Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik"— Zapis prezentacji:

1 Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik
Hiszpania Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik

2 Hiszpania Flaga Hiszpanii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty i czerwony. W środku natomiast znajduje się godło królewskie.

3 Stolica Stolica – Madryt to stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju. Jedno z największych miast Unii Europejskiej oraz trzeci co do wielkości obszar metropolitarny (po Paryżu i Londynie) w Unii Europejskiej. W Madrycie mieszka bardzo dużo osób ponad 3,234 miliona ludzi.

4 Język hiszpański hiszpański znany jest też pod nazwą: kastylijski, ponieważ wywodzi się z dialektu z regionu Kastylii; jako jęz. ojczystego używa go ok. 266 mln ludzi. Język hiszpański jest trzecim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi. W roku 2006 oceniano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, szczególnie w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i zachodniej Afryce. Dalsze 100 milionów używa go jako drugiego języka, natomiast liczba ludzi w ogóle na świecie mówiących tym językiem przekracza półtora miliarda.

5 Język hiszpański Język hiszpański należy do grupy języków ekspansywnych. Po hiszpańsku mówi się w Hiszpanii, Argentyny, Paragwaju, Urugwaju, Meksyku i Kuby, Meksyk ,Kolumbia, Peru ,Wenezuela, Chile ,Gwatemala ,Ekwador, Dominikana ,Honduras , Boliwia Salwador ,Nikaragua ,Paragwaj ,Kostaryka ,Portoryko.

6 Kuchnia hiszpańska Desery i potrawy śniadaniowe
churros ciasteczka smażone na głębokim oleju macza się je w gorącej czekoladzie.

7 Kuchnia hiszpańska arroz con leche /aroz kon leczje/- ryż z mlekiem i wanilią na gęsto - potrawa pieczona w piekarniku, podawana na zimno.

8 Kuchnia hiszpańska flan - rodzaj puddingu\budyniu na bazie jaj, mleka i soku z cytryny

9 Kuchnia hiszpańska Dania główne
paella /paela/- potrawa jednogarnkowa na bazie ryżu i szafranu. Wszystkie składniki przed podaniem gotowane są razem na patelenii.

10 Kuchnia hiszpańska gazpacho /gazpaczio/– chłodnik, czyli zupa jedzona na zimno na bazie pomidorów, octu i oliwy

11 Kuchnia hiszpańska Tortilla de patatas – omlet na bazie jaj i ziemniaków

12 Ciekawostki • Hiszpania uchodzi w Unii Europejskiej za najbardziej suche i gorące państwo. Latem zajęcia w szkole, z powodu wysokich temperatur powietrza, kończą się już przed godziną 13:00, jednak uczniowie muszą wrócić do szkoły po południu, gdy robi się chłodniej.

13 Ciekawostki • Prawdziwe nazwisko słynnego malarza Pabla Picasso brzmiało: Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisma Trnidad Ruiz Picasso . W Hiszpanii istnieje tradycja posiadania co najmniej dwóch imion i nadawania dwóch nazwisk: pierwszego po matce, drugiego po ojcu.

14 Ciekawostki W Lored de mar w okolicach Barcelony jest nagrywany serial „ Pamiętniki z wakacji”

15 Ciekawostki • Niezwykle osobliwym świętem w Hiszpanii jest La Tomatina, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem tonami pomidorów. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.

16 Ciekawostki • Kościół Santa Isabel de Hungria w Maladze jest najmniejszą budowlą sakralną na świecie. Cztery, leżące osoby zajęłyby całą jego powierzchnię.

17 Ciekawostki • Najwyższy budynek w Madrycie, Torre Picasso, który ma 257 m (43 piętra) został zaprojektowany przez Japończyka Minoru Yamasaki, był on także autorem nieistniejącego już World Trade Center w Nowym Jorku.

18 Ciekawostki Za najpopularniejszy sport w Hiszpanii uznaje się walkę byków (corrida).

19 Ciekawostki • Najbardziej charakterystycznymi drzewami rosnącymi w Hiszpanii są: migdałowce drzewa pomarańczowe drzewa oliwne; figowce; chleb świętojański czy dąb korkowy, z którego wytwarza się korki do butelek.

20 Słynne osoby • Pomysłodawcą flagi Unii Europejskiej, obok francuskiego plastyka Arsena Heitza, jest hiszpański dyplomata Salvadore de Madariaga y Rojo.

21 Słynne osoby Pablo Picasso /pablo pikasso/ (hiszpański malarz ). Namalował Panny z Awinionu, Arlekin, Akrobata i Żonglerka.

22 Słynne osoby Penélope Cruz /penelope kruz/ (hiszpańska aktorka). Grała w takich filmach jak: Piraci z Karaibów, Jeźdźcy Apokalisy, Czarownice,

23 Słynne osoby Antonio Banderas (hiszpański aktor). Występuje z najlepszymi aktorami u najlepszych reżyserów. Grał m.in. W Maska zorro, Kot w Butach, Shrek, czy Desperado.

24 Słynne osoby Jose i Enrique Iglesias (piosenkarze). Posiadają wielu fanów na całym świecie. Enrique występował w Polsce. Jest autorem wielu piosenek, które stały się hitami.

25 Słynne osoby Fernando Alonso (kierowca formuły 1)

26 Słynne osoby Juan Carlos Ferrero, Carlos Moya, Arantxa Sanchez Vicario (tenisiści)

27 Słynne osoby Raul Gonzales Blanco (piłkarz) . Przez wiele lat grał dla Realu Madryt, poźniej kopał piłkę w Niemczech i Katarze.

28 Słynne osoby Conrado Moreno -Conrado Moreno właściwie Conrado Segismundo Moreno Szypowski (ur. listopada 1981 w Madrycie) – konferansjer, uczestnik programów Europa da się lubić, Taniec z gwiazdami, Gwiazdy tańczą na lodzie oraz jeden z prowadzących Studio Lotto w TVP Info. Jego ojciec jest Hiszpanem, a matka Polką. Dzieciństwo spędził w Hiszpanii. W wieku 12 lat przeniósł się z rodziną do Polski. Jest absolwentem 47 liceum ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie. Studiował na warszawskiej Collegium Civitas na kierunku stosunki między narodowe.

29 KONIEC


Pobierz ppt "Patryk Mikołajczyk Nikola Witasik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google