Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stop kłamstwom i niedomówieniom o e-papierosach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stop kłamstwom i niedomówieniom o e-papierosach"— Zapis prezentacji:

1 Stop kłamstwom i niedomówieniom o e-papierosach

2 Wiecie czemu powinniście zobaczyć tę prezentację
Wiecie czemu powinniście zobaczyć tę prezentację? Dlatego, że mamy Wam do przekazania kilka kluczowych informacji.

3 Wiecie czemu jeszcze powinniście zobaczyć tę prezentację?
Dlatego, że dajemy Wam wybór w podejmowaniu decyzji. Jakich? - zapytacie. I to właśnie jest trzeci powód.

4 W elektronicznym papierosie nie występuje zjawisko spalania, nie ma więc niepożądanych jego produktów. Grzałka jedynie podgrzewa płyn czego następstwem jest wytwarzanie mgiełki, którą zaciąga się e- palacz.

5 Czym jest e-liquid? Jest to specjalny płyn, mający zastosowanie tylko w elektronicznych papierosach. Zawiera dobrze oczyszczoną nikotynę w stężeniu (od 0% do maksymalnie 3.6%) oraz substancje (nośniki) tworzące mgiełkę - glikol propylenowy i/lub glicerynę roślinną (te substancje są składnikami wielu leków wziewnych). Zawiera również aromat, nadający mgiełce smak. Może zawierać: substancje wzmacniające smak, np. Maltol substancje regulujące gęstość (lepkość), np. wodę substancje regulujące kwasowość (odczyn pH) np. kwas jabłkowy. Pamiętajmy: są również e-liquidy beznikotynowe !!!  Wielu użytkowników elektronicznych papierosów schodzi z dawkami nikotyny i wapuje już wyłącznie z uwagi na zaspokajanie wieloletnich nawyków.

6 Nie chcę powiedzieć, że elektroniczne papierosy są bezpieczne.
Nie chcę powiedzieć Wam, że coś jest czarne bądź białe bo musiałabym skłamać. Nie chcę powiedzieć, że elektroniczne papierosy są bezpieczne. Chcę uświadomić Was z czym wiąże się e-palenie i jakie są jego skutki (a są!) w porównaniu z paleniem tradycyjnych papierosów.

7 Tradycyjne papierosy E-papierosy Problemy z oddychaniem, duszności, tzw. kaszel palacza Tak oraz związane z tym dolegliwości często powodujące choroby układu oddechowego Kaszel przez pierwsze tygodnie, gdy organizm zaczyna się przyzwyczajać do bardziej wilgotnego „dymu”, często występuje uczucie suchości w gardle oraz jamie ustnej Żółknięcie zębów, paznokci Tak Nie Uzależnienie od nikotyny Tak, aczkolwiek jest również możliwość używania płynów bez nikotyny Śmierdzące ubrania, włosy, nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu Nie (ale uwierzcie mi na słowo, że są płyny, które śmierdzą jak stare skarpety) Kondycja Kondycja zmniejsza się, mamy problemy ze złapaniem oddechu przy dłuższym wysiłku fizycznym Kondycja nie zmniejsza się ale niestety, gdy wcześniej paliliśmy tradycyjne papierosy mam sporo do nadrobienia Odbieranie przez otoczenie Drażniący dym, zakaz palenia w miejscach publicznych Brak drażniącego dymu – aczkolwiek sam w sobie występuje pod postacią mgiełki co i tak może być irytujące dla otoczenia Efekt biernego palenia Brak naukowych dowodów świadczących o negatywnym wpływie Widać dokładnie, że nawet e-papierosy nie eliminują niektórych skutków palenia.

8 VS. Jak na razie nie ma badań stwierdzających długoletni wpływ e-papierosów na ludzki organizm. Niemniej fakt jest taki, że eliminują one TYSIĄCE szkodliwych substancji znajdujących się w tradycyjnych papierosach.

9 Dla kogo stworzono elektroniczne papierosy?
E-papierosy zostały stworzone z myślą o ludziach będących w szponach nałogu nikotynowego, a dzięki możliwości regulowania dawki nikotyny można również łatwiej zerwać z tym uzależnieniem.

10 „Wszyscy znamy typowe obrazki z miasta – nastolatki szpanujące e- fajkami w komunikacji miejskiej czy nawet na boisku szkolnym. A co… ktoś im zabroni? Jeśli ktoś nie zauważył tego zjawiska, prawdopodobnie żyje w równoległym wszechświecie. Tak więc – problem jest. Wielu mówi – lepiej, aby używali e-fajek niż gdyby mieli palić analogi. Tylko teoretycznie. Bo spora część z nich może nie sięgnęłaby po żaden wyrób nikotynowy. No ale przecież chmurzenie jest cool, trendy, jazzy czy jak to się teraz określa. A ja jednak uważam, że trzeba starać się dzieciaki od tego odciąć. Jak? Nie wiem. Może ktoś ma mądry pomysł.” przeredagowany tekst - Mirosław Dworniczak - https://starychemik.wordpress.com/2014/11/07/chmurzaca-mlodziez-czyli-pare-slow-o-taktyce-strusia/

11 Wszyscy znamy typowe obrazki z miasta – nastolatki szpanujące e-fajkami w komunikacji miejskiej czy nawet na boisku szkolnym. A co… ktoś im zabroni? Jeśli ktoś nie zauważył tego zjawiska, prawdopodobnie żyje w równoległym wszechświecie. Tak więc – problem jest. Oczywiście jestem zdania, że elektroniczne papierosy powinny być dostępne wyłącznie dla osób dorosłych. Zanim powstała alternatywa młodzież również sięgała po papierosy tradycyjne!

12 Dlaczego środowisko e-palaczy walczy o to, by ograniczyć niepełnoletnim dostęp do e-papierosów?
Dla większości e-palaczy zerwanie z nałogiem palenia tradycyjnych papierosów było sukcesem. Palenie nie było niczym „fajnym”. Ludzie uzależnieni od nikotyny mają świadomość tego jakie negatywne skutki niesie ten nałóg.  Mam jednak również świadomość, że żadne zakazy i nakazy nie odwiodą młodych ludzi od eksperymentów na sobie. Dlatego też potrzebna jest rzetelna wiedza, badania naukowe, wysokie standardy produkcji i kontroli jakości. O to wszystko walczy środowisko e-palaczy.

13 A co z tym formaldehydem?
„Po pierwsze – formaldehyd jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Po drugie – zewnętrznych źródeł formaldehydu są setki – od mebli przez wykładziny, kleje i żywice aż do pianek oraz materiałów izolacyjnych. Po trzecie – każdy z e-palaczy zdaje sobie sprawę, że użycie standardowego urządzenia na podanych w badaniach parametrach będzie skutkować obrzydliwym smakiem. Sprzęt laboratoryjny przetrzyma taką spaleniznę, ale człowiek na pewno sobie odpuści drugie zaciągnięcie się.” przeredagowany tekst - Mirosław Dworniczak - https://starychemik.wordpress.com/2015/02/01/i-znowu-atakuje-nas-formaldehyd-ale-tym-razem-ukryty/ zszokowaliśmy nawet kota

14 Fakty i mity o e-papierosach
E-papierosy uzależniają FAKT Płyny do e-papierosów zawierają nikotynę i uzależniają tak samo jak papierosy tradycyjne. E-papierosy nie są dla każdego FAKT Jeśli mamy problemy z drogami oddechowymi lub jesteśmy przewlekle chorzy należy swój wybór skonsultować z lekarzem. E-papierosy są w 100% bezpieczne i zdrowe MIT E-papierosy nie są zdrowe aczkolwiek zdrowsze od zwykłych papierosów - nie ma w nich substancji smolistych. E-papierosów można używać wszędzie MIT Obecnie miasta wprowadzają zakazy palenia np. w środkach komunikacji miejskiej, e-chmurka też może przeszkadzać innym i musimy brać to pod uwagę. W e-papierosach występuje zjawisko biernego palenia MIT Większość nikotyny zostaje wchłonięta przez palacza, mgła, która zostaje wypuszczona zawiera tyle nikotyny co np. ziemniaki. E-papierosy tylko dla pełnoletnich? FAKT Decyzję o rozpoczęciu palenia powinny podejmować osoby pełnoletnie, świadome wszelkich konsekwencji zdrowotych, odpowiedzialne za siebie i to co robią.

15 Czy żałuję, że zaczęłam palić? Oczywiście, że tak!
Od autorki: Gdy poszłam do technikum pojawiły się „fajniejsze” e-papierosy i w 3-ciej klasie zdecydowałam się na przejście z tradycyjnych na elektroniczne. Tak minęło ponad 1,5 roku gdy przeszłam z jednego nałogu w drugi. Aktualnie mam 20 lat a moja kondycja leży i dogorywa biorę leki na spowolnienie krzepnięcia krwi. Całe życie przede mną – co z tego gdy nie mogę z niego w pełni korzystać „dzięki” nałogowi. Czy żałuję, że zaczęłam palić? Oczywiście, że tak! Czy żałuję, że pomimo wszystko wybrałam mniej szkodliwą alternatywę? Oczywiście, że nie!

16 Zadajcie sobie pytanie: Czy chcę być zależny od czegoś co szkodzi?
  Pamiętajcie, póki macie wybór – najlepiej nie sięgać po żadne używki. Tylko... to się tak łatwo mówi.

17 Wstydźcie się wszyscy razem i każdy z osobna.
Na koniec chciałabym przesłać wiadomość do wszystkich przeciwników e-papierosów. Wstydźcie się! Wstydźcie się dziennikarze, specjaliści od uzależnień, lekarze, politycy oraz pedagodzy. Wstydźcie się wszyscy razem i każdy z osobna.  Wstydźcie się za szerzenie i powielanie półprawd, niedomówień, niczym nie popartych hipotez i źle przeprowadzonych badań.

18 Najwięcej rzetelnych informacji znajdziecie tutaj: https://starychemik
Ten blog prowadzony jest przez byłego, wieloletniego palacza tytoniu, który dzięki elektronicznym papierosom zerwał całkowicie z nałogiem – zarówno tytoniowym jak i nikotynowym. Jest to wybitna postać w środowisku – dr chemii, który z uporem od wielu lat śledzi i analizuje wszelkie publikacje dotyczące elektronicznych papierosów.


Pobierz ppt "Stop kłamstwom i niedomówieniom o e-papierosach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google