Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +"— Zapis prezentacji:

1 Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych
Andrzej Majkowski informatyka +

2 Przykładowe błędy w prezentacjach Jerzy Wiernicki Dawid Figarski

3 Slajd tytułowy – błędna animacja
Wszystko o skanerze

4 Slajd z tekstem – dużo tekstu
Skanowanie oraz skaner Skanowanie - wprowadzenie obrazu do pamięci komputera za pomocą urządzenia zwanego skanerem. W procesie skanowania obraz zostaje podzielony na mozaikę prostokątnych kawałków (pikseli), a następnie  każdy z tych kawałków zostaje opisany liczbą całkowitą należącą do ustalonego przedziału, określającą jego kolor np. dla obrazu czarno-białego przedstawionego w 256 odcieniach szarości będą to liczby z przedziału od 0 do 255 określające jasność; 0 to czerń, 256 to biel. W ten sposób powstaje cyfrowa postać obrazu, czyli mapa bitowa, którą możemy zapisać w pamięci komputera. Skaner - urządzenie peryferyjne, którego zasada funkcjonowania  przypomina działanie kserokopiarki. Oba te urządzenia tworzą przy użyciu światłoczułych czujników obraz tego, co w nich umieścimy, a więc na przykład fotografii lub rysunku. Jednak w przypadku kopiarki utworzony obraz trafia na papier, podczas gdy skaner zapisuje go jako bitmapę w pamięci komputera - najpierw pojawia się ona w oknie programu obsługującego urządzenie, a następnie może zostać zapisana na dysku jako plik graficzny. Zbiory przechowujące grafikę możemy później otwierać w innych programach do obróbki obrazu, rysowania lub malowania i dowolnie modyfikować np. Corel, Photo Paint..

5 Slajd tekst i rysunek Budowa skanera
Budowa skanera - Skaner składa się ze źródła światła, zestawu luster i soczewek, oraz światłoczułego elementu - w obecnie występujących w skanerach jest to najczęściej matryca CCD. Skanowany materiał (np. dokument) umieszczony jest na szklanym blacie. Zostaje on oświetlany przez lampę ksenonowa, halogenową bądź fluorescencyjną. Odbita od dokumentu i luster wiązka światła zostaje skupiona przez soczewkę i pada na matrycę CCD, tam zostaje zamieniona na sygnał cyfrowy, przesyłany do komputera.

6 Slajd tekst i rysunek – błędy, nr rys.
Każdy element czujnika jest pokryty filtrem, odpowiednio: czerwonym R, zielonym G i niebieskim B. W wyniku tego następuje automatyczne odfiltrowanie trzech tzw. podstawowych barw składowych RGB (Red, Green, Blue). Każda składowa ma jasnoœć odpowiednią do koloru œświatła odbitego od elementu oryginału. Im jasnoœć podstawowej barwy składowej większa, tym większy ładunek, co powoduje, że większy pršd jest generowany przez element fotoczuły (rys. 5). Z kolei w przetworniku A/C sygnał analogowy (pršd) jest zamieniany na sygnał cyfrowy w celu utworzenia pliku cyfrowego. Plik ten może być rozpoznawany i reprodukowany w systemie komputerowym. Zasadę działania skanera płaskiego, w którym uwidoczniono omówione elementy budowy.

7 Slajd z tekstem – tekst drobny druk i poza slajdem
rozdzielczość decydująca o liczbie rozpoznawanych przez skaner szczegółów - ilość punktów na cal dpi (ang. dot per inch), Rozdzielczości optyczne skanerów płaskich wynoszą od 300x600 dpi do 800x 1600 dpi, a interpolowane nawet do 9600x9600 dpi.Typowe rozdzielczości skanerów ręcznych wynoszą od 100 do 400 dpi. ilość kolorów, tzw. głębia kolorów definiująca ilość rozpoznawanych przez skaner barw (1 bitowa - 2 kolory [czarny i biały], 8 bitowa kolorów, 24 bitowa - 16,8 mln kolorów, 30, 36, 40, 48 i więcej, zależnie od skanera), format skanowanego dokumentu np. A4, istnieje możliwość większych formatów dla skanerów stacjonarnych - specjalistycznych (dla biur konstrukcyjnych). Aktualnie niektóre skanery posiadają przystawki do skanowania slajdów. szybkość skanowania - zależy od modelu skanera oraz stopnia dokładności skanowanego materiału - im wyższa dokładność skanowanego materiału (rozdzielczość), tym dłuższy czas skanowania.

8 TYTUŁ SLAJDU Inne błędy z którym się spotykamy Uczeń podaje swoje przykłady korzystając z tej prezentacji

9


Pobierz ppt "Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +"

Podobne prezentacje


Reklamy Google