Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

«M ÓJ SZLAK JEDWABNY DO CIEBIE !» ART-PROJEKT. Kultura jest integralną częścią życia społecznego. W swoim przesłaniu poświęconym społeczno-gospodarczej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "«M ÓJ SZLAK JEDWABNY DO CIEBIE !» ART-PROJEKT. Kultura jest integralną częścią życia społecznego. W swoim przesłaniu poświęconym społeczno-gospodarczej."— Zapis prezentacji:

1 «M ÓJ SZLAK JEDWABNY DO CIEBIE !» ART-PROJEKT

2 Kultura jest integralną częścią życia społecznego. W swoim przesłaniu poświęconym społeczno-gospodarczej modernizacji kraju Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podkreślił, że „Tradycja i kultura – to genetyczny kod narodu. Musimy chronić naszą kulturę i tradycje narodowe w całej ich różnorodności i wielkości, zbierać każdy okruch naszego dziedzictwa kulturowego!”

3 Kazachstan przywiązuje szczególną wagę do rozwoju wzajemnego przenikania się kultur, wielostronnej edukacji i wzbogacania kultury, jednocząc kraje i ludzi w imię przyjaźni i pokoju. W ciągu dwóch dekad między Kazachstanem i Polską zostały nawiązane regularne kontakty polityczne i współpraca w szerokim zakresie dziedzin, rozszerzają się związki gospodarcze, działa międzyrządowa komisja ds. Współpracy gospodarczej. Pomyślnie rozwijają się wzajemnie korzystne kontakty w dziedzinie kultury, nauki i szkolnictwa wyższego.

4 Kazachstan i Polska Stosunki dyplomatyczne między Kazachstanem a Polską zostały nawiązane jeszcze w XIII wieku, kiedy franciszkanin Benedykt Polak (Benedictus Polonus), uczęstnicząc w misji dyplomatycznej papieża Innocentego IV do Batu-chana, sporządził pierwszy znany w historii opis ziem, zamieszkiwane w tym czasie przez przodków współczesnych Kazachów. W XIX wieku rosyjski carski rząd deportował do kazachskich stepów politycznych przeciwników z Polski, która znalazła się pod rosyjskim protektoratem. Kolejna fala imigrantów z Polski pojawiła się w okresie I Wojny Światowej i była związana z ewakuacją do Kazachstanu ludności cywilnej z Rosji, w tym z Królestwa Polskiego, które wtedy było częścią Rosji. Następnie - kolejna fala deportowanych Polaków przed i podczas II Wojny Światowej. Ogólnie do Kazachstanu wywieziono 150.000 Polaków.

5 Art-projekt Akimat Obwodu Żambylskiego inicjuje art-projekt „Mój Szlak Jedwabny do ciebie”, który odbędzie się z 10-go po 15-ty czerwca 2013 roku w Warszawie. Wyjątkowość tego projektu polega na historycznym związku obu dawnych krajów Azji i Europy, które od wieków były centrami kulturowymi swoich regionów. Kazachstan i Polska – to różnorodny i unikalny splot historii na rozdrożu cywilizacji. Art-projekt „Mój Szlak Jedwabny do ciebie” ma na celu stać się zauważalnym wydarzeniem, które zacieśni związki kulturowe między dwoma państwami.

6 Obwód Żambyłski Obwód Żambyłski, położony na południu Kazachstanu. Stworzony w 1939 roku. W obwodzie jest 10 rejonów i miasto podporządkowania obwodowego – Taraz (były Żambył, Dżambuł). Terytorim obwodu: 144,3 tys. m. kw. Ludność obwodu: 1,072 mln. Obwód jest zamieszkany przez więcej niż 90 narodowości. 81,4% ludności obwodu – to Kazachowie. Obecny Akim obwodu: Kanat Bozumbajew

7 Jednym z najstarszych miast Kazachstanu jest Taraz, który ma już ponad 2000 lat. To miasto było największym centrum handlowo- administracyjnym na Szlaku Jedwabnym w II-VIII ww., pisemne wspomnienia o nim pojawiają się już w 568 roku n.e. Zabytki starożytnego Tarazu przyciągają do siebie dużą uwagę kazachstańskiej społeczności, zagranicznych badaczy i turystów. Dzisiaj Taraz – to dynamicznie rozwijające się centrum kulturowe i gospodarcze Miasto TARAZ

8 Przedsięwzięcia w ramach projektu Koncert tradycyjnej muzyki kazachskiej Naukowo-praktyczna konferencja „Archeologiczny potencjał obwodu Żambylskiego” Wystawy: muzealne eksponaty «Skarb starożytnego Tarazu», sztuka współczesna «Motyle Ajszy Bibi», foto- i video-art, poświęcone ofiarom politycznych represji XX wieku i eksperymentów jądrowych w Kazachstanie. Pochówek ziemi z grobów żołnierzy generała Andersa Koncert muzyki kameralnej, poświęcony ofiarom represji XX wieku Prezentacja książki „Pouczające słowa” Abaja w jęzuku polskim Dramat historyczny «Ajsza Bibi» na podstawie sztuki B.Abyldajewa (Żambylski Obwodowy Teatr Dramatyczny) Pokaz kolekcji sakskich strojów, projektant – Ajdarchan Kalijew Festiwal: szow-koncert open-air kazachskiej muzyki tradycyjnej, targi sztuki, degustacja tradycyjnych kazachskich potraw, interaktywne gry kazachskie, demonstracja tradycji i zwyczajów narodu kazachskiego

9 Koncert kazachskiej muzyki tradycyjnej Program koncertu składa się z występów wykonawców Żambylskiej Filharmonii Obwodowej: Folkorystyczno-etnograficzny zespół «Ałatau» Śpiewacy tradycyjni Kazachskie tańce narodowe Zespół dombrystów Trio «Taraz»

10 Tematem konferencji «Archeologiczny potencjał obwodu Żambylskiego» jest rola i znaczenie starożytnego Tarazu w pojawieniu się i rozwoju Wielkiego Szlaku Jedwabnego; możliwość zorganizowania i perspektywy wspólnych badań archeologicznych zabytków obwodu Żambylskiego. Główni prelegenci: Karł Bajpakow – Profesor Narodowej Akademii Nauk Kazachstanu Dmitrij Wojakin – dyrektor Sp. z o.o. «Archeologiczna analiza» Naukowa Konferencja «Archeologiczny potencjał Obwodu Żambylskiego»

11 Wystawa muzealnych eksponatów «Skarb starożytnego Tarazu» Wystawa umożliwi licznym obywatelom i gościom Polski odkryć dla siebie historię i kulturę tak starożytnego Taraza w szczególności, jak i Kazachstanu w całości. Wystawa będzie składać się z dwóch bloków: Wczesna epoka żelaza: kultura saków Kazachstanu. Starożytny Taraz i jego rola dla Wielkiego Szlaku Jedwabnego. Format wystawy – to dość duży etnokulturowy performance, głównymi elementami którego będą artefakty archeologiczne: kopia złotego człowieka, biżuteria, kamienne rzeźby, rekonstrukcje obiektów, animacja tematyczna itd.

12 Wystawa sztuki współczesnej Ałmagul Menlibajewa – przedstawicielka współczesnej sztuki kazachstańskiej zaprezentuje swoje utwory na personalnej wystawie „Motyle Ajszy Bibi” i „EXODUS” W sale poświęconej ofiarom represji XX wieku i eksperymentów jądrowych zostanie zaprezentowany znany video-art „Kurczatow 22”

13 Ziemia z grobów żołnierzy generała Andersa W stosunkach wzajemnych Polski i Kazachstanu odbija się echem wspólna tragedia II Wojny Światowej. Dotychczas przeprowadzane są dwustronne poszukiwania poległych żołnierzy, identyfikacja nazwisk. W Kazachstanie znajduje się wiele miejsc pochówków ofiar politycznych represji. Na terytorium obwodu Żambylskiego została sformowana polska armia generała Władysława Andersa. Na skutek zmiany stosunku Stalina do Andersa, ostatnie oddziały armii po drodze z Syberii do Iranu zostały poddane surowym represjom. Blisko 300 żólnierzy leży w zbiorowych grobach. Jeszcze 500 represjonowanych cywilów są pochowane na miejsckim cmentarzu. W ramach przeprowadzenia Dni kultury planowany jest ponowny pochówek ziemi z grobów żołnierzy generała Andersa. Projekt tablicy pamiątkowej jest w trakcie zatwierdzenia przez stronę polską.

14 Wieczór muzyki kameralnej poświęcony ofiarom represji Program koncertu daje możliwość pogrążyć się w świat kompozytorów G.Żubanowej, M.Tolebajewa i A.Babadżaniana. Wykonawcy: laureaci międzynarodowych konkursów - Ajnur Sadenowa (skrzypce) - Ernar Nurtazin (fortepian) - Kwartet «Taraz»

15 Prezentacja wydanej w jęzuku polskim książki Abaja «Pouczające słowa» Utwory Abaja zostały przetłumaczone na wiele języków świata. W ramach projektu odbędzie się prezentacja utworów Abaja w języku polskim. Format i treść: prezentacja książki, wystąpienie turkologa profesora Henryka Jankowskiego (m. Poznań) i lektorki języka kazachskiego na Uniwesytecie Adama Mickiewicza (m. Poznań) Gulajchan Aktajewej.

16 Dramat historyczny «Ajsza Bibi» Żambylski Obwodowy Kazachski Teatr Dramatyczny zaprezentuje spektakl na podstawie sztuki znanego kazachskiego dramaturga B.Abildajewa, który opowiada o historii tragicznej miłości legendarnej Ajszi do Karachana. Śmiertelne ukuszenie węża rozdzieliło na zawsze młodych ludzi. Tęsknąc za zmarłą dziewczyną Karachan zbudował piękne mauzoleum na miejscu jej śmierci. To mauzoleum zachowało się na terytorium obwodu Żambylskiego i jest zabytkiem architektonicznym UNESKO.

17 Demonstracja sakskich strojów i ostatniej kolekcji kazachstańskiego projektanta z miasta Taraz Ajdarchana Kalijewa. Pokaz kolekcji sakskich strojów Ajdarchana Kalijewa

18 Festiwal W ostatnim dniu projektu mieszkańców i gości Warszawy zapraszamy do zanurzenia się w atmosferze kazachskiej gościnności. Pod otwartym niebem w jednym z warszawskich parków odbędą się: szow- koncert muzyki tradycyjnej, targi sztuki, degustacja kuchni narodowej, demonstracja tradycji i zwyczajów koczowników.

19 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "«M ÓJ SZLAK JEDWABNY DO CIEBIE !» ART-PROJEKT. Kultura jest integralną częścią życia społecznego. W swoim przesłaniu poświęconym społeczno-gospodarczej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google