Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O książce kilka razy naj…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O książce kilka razy naj…"— Zapis prezentacji:

1 O książce kilka razy naj…

2 Najstarsza książka Najstarszą książkę, jaką znamy (niestety nie zachowała się) napisał około 2620 roku p.n.e. Imhotep, architekt i uczony egipski z czasów faraona Dżesera, później czczony jako bóg, opiekun pisarzy i lekarzy. Również z czasów Starego Państwa pochodzi tzw. papirus Prisse, określany jako najstarsza książka świata, przechowywany dziś w Bibliotece Narodowej w Paryżu.

3 Najmniejsza książka dla dzieci
Najmniejszą książkę dla dzieci – Stary król Cole, mierzącą 1mm x 1 mm, wydało w 85 egzemplarzach w 1985 roku wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożnie!) tylko za pomocą igły.

4 Najoryginalniejsza książka
Najoryginalniejszą książkę na świecie wydał w 1765 roku drukarz z Ratyzbony – Schaffer. Każda kartka wydrukowana była na innym papierze: z bawełny, łusek cebuli, mchu, drzew najrozmaitszych gatunków, słomy, sitowia, kapuścianego liścia …

5 Najdroższa książka Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło Ptaki Ameryki Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christie's w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za dolarów! Za najdroższą uważana jest też 42-wierszowa Biblia Gutenberga, o grubości 1,75 m, pierwsza książka drukowana.

6 Największy manuskrypt
Największym średniowiecznym manuskryptem jest tak zwana Diabelska Biblia, którą można obejrzeć w Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie. Kodeks posiada drewniane okładki, pokryte skórą i ozdobami z metalu, liczy 91 cm wysokości, 50 cm szerokości i 22 cm grubości, waży aż 75 kg.

7 Najobszerniejsza książka
Najobszerniejszą książką świata jest Tu-sza-czi-czeng, słownik chiński, składający się z 5020 tomów po 170 stron każdy.  Słownik powstał na początku XVII wieku, na rozkaz cesarza chińskiego.

8 Najpopularniejsza książka
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Przetłumaczono ją na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy a 1975 rokiem wydrukowano ok egzemplarzy Biblii.

9 Najwięcej książek napisał …
Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie „ery gęsiego pióra” napisał Polak – Józef Ignacy Kraszewski ( ). Najmłodszym noblistą w dziedzinie literatury był Rudyard Kipling. W dniu otrzymania nagrody (1907 r.) miał 41 lat.

10 Najcenniejsze polskie książki
Najcenniejszymi zabytkowymi książkami polskimi są Kazania świętokrzyskie, Kazania gnieźnieńskie i Psałterz floriański z XIV wieku. Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w Księdze henrykowskiej, która powstawała w latach Brzmi ono: „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”. 

11 Pierwsze po polsku… Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest Bogurodzica, której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski I, pochodzi z 1407 r. Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był Raj duszny – średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513 r. przez Floriana Unglera.

12 Pierwsze dla dzieci… Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz. Pierwsze książeczki w języku polskim dla dzieci, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa.

13 Czy wiesz, że… Na powstanie jednej 100 kartkowej książki potrzeba 2-3 drzewa średniej wielkości. Dlatego coraz częściej produkuje się papier z makulatury.

14 Książka elektroniczna
Pierwszą książką w formie elektronicznej, napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji, jest powieść Stephena Kinga pt. Riding the Bulet. W ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży, tego e-booka zamówiło prawie osób.

15 Wykorzystane materiały
Bieńkowska B., Chamerska H., Zarys dziejów książki, Warszawa 1987. Kopaliński W., Opowieści o rzeczach powszednich, Warszawa 1987. Ziółkowska M., Skąd my to mamy? Dzieje przedmiotów codziennego użytku, Warszawa 1970. Mirka_B, Ciekawostki z dziejów książki [online]. Serwis eioba.pl. [dostęp 2 stycznia 2011]. Dostępny w Internecie: Światowy Dzień Książki [strona WWW]. Warszawa: Polska Izba Książki [dostęp 2 stycznia 2011]. Dostępny w Internecie:

16 Dziękujemy za uwagę Zapraszamy do biblioteki


Pobierz ppt "O książce kilka razy naj…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google