Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZESPÓŁ SZKÓŁ w Paszynie- Gimnazjum

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZESPÓŁ SZKÓŁ w Paszynie- Gimnazjum"— Zapis prezentacji:

1 ZESPÓŁ SZKÓŁ w Paszynie- Gimnazjum
20 LAT REWOLUCYJNYCH ZMIAN W PASZYNIE! Samorząd terytorialny- Gmina Chełmiec (Powiat Nowosądecki)

2 PASZYN to wieś leżąca w Gminie Chełmiec, w Powiecie Nowosądeckim.
Znajduje się 8km od Nowego Sącza. Liczy ok mieszkańców. PASZYN GMINA CHEŁMIEC „Idziemy z duchem czasu i nie spoczniemy na laurach, póki jest jeszcze coś do zrobienia.” Sołtys wsi Paszyn

3 Mieszkańcy Paszyna zapytani, co najbardziej zmieniło się we wsi przez ostatnie 20 lat, dzięki władzy samorządowej i przy jej współpracy, odpowiadali: „Na bieżącą obserwowałam zmiany zachodzące we wsi, to co najbardziej przykuło moją uwagę, to oczywiście rozkwit szkolnictwa, rozbudowa Zespołu Szkół w Paszynie, powstanie Muzeum w 1994r. oraz ogólna poprawa infrastruktury, tj. budowa dróg i mostów.” – Maria Głód gospodyni domowa „Jestem rodowitym mieszkańcem Paszyna, tu się urodziłem i wychowałem, a ponieważ jak każdy porządny obywatel interesuję się sprawami mojej wsi, zauważyłem pewne zmiany. Po pierwsze komunikacja z władzami Gminy bardzo się polepszyła, dzięki rozwojowi sieci telekomunikacyjnej i coraz szerszemu dostępowi do Internetu. Teraz każdy może wpływać na decyzje Gminy i ma poczucie pełnej demokracji. Nasz poziom życia w przeciągu ostatnich kilkunastu lat diametralnie się podwyższył, dzięki m.in.: budowie instalacji gazowej, sieci wodociągowej, sklepów, apteki, remizy strażackiej.” – Julian Zwolennik sprzedawca

4 „Jestem rolnikiem dość starej daty (śmiech) i pamiętam czasy, gdy własnoręcznie wykonywało się wszystkie prace: zasiewy, sianokosy… Ciężkie to były czasy, dużo się musiał człowiek napracować, aby gospodarka przynosiła jakieś plony. A teraz… Od kilku lat gmina umożliwia nam dostęp do najnowszych maszyn: kombajny, traktory, czego dusza zapragnie. A i dopłaty są dla większych gospodarstw rolnych, które pozwalają rozwinąć skrzydła. To władza gminna jest naszym łącznikiem z Unią Europejską, z której pomocy finansowej korzystamy. Teraz to już tylko pozostaje z nią współpracować i może atakować rynek ogólnopolski (śmiech).” „ Ja jestem dumna z mojej wsi, bo wciąż widzę jak się rozwija: wybudowano stadion w 2001r. Halę sportową niedawno w 2010r. Wieś nie jest już zaniedbana jak kiedyś, co roku organizowany jest Dzień Ziemi, okazja do usunięcia odpadów, segregacji śmieci, oczyszczenia ze śmieci lasów i przydrożnych chodników. Wyższa jakość środowiska to zasługa mieszkańców Paszyna, ale iskierkę ich działań zapaliła Gmina propagująca ekologiczną postawę i dbanie o naszą wieś.” Beata Oleksy nauczycielka

5 Wywiad z Sołtysem wsi Paszyn
Uczeń: Jakie zmiany zaobserwował Pan w ciągu ostatnich 20 lat? Sołtys wsi Paszyn Pan S. Skrzypiec: Poczynionych zostało wiele zmian m.in.: Pod względem infrastruktury: wybudowano ok. 20km dróg asfaltowych oraz ok.. 15km dróg żwirowych. Dawniej dojazd mieszkańców Paszyna był utrudniony, a dziś nie stanowi to żadnego problemu. Rozwinęła się również telekomunikacja: przed 20 laty nie było dostępu do sieci telekomunikacyjnej. Dzięki jednak funduszom pozyskanym przez Gminę udało nam się w 1997r. każdemu mieszkańcowi taki dostęp umożliwić U: Wspominał Pan o funduszach pozyskanych przez Gminę, skąd są one czerpane? S: Przede wszystkim z budżetu Gminy, ale również z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i z Unii Europejskiej U: Z którego przedsięwzięcia jest Pan wyjątkowo dumny? S: Zabiegałem o to, aby utrzymać Zespół Szkół w Paszynie i wielką sprawia mi radość, że się to udało. Jestem dumny, że szkoła się rozwija, zmienia się jej wyposażenie, a niedawno została wybudowana hala sportowa, która umożliwiła zdrowy spędzanie wolnego czasu dzieciom, młodzieży- wszystkim mieszkańcom Paszyna. Ponadto został złożony projekt na budowę placu zabaw przy Szkole- jesteśmy w trakcie jego realizacji.

6 Wywiad z Sołtysem wsi Paszyn
U: A jak Pan myśli, czy jakość życia ludzi we wsi się poprawiła? S: Ostatnie 20 lat to naprawdę rewolucyjny czas : prawie cały Paszyn został zgazyfikowany objęty siecią wodociągową, co podwyższyło poziom życia mieszkańców. Otwarto nowe sklepy, aptekę, ludziom żyje się coraz lepiej U: Jeśli mieszkańcy chcą kontaktować się z władza Gminy, to w jaki sposób jest to możliwe? S: Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem mojej osoby, ale także drogą telefoniczną lub Internetową U: Czyli dostęp do Internetu także stał się możliwy? S: Oczywiście, przed 20 laty było to nierealne. Dziś prawie każdy mieszkaniec korzysta z Internetu- jest to szybki łącznik i źródło wiedzy. Paszyn idzie z duchem czasu U: Dziękuje bardzo za wywiad. Udzielone przez pana informacje będą bardzo przydatne w mojej prezentacji S: Również dziękuję.

7 Mieszkańcy Paszyna chętnie rozmawiali
z nami na temat zaistniałych zmian. Ich wypowiedzi były dla nas wskazówką, co w naszej prezentacji powinno się znaleźć. Dzięki nim stworzyliśmy kategorie, których rozwój wydał nam się największy w przeciągu ostatnich 20lat. Oto one: Szkolnictwo Muzeum i Kościół Rozrywka Współpraca z Gminą Komunikacja Rolnictwo

8 SZKOLNICTWO " Bo Szkoła to drugi dom..."
Rozwój Szkoły w Paszynie w przeciągu ostatnich 20 lat polegał przede wszystkim na nowoczesnym wyposażeniu: wprowadzenie monitoringu, zakup telewizorów, odtwarzaczy DVD oraz komputerów do Sali informatycznej i do Centrum Multimedialnego w Bibliotece. Sale lekcyjne zostały wyposażone w niezbędne pomoce naukowe do realizacji programu nauczania. Wszystkie te inwestycje wsparła finansowo Gmina. " Bo Szkoła to drugi dom..." Symboliczne przecięcie wstęgi przez Sołtysa Paszyna Wielkim wydarzeniem było tegoroczne otwarcie Hali sportowej w Paszynie. Zaproszono władzę gminną, która finansowała to przedsięwzięcie.

9 MUZEUM I KOŚCIÓŁ „ Współpraca Kościoła z Gminą przebiega bardzo pomyślnie, kontaktujemy się telefonicznie lub przez Internet. Władze gminne wspierają nasze działalności, m.in.: budowę parkingu przy Kościele, renowację cmentarza. Ostatnio zakupione zostały elektroniczne dzwony. Przez te 20 lat bardzo zmieniło się otoczenie Kościoła: powstały nowe schody, pomniki, jak i również jego wnętrze.” „Muzeum to taki symbol Paszyna- powstał w 1994r. i znajdują się w nim rzeźby i obrazy ludowych twórców paszyńskich. Jego utworzenie możliwe było dzięki przebudowie plebanii.” - Ksiądz Proboszcz Prałat Stanisław Janas Rzeźbiarz

10 ROLNICTWO Kiedyś były to tylko ugory, dziś dzięki dofinansowaniu z Gminy i z Unii Europejskiej możliwe jest prowadzenie większych gospodarstw rolnych. Przez 20 ostatnich lat rozwinęła się technologia rolnicza, pojawiły się nowe maszyny: traktory, kombajny, których zakup nie musi okazać się problemem, dzięki wsparciu Gminy.

11 ROZRYWKA 4 marca 1997 roku Prezydium Rady Wojewódzkiej po zapoznaniu się z wnioskiem Zebrania Założycielskiego w Paszynie w sprawie o utworzenie LKS „Amator” Paszyn pozytywnie zaopiniowano przedłożone dokumenty. Tak oto powstał Klub piłkarski Amator Paszyn. Pod koniec 1998 roku ruszyła budowa stadionu w Paszynie. Boisko piłkarskie zostało oddane do użytku w 2001 roku i od sezonu 2001/2002 możliwe było podejmowanie drużyn na własnym stadionie. W całym przedsięwzięciu należy podkreślić wysiłek członków klubu, pozostałych mieszkańców Paszyna, a także władzy Gminy która wykupiła teren stadionu, a następnie oddała go w ręce LKS „Amator” Paszyn na czas nieokreślony. Stadion do dziś służy wszystkim mieszkańcom Paszyna. Odbywają się na nim nie tylko mecze piłkarskie ale również pikniki oraz festyny.

12 ROZRYWKA Wielkim krokiem był także remont Remizy, która dziś służy Ochotniczej Straży Pożarnej w Paszynie, jest to siedziba strażaków, ale także miejsce gdzie znajduje się Biblioteka. Korzystają z niej wszyscy mieszkańcy Paszyna i dzięki funduszom z Gminy znajdują się w niej najnowsze pozycje z literatury. W Remizie strażackiej odbywają się również festyny i zabawy. Jest to duża rozrywka dla mieszkańców Paszyna, którzy w soboty udają się tu ze znajomymi. Jeszcze jedna funkcja tego budynku to przyjmowanie gości z całej Gminy, podczas Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Jest to bardzo dobra okazja na integrację wszystkich mieszkańców. Najlepsi wykonawcy zostają wyróżnieni nagrodami sponsorowanymi przez Gminę Chełmiec.

13 Powstają także mosty i ścieżki rowerowe. Maszyny pracują pełną parą.
KOMUNIKACJA DAWNIEJ Przed 20 laty transport w Paszynie ograniczał się do pojazdów takich jak wozy lub rowery. Dziś dzięki drogom asfaltowym każdy bez problemu dostanie się samochodem do domu. Powstaje ich coraz więcej, dzięki projektom Gminy i jej funduszom przekazywanym na ten cel. Drogi polne szybko zamieniają się w jezdnie asfaltowe z chodnikami. Powstają także mosty i ścieżki rowerowe. Maszyny pracują pełną parą.

14 WSPÓŁPRACA Z GMINĄ Przez te 20 lat współpraca z Gminą układała się naprawdę pomyślnie, dzięki jej staraniom wieś Paszyn stała się atrakcją turystyczną dla koneserów sztuki ludowej, poziom życia mieszkańców polepszył się dzięki budowie dróg, sklepów, dostępu do Internetu, telekomunikacji. Szkoła w Paszynie przetrwała, co Sołtys wsi uważa za wielki sukces. Sądzę, że dziś władza jest bliżej zwykłego obywatela, który ma coś do powiedzenia, może wpływać na decyzje Gminy i brać udział w jej przedsięwzięciach. 20 lat temu Paszyn był małą mieściną, a dziś to wspaniała miejscowość, odwiedzana przez zagranicznych gości, która tętni życiem i ciągle się rozwija za sprawą bardzo dobrych kontaktów z Gminą Chełmiec i dzięki jej wsparciu nie tylko finansowemu, ale również edukacyjnemu. Jeszcze nie wszystko zostało zrobione, do Urzędu Gminy dotarły już projekty na budowę chodników, ścieżek rowerowych i oświetlenia solarnego. Mimo, że w Paszynie żyje się bardzo dobrze władze wciąż dążą do doskonałości, a to dla nas mieszkańców wielka radość!

15 Prezentację wykonała:
Samanta Zwolennik r. kl. IIIB GIM. Zespół Szkół w Paszynie – Gimnazjum Opiekun: P. Kinga Kiklica- Chlipała Koordynator: P. Iwona Gargas Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "ZESPÓŁ SZKÓŁ w Paszynie- Gimnazjum"

Podobne prezentacje


Reklamy Google