Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie bójmy się o tym rozmawiać!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie bójmy się o tym rozmawiać!"— Zapis prezentacji:

1 Nie bójmy się o tym rozmawiać!
HIV i AIDS Nie bójmy się o tym rozmawiać!

2 UKW BYDGOSZCZ 2011

3 FAKTY I MITY Czy HIV przenosi się przez pocałunek?
Jest to bardzo mało prawdopodobne. Może jednak nastąpić to poprzez skaleczenie wewnątrz ust osoby zdrowej. Czy problem AIDS należy już do przeszłości ? Nie. Każdego dnia przybywa na świecie 16 tys. osób nowo zakażonych. Czy przyczyną AIDS naprawdę jest HIV? Tak. HIV wywołuje AIDS. Czy naprawdę każdy może zarazić się HIV lub mieć AIDS? Tak. Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, kto odbywa stosunek płciowy bez zabezpieczenia, jest narażony na zakażenie.

4 FAKTY I MITY Czy HIV przenosi się podczas stosunku oralnego?
W przypadku seksu oralnego nie ma pewnej odpowiedzi. Stopień ryzyka wzrasta gdy w ustach lub na wargach pojawiają się nawet małe ranki i mogą one być drogą przeniknięcia wirusa. Czy ryzyko zakażenia HIV jest takie samo dla kobiet i mężczyzn? Nie. Ryzyko zakażenia jest większe, gdy mężczyzna przekazuje wirusa kobiecie, niż gdy kobieta przekazuje go mężczyźnie. Kobiety są bardziej narażone podczas stosunków płciowych bez zabezpieczenie. Czy istnieje skuteczne lekarstwo? Nie. W chwili obecnej jedynie zapobieganie jest skutecznym sposobem zahamowywania, rozprzestrzeniania się HIV. Czy istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem HIV? Nie. Ze względu na to, że HIV jest skomplikowanym oraz często mutującym się wirusem, ciężko jest uzyskać efektywną szczepionkę.

5 FAKTY I MITY Jak leczymy HIV i AIDS? Obecnie stosuje się w leczeniu kombinacje kilku leków antyretrowirusowych. Dobór terapii jest bardzo indywidualny i zależy od stanu klinicznego pacjenta. Czy HIV może przetrwać poza organizmem człowieka? HIV nie przetrwa, jeśli długo jest wystawiony na działanie powietrza i innych czynników środowiska zewnętrznego. Poza organizmem niszczy go ciepło, wysychanie, mydło i woda, detergenty, środki odkażające. Czy transfuzja krwi jest bezpieczna? Obecnie krew używana do transfuzji i preparatów krwiopochodnych jest badana na obecność HIV. Czy bycie dawcą krwi jest bezpieczne? W miejscach gdzie jest używany sterylny sprzęt nie możesz zakazić się HIV. Nigdy nie oddawaj krwi, jeśli Ty lub Twój partner macie HIV lub jeśli myślisz, że mogłeś/łaś mieć kontakt z HIV!

6 FAKTY I MITY Czy wizyta u dentysty niesie ryzyko zakażenia? Leczenie dentystyczne nie powinno nieść za sobą żadnego ryzyka pod warunkiem, że wszystkie narzędzia są sterylizowane po każdym jednorazowym użyciu. W jaki sposób mogę pomóc lub wesprzeć kogoś z AIDS? Potrzeby przyjaciela, członka rodziny, czy kolegi z pracy, który ma HIV lub AIDS podobne są do tych jakie mają inne osoby poważnie chore. Należy okazywać im miłość, zrozumienie i wsparcie. Nie wolno nam nikogo osądzać! Co powinny zrobić osoby udzielające pierwszej pomocy osobie zakażonej? Zawsze pamiętaj o użyciu rękawiczek jednorazowych. Gdy to możliwe miej pod ręką środki odkażające. Unikaj kontaktu z krwią oraz innymi płynami ustrojowymi drugiej osoby. Czy osoby żyjące z HIV lub AIDS mogą dalej wykonywać swoją pracę? Osoby, które zakaziły się HIV, a ich stan jest zadowalający mogą nadal kontynuować swoje obowiązki zawodowe bez żadnych zmian, ale z takim samym, co wcześniej wsparciem kolegów oraz szefa.

7 FAKTY I MITY Czy możliwe jest zakażenie się wirusem HIV poprzez ukąszenie komarów? Nie. Ukąszenia komarów, bądź innych owadów nie rozprzestrzeniają zakażenia HIV. Nie można zakazić się Hiv również od psów, kotów lub innych zwierząt. Czy powinieneś podjąć specjalne środki ostrożności w szkole? Nie. Nie jest to konieczne. Nie można zarazić się Hiv poprzez kontakty w codziennym życiu tylko dlatego, że naszym kolegą jest osoba żyjąca z HIV lub AIDS. Czy prezerwatywa sprawia, że seks staje się bezpieczny? Stosunek seksualny może być bardziej bezpieczny gdy stosuje się zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Najbezpieczniejsze są prezerwatywy zrobione z lateksu. Pamiętaj o utrzymaniu higieny. Czy poprzez głęboki pocałunek istnieje ryzyko zakażenia się HIV? Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo aby HIV przedostał się podczas głębokich pocałunków. Dotychczas nie stwierdzono żadnego takiego przypadku.

8 Jakie zachowania są bezpieczne?
Podanie dłoni Zwyczajny pocałunek Przytulanie, czuły dotyk Wspólne używanie pościeli

9 Wspólne mieszkanie z nosicielem
Wirusa HIV Używanie wspólnej deski sedesowej wW Wspólne używanie filiżanek, naczyń stołowych, itp. Wspólne spożywanie posiłków

10 Płacz Wspólna praca Podczas masażu Kasłanie i kichanie

11 Jakie zachowania są ryzykowane
Uszkodzenie lub skaleczenie skóry brak zabezpieczenia Niebezpieczne kontakty seksualne Wspólne użycie igieł, strzykawek

12 Podsumowanie AIDS może powodować poważne problemy zdrowotne i emocjonalne, ale jeśli udzielimy choremu wsparcia i zrozumiemy go sami zachowując bezpieczeństwo, będzie mógł on cieszyć się taką pełnią życia jak tylko jest to możliwe. Edukowanie ludzi na temat eliminowania lub zmniejszania ryzyka jest jedyną efektywną bronią przeciw HIV I AIDS.

13 Warto przeczytać POZYCJE KSIĄŻKOWE:
GABRIEL Josef : Przekwitający mak: AIDS - ostatnie miesiące pewnej miłości. - Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 1990 HLADIK Anna : "HIV- fobia" a realność - zagrożenia przełomu wieków // W:Dewiacyjne aspekty współczesnego świata: przejawy - zapobieganie - terapia / red. Małgorzata Prokosz. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2005. JUSZCZYK Jacek : Vademecum AIDS. - Poznań : Kantor Wydawniczy SAWW, 1990 PŁYTYCZ Barbara : Co maturzysta powinien wiedzieć o AIDS. - Warszawa : WSiP, 1991

14 ARTYKUŁY Z CZASOPISM ABRAMOWSKA Jolanta : Dzień walki z AIDS // Nowe w Szkole , nr 5, dod. s. IV BARLAK Marianna : Wychowanie zdrowotne wobec choroby i cierpienia // Kultura Fizyczna , nr 9/10, s Najlepszą profilaktyką AIDS jest moralne i godne życie. KASTORY Bożena : Morderca seryjny. Dlaczego tak trudno wyprodukować skuteczną szczepionkę przeciw HIV? // Wprost , nr 10, s KOBIETY a problem zakażenia HIV // Problemy Rodziny , nr 5/6, s KOLANKIEWICZ Maria : Dzieci z HIV // Problemy Opiekuńczo - Wychowawcze , nr 6, s KONIECZNY Grażyna, SOKOLUK Wiesław : Niebezpieczeństwa można uniknąć // Remedium , nr 9, s Omówione są podstawowe kwestie dotyczące relacji: zachowanie seksualne - zakażenie HIV -profilaktyka.

15 Spis treści 1. Fakty i mity 2. Zachowania bezpieczne
3. Zachowania ryzykowne 4. Podsumowanie 5. Warto przeczytać


Pobierz ppt "Nie bójmy się o tym rozmawiać!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google