra.

22 3.

23 Tworzymy kształt wybierając z menu.
3. Przyłączenie makra do przycisku. Tworzymy kształt wybierając z menu.

24 Nazywamy kształt, nasz przyszły przycisk.

25 Klikamy na kształt PPM i wybieramy opcje „przypisz makro…” .

26 Jeśli mamy kilka makr w tabeli, wybieramy to, które nas interesuje.

27 Klikamy nasz przycisk i uruchamia się makro.

28 Tak ma wyglądać gotowy efekt naszej pracy po kliknięciu przycisku
Tak ma wyglądać gotowy efekt naszej pracy po kliknięciu przycisku. Koniec zadania 3.


Pobierz ppt "Visual Basic w Excelu - podstawy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google