Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kim jest Jezus Chrystus? – Czy jest Bogiem? – Czy jest człowiekiem?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kim jest Jezus Chrystus? – Czy jest Bogiem? – Czy jest człowiekiem?"— Zapis prezentacji:

1 Kim jest Jezus Chrystus? – Czy jest Bogiem? – Czy jest człowiekiem?
48. Aby wierząc, nie błądzić Kim jest Jezus Chrystus? – Czy jest Bogiem? – Czy jest człowiekiem? – Czy jest możliwe, żeby był jednocześnie Bogiem i człowiekiem? „Okazuje się, jak sądzę, że te pytania, które przez pierwsze pięć stuleci wstrząsały Kościołem, po prostu same powstają z wyznania wiary w Chrystusa. Dramatyczne zmagania owego okresu o te zagadnienia doprowadziły na ówczesnych soborach powszechnych do odpowiedzi twierdzącej na wszystkie trzy pytania. Właśnie owo potrójne „tak” stanowi treść i ostateczną postać klasycznego chrystologicznego dogmatu”. (J. Ratzinger)

2 48. Aby wierząc, nie błądzić
Błędy chrystologiczne Tematy Zakwestionowanie Ruchy heretyckie Jezus jest prawdziwym człowiekiem negacja lub pomniejszanie człowieczeństwa Jezusa doketyzm gnoza, manicheizm monofizytyzm Jezus jest prawdziwym Bogiem negacja boskości Jezusa arianizm Jezus jest jedną Boską Osobą w dwóch naturach (boskiej i ludzkiej): zjednoczenie osobowe redukowanie zjednoczenia osobowego nestorianizm

3 48. Aby wierząc, nie błądzić
Błędy chrystologiczne Doketyzm – Jezus jest tylko pozornie człowiekiem, nie ma prawdziwego ludzkiego ciała, a jedynie „ciało niebiańskie”; jego cierpienie i śmierć także są pozorne. Gnoza – Jezus nie jest Bogiem, a jedynie człowiekiem, który przynosi „prawdziwe poznanie”, głębszą wiedzę, która pozwoli osiągnąć zbawienie. Manicheizm (jedna z odmian gnozy) – dzieje świata to walka dobra ze złem; Jezus nie wyzwala nas poprzez śmierć krzyżową, lecz jedynie poprzez głębsze poznanie, które przynosi. Monofizytyzm – ludzka natura Jezusa została „wchłonięta” przez naturę boską, dlatego Jezus nie jest naprawdę człowiekiem. Arianizm – Jezus nie istnieje odwiecznie, lecz został stworzony przez Ojca; nie jest prawdziwym Bogiem, lecz jedynie został ustanowiony Synem Bożym. Nestorianizm – Jezus jest człowiekiem, w którym, jak w świątyni, zamieszkał Bóg; dwa podmioty: Słowo Boże i Jezus Chrystus są ze sobą jedynie zespolone i współdziałają ze sobą.

4 „Wyznajemy, że Jezus jest «Bogiem i człowiekiem».
48. Aby wierząc, nie błądzić „Wyznajemy, że Jezus jest «Bogiem i człowiekiem». Im bardziej naśladować będziemy Jezusa, tym pewniej «poznamy», kim On jest”. (kard. Franz König)


Pobierz ppt "Kim jest Jezus Chrystus? – Czy jest Bogiem? – Czy jest człowiekiem?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google