Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hiszpania Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik. Hiszpania  Flaga Hiszpanii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty i czerwony.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hiszpania Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik. Hiszpania  Flaga Hiszpanii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty i czerwony."— Zapis prezentacji:

1 Hiszpania Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik

2 Hiszpania  Flaga Hiszpanii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty i czerwony. W środku natomiast znajduje się godło królewskie.

3 Stolica  Stolica – Madryt to stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju. Jedno z największych miast Unii Europejskiej oraz trzeci co do wielkości obszar metropolitarny (po Paryżu i Londynie) w Unii Europejskiej. W Madrycie mieszka bardzo dużo osób ponad 3,234 miliona ludzi.

4 Język hiszpański  hiszpański znany jest też pod nazwą: kastylijski, ponieważ wywodzi się z dialektu z regionu Kastylii; jako jęz. ojczystego używa go ok. 266 mln ludzi. Język hiszpański jest trzecim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi. W roku 2006 oceniano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, szczególnie w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i zachodniej Afryce. Dalsze 100 milionów używa go jako drugiego języka, natomiast liczba ludzi w ogóle na świecie mówiących tym językiem przekracza półtora miliarda.

5 Język hiszpański  Język hiszpański należy do grupy języków ekspansywnych. Po hiszpańsku mówi się w Hiszpanii, Argentyny, Paragwaju, Urugwaju, Meksyku i Kuby, Meksyk,Kolumbia, Peru,Wenezuela, Chile,Gwatemala,Ekwador, Dominikana,Honduras, Boliwia Salwador,Nikaragua,Paragwaj,Kostaryka,Portoryko.

6 Kuchnia hiszpańska  Desery i potrawy śniadaniowe  churros ciasteczka smażone na głębokim oleju macza się je w gorącej czekoladzie.

7 Kuchnia hiszpańska  arroz con leche /aroz kon leczje/- ryż z mlekiem i wanilią na gęsto - potrawa pieczona w piekarniku, podawana na zimno.

8 Kuchnia hiszpańska  flan - rodzaj puddingu\budyniu na bazie jaj, mleka i soku z cytryny

9 Kuchnia hiszpańska Dania główne Dania główne  paella /paela/- potrawa jednogarnkowa na bazie ryżu i szafranu. Wszystkie składniki przed podaniem gotowane są razem na patelenii.

10 Kuchnia hiszpańska  gazpacho /gazpaczio/– chłodnik, czyli zupa jedzona na zimno na bazie pomidorów, octu i oliwy

11 Kuchnia hiszpańska  Tortilla de patatas – omlet na bazie jaj i ziemniaków

12 Ciekawostki  Hiszpania uchodzi w Unii Europejskiej za najbardziej suche i gorące państwo. Latem zajęcia w szkole, z powodu wysokich temperatur powietrza, kończą się już przed godziną 13:00, jednak uczniowie muszą wrócić do szkoły po południu, gdy robi się chłodniej.

13 Ciekawostki  Prawdziwe nazwisko słynnego malarza Pabla Picasso brzmiało: Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisma Trnidad Ruiz Picasso. W Hiszpanii istnieje tradycja posiadania co najmniej dwóch imion i nadawania dwóch nazwisk: pierwszego po matce, drugiego po ojcu.

14 Ciekawostki W Lored de mar w okolicach Barcelony jest nagrywany serial „ Pamiętniki z wakacji”

15 Ciekawostki  Niezwykle osobliwym świętem w Hiszpanii jest La Tomatina, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem tonami pomidorów. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.

16 Ciekawostki  Kościół Santa Isabel de Hungria w Maladze jest najmniejszą budowlą sakralną na świecie. Cztery, leżące osoby zajęłyby całą jego powierzchnię.

17 Ciekawostki  Najwyższy budynek w Madrycie, Torre Picasso, który ma 257 m (43 piętra) został zaprojektowany przez Japończyka Minoru Yamasaki, był on także autorem nieistniejącego już World Trade Center w Nowym Jorku.

18 Ciekawostki  Za najpopularniejszy sport w Hiszpanii uznaje się walkę byków (corrida).

19 Ciekawostki  Najbardziej charakterystycznymi drzewami rosnącymi w Hiszpanii są: migdałowce drzewa pomarańczowe drzewa oliwne; figowce; chleb świętojański czy dąb korkowy, z którego wytwarza się korki do butelek.

20 Słynne osoby  Pomysłodawcą flagi Unii Europejskiej, obok francuskiego plastyka Arsena Heitza, jest hiszpański dyplomata Salvadore de Madariaga y Rojo.

21 Słynne osoby  Pablo Picasso /pablo pikasso/ (hiszpański malarz ). Namalował Panny z Awinionu, Arlekin, Akrobata i Żonglerka.

22 Słynne osoby  Penélope Cruz /penelope kruz/ (hiszpańska aktorka). Grała w takich filmach jak: Piraci z Karaibów, Jeźdźcy Apokalisy, Czarownice,

23 Słynne osoby  Antonio Banderas (hiszpański aktor). Występuje z najlepszymi aktorami u najlepszych reżyserów. Grał m.in. W Maska zorro, Kot w Butach, Shrek, czy Desperado.

24 Słynne osoby  Jose i Enrique Iglesias (piosenkarze). Posiadają wielu fanów na całym świecie. Enrique występował w Polsce. Jest autorem wielu piosenek, które stały się hitami.

25 Słynne osoby  Fernando Alonso (kierowca formuły 1)

26 Słynne osoby  Juan Carlos Ferrero, Carlos Moya, Arantxa Sanchez Vicario (tenisiści)

27 Słynne osoby  Raul Gonzales Blanco (piłkarz). Przez wiele lat grał dla Realu Madryt, poźniej kopał piłkę w Niemczech i Katarze.

28 Słynne osoby  Conrado Moreno -Conrado Moreno właściwie Conrado Segismundo Moreno Szypowski (ur. listopada 1981 w Madrycie) – konferansjer, uczestnik programów Europa da się lubić, Taniec z gwiazdami, Gwiazdy tańczą na lodzie oraz jeden z prowadzących Studio Lotto w TVP Info.  Jego ojciec jest Hiszpanem, a matka Polką. Dzieciństwo spędził w Hiszpanii. W wieku 12 lat przeniósł się z rodziną do Polski. Jest absolwentem 47 liceum ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie. Studiował na warszawskiej Collegium Civitas na kierunku stosunki między narodowe.

29


Pobierz ppt "Hiszpania Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik. Hiszpania  Flaga Hiszpanii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty i czerwony."

Podobne prezentacje


Reklamy Google