Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W świecie słów Autor Anita Rejch. Wstęp ● Żyjemy w świecie słów. To właśnie one nadają sens naszej wypowiedzi, zarówno w pisanej, jak i mówionej formie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W świecie słów Autor Anita Rejch. Wstęp ● Żyjemy w świecie słów. To właśnie one nadają sens naszej wypowiedzi, zarówno w pisanej, jak i mówionej formie."— Zapis prezentacji:

1 W świecie słów Autor Anita Rejch

2 Wstęp ● Żyjemy w świecie słów. To właśnie one nadają sens naszej wypowiedzi, zarówno w pisanej, jak i mówionej formie. ● Umiejętne dobieranie słów powoduje, że język jest bogatszy, a nasza wypowiedź – ciekawa i barwna. ● Powtarzanie tych samych słów jest nudne, a nawet może usypiać słuchacza lub czytelnika. ● Żeby upiększyć swoją mowę, można zacząć od wzbogacania swojego słownictwa. Poznawajmy jak najwięcej słów bliskoznacznych, przeciwstawnych, wyrazów o różnym zabarwieniu uczuciowym.

3 Synonimy Synonimy to inaczej wyrazy bliskoznaczne, czyli mające podobne znaczenie. Niektóre z nich znaczą dokładnie to samo, np. auto – samochód, wyobraźnia – imaginacja. Częściej jednak mamy do czynienia z bliskoznacznością, np. drogi – bezcenny, wartościowy, kosztowny. Dzięki synonimom: nie powtarzamy tych samych wyrazów, szczegółowo przekazujemy informacje, unikamy monotonii. Jeśli nie macie pomysłów na zastąpienie wyrazu innym, zajrzyjcie do słownika wyrazów bliskoznacznych.

4 Antonimy Antonimy to inaczej wyrazy przeciwstawne, czyli wyrazy o znaczeniu kontrastowym. Już dzieci uczą się najprostszych przeciwieństw: duży – mały, dobry – zły, ciepły – zimny, mądry – głupi, gruby – chudy. Znajomość antonimów przydaje się w pisaniu opisu, opowiadania, charakterystyki, recenzji. W tego rodzaju formach wypowiedzi wyrażamy bowiem swoje opinie i porównujemy.

5 Homonimy Homonimy to wyrazy, które brzmią tak samo, a znaczą zupełnie co innego. Na przykład wyraz zamek to: siedziba króla, zamek błyskawiczny, inaczej suwak, zamek w drzwiach, zamek z piasku. Powinno unikać się homonimów w wypracowaniach, ponieważ mogą odbiorcę wprowadzić w błąd ze względu na swoją wieloznaczność. Natomiast homonimy pozwalają osiągnąć efekt humorystyczny, np. w utworach satyrycznych. Gol! – zawołał kibic piłkarski, wbiegając do fryzjera.

6 Zdrobnienia i zgrubienia Wyrazy nie tylko przekazują informacje, ale także służą do wyrażania uczuć, wywoływania emocji. Wyrazy o zabarwieniu dodatnim to zdrobnienia: pies – piesek, pieseczek, a o zabarwieniu ujemnym to zgrubienia, np. rozmawiać – gadać, peplać. Zdrobnienia wyrażają naszą serdeczność, czułość albo ironię, pogardę. Zgrubienia pozwalają szybko i trafnie ocenić sytuację. Jednak ich nadużywanie może doprowadzić do czyjegoś ośmieszenia, co nie powinno być celem autora wypowiedzi.

7 Neologizmy Neologizmy to inaczej wyrazy nowo utworzone, których wcześniej nie było w języku. Neologizmy to specjalność pomysłowych literatów, na przykład Tuwima, Witkacego, Leśmiana („znikomek”, półmrok to według niego „niedomrocze”). Nazywamy je neologizmami artystycznymi. Wyróżniamy neologizmy: słowotwórcze – dodanie do obcego wyrazy polskiego formantu, np. dysk – dyskietka, frazeologiczne – czyli nowe związki wyrazowe, np. burza mózgów, pozytywne myślenie, semantyczne – istniejące wyrazy użyte w nowym znaczeniu, np. mysz – urządzenie pomocne w obsłudze komputera. Niektóre neologizmy, powstałe na przykład w czasach PRL-u, były rażące i śmieszne: zwis męski (inaczej krawat), ulicznica wiklinowa (miotła), podgardle dziecięce (śliniak). Z tamtych czasów przyjęła się jedynie nazwa kobiecego ubioru domowego, czyli podomka.


Pobierz ppt "W świecie słów Autor Anita Rejch. Wstęp ● Żyjemy w świecie słów. To właśnie one nadają sens naszej wypowiedzi, zarówno w pisanej, jak i mówionej formie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google