Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet."— Zapis prezentacji:

1 Internet

2 Wykorzystywany kiedyś
Historia Internetu zaczyna się 29 października 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a wkrótce potem w trzech następnych uniwersytetach zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez ARPA (Advanced Research Project Agency), zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska, pierwsze węzły sieci ARPANET – bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu. Eksperyment miał zbadać możliwość zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Trzeba było opracować konkretne aplikacje, umożliwiające wykorzystanie możliwości komunikacyjnych dawanych przez sieć. Sieć ARPANET stosowała pierwotnie kilka różnych sposobów identyfikowania komputerów. Ian Postel stworzył też w latach drugi podstawowy filar Internetu: system DNS, który wiąże numery IP komputerów z hierarchicznie budowanymi nazwami domen internetowych. W roku 1983 protokoły TCP/IP przyjęte zostały jako Standardy Wojskowe. W tym też czasie do powszechnego użycia wszedł termin Internet. W roku 1989, gdy porzucono projekt ARPANET, Internet przejęły uniwersytety i organizacje naukowe. Również osoby prywatne i instytucje komercyjne zaczęły dostrzegać korzyści płynące z wykorzystania Internetu.

3 Zakaz używania go do celów komercyjnych wydany przez National Science Foundation uniemożliwiał jego rozwój w tym kierunku. Cofnięcie tego zakazu w 1991 roku udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników. Od tego czasu można go również używać do celów czysto komercyjnych takich jak reklama, czy sprzedaż. W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli do CERN-u projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. Miał to być zbiór dokumentów hipertekstowych, który miał ułatwić pracę w CERN-ie. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications. Wkrótce po ukazaniu się na rynku komercyjnej wersji przeglądarki, firma Netscape wydała zaawansowany Netscape Commerce S. Mogły więc być przesyłane poufne dane, gdyż mogły one być odczytane tylko przez adresowanego odbiorcę. Pozwoliło to stworzyć nowe zastosowania Internetu, który zaczął się bardzo gwałtownie rozwijać. Dzisiejsi użytkownicy Internetu to wielomiliardowa społeczność, która ciągle się powiększa. Coraz częściej informacje drukowane odsyłają odbiorcę do informacji publikowanych w Internecie.

4 Internet wykorzystywany w dzisiejszych czasach.
1. granie w gry przez Internet w sieci 2. wyszukiwanie informacji na różne tematy 3. komunikacja z ludźmi (za pomocą komunikatorów) 4. zdobywanie wiadomości takie jak w TVN24, o tym jaka będzie pogoda itp. 6. słuchanie muzyki 7. pobieranie plików 8. oglądanie filmików (np. youtube.com) 9. przesyłanie plików 10. aktualizacja i pobieranie programów 11. szukanie pracy 12. szukanie mieszkania 13. nawiązywanie znajomości 14. oglądanie TV (są takie stacje - w Ameryce jest specjalny TVN, który można oglądać przez Internet, ale tez np. TVN24, można zapłacić i oglądać w necie) 15. pobieranie bajerów do komórki (tapety, gry, dzwonki, symbiany itp.) 16. robienie zakupów 17. opłacanie rachunków 19. oczywiście prowadzenie stron internetowych. Złym korzystaniem z Internetu jest hakerstwo, piractwo, wrzucanie filmików pornograficznych oraz zdjęć które są po za naszą wiedzą lub zgodą.

5 List -List (pisany ręcznie) jest milej odbierany, gdyż mamy go w rękach i widzimy pracę innej osoby, która chciała sprawić nam przyjemność. -Osoby starsze poprzez odebranie takiego listu miło wspominają swoją młodość. -Na kolonii bądź obozie dzieci lub młodzież głównie nie mogą mieć telefonów komórkowych i nie mają dostępu do Internetu, więc piszą list tradycyjny. -Na list tradycyjny czekamy kilka dni roboczych, zaś przez pocztę elektroniczną otrzymujemy kilka sekund po wysłaniu. -Są przypadki, w których list gdzieś ‘’ginie’’. W poczcie internetowej trzeba znać tylko i spokojnie można korespondować.

6 -Tak jak we wcześniejszym slajdzie list elektroniczny dostajemy od razu, zaś trzeba się połączyć z Internetem. -Można pisać taki list wielokrotnie, szybciej i wygodniej oraz wysłać i odebrać go o każdej porze dnia. Niezależne od święta czy od zwykłego dnia – kiedy się chce. -Każdy z kim chcemy korespondować musi posiadać konto na poczcie internetowej i mieć dostęp do Internetu. Naszym zdaniem dobrze jest, że istnieje wiele funkcji poprzez, które można się częściowo bezpiecznie komunikować. Niezależnie gdzie jesteśmy, prawie zawsze mamy dostęp do komunikowania się.

7 Korzystanie z Internetu
Z ‘’netu’’ można korzystać na wiele sposobów-dobrze i źle. Pozyskiwanie informacji, komunikacja z innymi poprzez portale społecznościowe jest nam potrzebne, także i rozrywka. Internet jest potrzebny do życia, chociaż w czasach, w których nie było Internetu ludzie dawali sobie rade i nawet nie wiedzieli, że coś takiego kiedyś będzie istnieć więc nie mieli problemu i nie spodziewali się tego. Są też ‘’czarne’’ strony Internetu. Wrzucanie KOMPROMITUJĄCYCH filmów, zdjęć, do których każdy ma dostęp. Na portalach randkowych i nie tylko można oszukiwać ludzi w niekorzystny dla nich sposób. Inne sytuacje nawet nie są przedstawione, gdyż ludzie boją się, że to będzie się szerzyć. Korzystanie z Internetu ‘’z głową’’ pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych dla nas, naszych rodziców i znajomych problemów.

8 Router – urządzenie do podzielenia przewodowego Internetu pomiędzy kilka komputerów.
Modem poprzez, który łączymy się z Internetem w każdym zakątku świata.

9 Oto popularne logo Facebooka 

10 Oto użytkownicy Facebooka zależnie od wieku.

11 Uwaga na oszustów!!!

12 Istnieją organizacje, które zapobiegają rozpowszechnianiu się oszustów w sieci.

13 Twórcy Google 

14 Grupa A 1. Imię współtwórcy Google. 2. Pierwsza nazwa Google. 3. Określenie błędu. 4. Poczta elektroniczna z Google. 5. Serwis ogłoszeń lokalnych. 6. Przeglądarka Google …

15 Grupa B 1. Musisz … na ikonkę Internetu. 2. Klikasz w … 3. Modem tylko taki stacjonarny. 4. Adres … 5. … URL. 6. Może lubisz znajdować nowe … na Internecie.

16 Logo oraz strony internetowe…

17 Wyk. K. Cielemęcka, K. Niebieszczańska, M. Kindlarska, S. Dziwisz


Pobierz ppt "Internet."

Podobne prezentacje


Reklamy Google