Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie bójmy się o tym rozmawiać! HIV i AIDS. UKW BYDGOSZCZ 2011.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie bójmy się o tym rozmawiać! HIV i AIDS. UKW BYDGOSZCZ 2011."— Zapis prezentacji:

1 Nie bójmy się o tym rozmawiać! HIV i AIDS

2 UKW BYDGOSZCZ 2011

3 FAKTY I MITY Tak. HIV wywołuje AIDS. Tak. Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, kto odbywa stosunek płciowy bez zabezpieczenia, jest narażony na zakażenie. Nie. Każdego dnia przybywa na świecie 16 tys. osób nowo zakażonych. Jest to bardzo mało prawdopodobne. Może jednak nastąpić to poprzez skaleczenie wewnątrz ust osoby zdrowej. Czy HIV przenosi się przez pocałunek? Czy problem AIDS należy już do przeszłości ? Czy przyczyną AIDS naprawdę jest HIV? Czy naprawdę każdy może zarazić się HIV lub mieć AIDS?

4 FAKTY I MITY Nie. W chwili obecnej jedynie zapobieganie jest skutecznym sposobem zahamowywania, rozprzestrzeniania się HIV. Nie. Ze względu na to, że HIV jest skomplikowanym oraz często mutującym się wirusem, ciężko jest uzyskać efektywną szczepionkę. Nie. Ryzyko zakażenia jest większe, gdy mężczyzna przekazuje wirusa kobiecie, niż gdy kobieta przekazuje go mężczyźnie. Kobiety są bardziej narażone podczas stosunków płciowych bez zabezpieczenie. W przypadku seksu oralnego nie ma pewnej odpowiedzi. Stopień ryzyka wzrasta gdy w ustach lub na wargach pojawiają się nawet małe ranki i mogą one być drogą przeniknięcia wirusa. Czy HIV przenosi się podczas stosunku oralnego? Czy ryzyko zakażenia HIV jest takie samo dla kobiet i mężczyzn? Czy istnieje skuteczne lekarstwo? Czy istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem HIV?

5 FAKTY I MITY Obecnie krew używana do transfuzji i preparatów krwiopochodnych jest badana na obecność HIV. W miejscach gdzie jest używany sterylny sprzęt nie możesz zakazić się HIV. Nigdy nie oddawaj krwi, jeśli Ty lub Twój partner macie HIV lub jeśli myślisz, że mogłeś/łaś mieć kontakt z HIV! HIV nie przetrwa, jeśli długo jest wystawiony na działanie powietrza i innych czynników środowiska zewnętrznego. Poza organizmem niszczy go ciepło, wysychanie, mydło i woda, detergenty, środki odkażające. Obecnie stosuje się w leczeniu kombinacje kilku leków antyretrowirusowych. Dobór terapii jest bardzo indywidualny i zależy od stanu klinicznego pacjenta. Jak leczymy HIV i AIDS? Czy HIV może przetrwać poza organizmem człowieka? Czy transfuzja krwi jest bezpieczna? Czy bycie dawcą krwi jest bezpieczne?

6 FAKTY I MITY Zawsze pamiętaj o użyciu rękawiczek jednorazowych. Gdy to możliwe miej pod ręką środki odkażające. Unikaj kontaktu z krwią oraz innymi płynami ustrojowymi drugiej osoby. Osoby, które zakaziły się HIV, a ich stan jest zadowalający mogą nadal kontynuować swoje obowiązki zawodowe bez żadnych zmian, ale z takim samym, co wcześniej wsparciem kolegów oraz szefa. Potrzeby przyjaciela, członka rodziny, czy kolegi z pracy, który ma HIV lub AIDS podobne są do tych jakie mają inne osoby poważnie chore. Należy okazywać im miłość, zrozumienie i wsparcie. Nie wolno nam nikogo osądzać! Leczenie dentystyczne nie powinno nieść za sobą żadnego ryzyka pod warunkiem, że wszystkie narzędzia są sterylizowane po każdym jednorazowym użyciu. Czy wizyta u dentysty niesie ryzyko zakażenia? W jaki sposób mogę pomóc lub wesprzeć kogoś z AIDS? Co powinny zrobić osoby udzielające pierwszej pomocy osobie zakażonej? Czy osoby żyjące z HIV lub AIDS mogą dalej wykonywać swoją pracę?

7 FAKTY I MITY Stosunek seksualny może być bardziej bezpieczny gdy stosuje się zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Najbezpieczniejsze są prezerwatywy zrobione z lateksu. Pamiętaj o utrzymaniu higieny. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo aby HIV przedostał się podczas głębokich pocałunków. Dotychczas nie stwierdzono żadnego takiego przypadku. Nie. Nie jest to konieczne. Nie można zarazić się Hiv poprzez kontakty w codziennym życiu tylko dlatego, że naszym kolegą jest osoba żyjąca z HIV lub AIDS. Nie. Ukąszenia komarów, bądź innych owadów nie rozprzestrzeniają zakażenia HIV. Nie można zakazić się Hiv również od psów, kotów lub innych zwierząt. Czy możliwe jest zakażenie się wirusem HIV poprzez ukąszenie komarów? Czy powinieneś podjąć specjalne środki ostrożności w szkole? Czy prezerwatywa sprawia, że seks staje się bezpieczny? Czy poprzez głęboki pocałunek istnieje ryzyko zakażenia się HIV?

8 Jakie zachowania są bezpieczne? Podanie dłoni Przytulanie, czuły dotyk Zwyczajny pocałunek Wspólne używanie pościeli

9 wWwW Wspólne mieszkanie z nosicielem Wirusa HIV Używanie wspólnej deski sedesowej Wspólne używanie filiżanek, naczyń stołowych, itp.Wspólne spożywanie posiłków

10 Wspólna praca Płacz Podczas masażu Kasłanie i kichanie

11 Jakie zachowania są ryzykowane brak zabezpieczenia Uszkodzenie lub skaleczenie skóry Wspólne użycie igieł, strzykawek Niebezpieczne kontakty seksualne

12 Podsumowanie AIDS może powodować poważne problemy zdrowotne i emocjonalne, ale jeśli udzielimy choremu wsparcia i zrozumiemy go sami zachowując bezpieczeństwo, będzie mógł on cieszyć się taką pełnią życia jak tylko jest to możliwe. Edukowanie ludzi na temat eliminowania lub zmniejszania ryzyka jest jedyną efektywną bronią przeciw HIV I AIDS.

13 Warto przeczytać POZYCJE KSIĄŻKOWE: GABRIEL Josef : Przekwitający mak: AIDS - ostatnie miesiące pewnej miłości. - Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 1990 HLADIK Anna : "HIV- fobia" a realność - zagrożenia przełomu wieków // W:Dewiacyjne aspekty współczesnego świata: przejawy - zapobieganie - terapia / red. Małgorzata Prokosz. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2005. JUSZCZYK Jacek : Vademecum AIDS. - Poznań : Kantor Wydawniczy SAWW, 1990 PŁYTYCZ Barbara : Co maturzysta powinien wiedzieć o AIDS. - Warszawa : WSiP, 1991

14 ARTYKUŁY Z CZASOPISM ABRAMOWSKA Jolanta : Dzień walki z AIDS // Nowe w Szkole. - 2004, nr 5, dod. s. IV BARLAK Marianna : Wychowanie zdrowotne wobec choroby i cierpienia // Kultura Fizyczna. - 1998, nr 9/10, s. 21-24 Najlepszą profilaktyką AIDS jest moralne i godne życie. KASTORY Bożena : Morderca seryjny. Dlaczego tak trudno wyprodukować skuteczną szczepionkę przeciw HIV? // Wprost. - 1999, nr 10, s. 82-84 KOBIETY a problem zakażenia HIV // Problemy Rodziny. - 1998, nr 5/6, s. 15-20 KOLANKIEWICZ Maria : Dzieci z HIV // Problemy Opiekuńczo - Wychowawcze. - 2001, nr 6, s. 29-32 KONIECZNY Grażyna, SOKOLUK Wiesław : Niebezpieczeństwa można uniknąć // Remedium. - 2005, nr 9, s. 10-11 Omówione są podstawowe kwestie dotyczące relacji: zachowanie seksualne - zakażenie HIV -profilaktyka.

15 Spis treści 1. Fakty i mity 2. Zachowania bezpieczne 3. Zachowania ryzykowne 4. Podsumowanie 5. Warto przeczytać


Pobierz ppt "Nie bójmy się o tym rozmawiać! HIV i AIDS. UKW BYDGOSZCZ 2011."

Podobne prezentacje


Reklamy Google