Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZANUJEMY PRAWA AUTORSKIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZANUJEMY PRAWA AUTORSKIE."— Zapis prezentacji:

1 SZANUJEMY PRAWA AUTORSKIE

2 Co to są prawa autorskie ?
Prawa autorskie to zbiór przepisów regulujących jedną z ważniejszych dziedzin prawa własności intelektualnej. Ochroną prawno autorską objęte są jedynie te wytwory intelektu człowieka, które spełniają przesłanki „utworu”. Prawo autorskie zapisane w ustawie o prawie autorskim z dnia 4 lutego 1994 roku, określa co i kto może skorzystać z ochrony praw autorskich.

3 Dlaczego nie można ściągać z internetu ?
Bez zgody autora stron, właściciela praw autorskich i zarazem ich wydawcy w Internecie żadna część tej publikacji nie możne być przechowywana w systemach wyszukiwania lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi, za pośrednictwem fotokopiarek czy w inny sposób, poza zakresem wynikającym z dozwolonego użytku chronionych utworów. Zamieszczenie całego artykułu jest możliwe tylko za zgodą autora. faktu złamania praw autorskich.

4 Czym grozi ściąganie z internetu?
„Ściąganie” może być zagrożone sankcjami karnymi, ale może powodować odpowiedzialność cywilnoprawną względem osób, którym przysługują prawa autorskie do danych utworów.

5

6 ZAPAMIĘTAJ! W przypadku złamania prawa autorskiego nikt nie pozostaje anonimowy. Można zauważyć z jakiej przeglądarki korzysta użytkownik, w jakim systemie pracuje. Można też określić jego adres IP, identyfikujący komputer i przyporządkowaną mu domenę. Można nawet sprawdzić w jakiej rozdzielczości pracuje monitor. W razie nakazu, przedstawić te dane prokuraturze.

7 Prawne skutki i konsekwencje
I Notarialne zabezpieczenie dowodów - stron internetowych. Od tego momentu można już nawet i usunąć stronę, ale i tak pozostają dowody przestępstwa. II Uzyskiwanie danych firmy z IP i domeny - po ok. 5 minutach poznanie imienia, nazwiska, formy prowadzenia działalności, telefonu, adresu zamieszkania. III Przekazanie dowodów prawnikowi , IV Otrzymanie nakazu zabezpieczenia logów przez właściciela serwera - jeżeli tego nie zrobi lub ostrzeże, będzie sądownie odpowiadał za współudział. V Otrzymanie pisma z propozycją ugody , VI Jeżeli ugoda nie zostanie przyjęta niezwłocznie rozpoczynane są działania prawne,

8 Ale nie jest tak źle… Dozwolony użytek W prawie autorskim istnieje pojęcie dozwolonego użytku. Polega on na wykorzystaniu krótkiego fragmentu dzieła z podaniem jego autora i źródła - czyli zamieszczaniu cytatów. Wolno więc cytować fragmenty artykułów z serwisu, z podaniem źródła ...na sposób hipertekstowy, na przykład: Jarosław Zieliński, Etykieta sieciowa, Winter.pl, 23 grudnia (podawany jest więc kolejno autor, tytuł artykułu i odnośnik do niego, tytuł serwisu i odnośnik do niego, data ostatnich zmian w momencie tworzenia źródła - bo artykuł może się później zmieniać) ...albo tak jak w publikacjach na papierze: Jarosław Zieliński, Etykieta sieciowa, Winter.pl, 23 grudnia 1997.

9 ŹRÓDŁA:


Pobierz ppt "SZANUJEMY PRAWA AUTORSKIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google