Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Generała Władysława Sikorskiego w Dąbrowie Górniczej Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej SKOK W PRZESZ Ł O ŚĆ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa nr 20 im. Generała Władysława Sikorskiego w Dąbrowie Górniczej Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej SKOK W PRZESZ Ł O ŚĆ."— Zapis prezentacji:

1

2 Szkoła Podstawowa nr 20 im. Generała Władysława Sikorskiego w Dąbrowie Górniczej Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej SKOK W PRZESZ Ł O ŚĆ

3 „Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości.” Antoni Kępiński http://cytaty.eu/szczegoly/nasza-przeszlosc-nadaje-ksztalt-8346.html Choć jesteśmy trochę mali wybraliśmy się w „podróż w czasie”. Nie była ona specjalnie niebezpieczna, ale z pewnością bogata w nowe doświadczenia. Postanowiliśmy w ramach akcji „20 lat wspólnie” przeprowadzić wywiad z najważniejszą osobą w mieście czyli z Panem Prezydentem Zbigniewem Podrazą, który był świadkiem i współautorem wielu zachodzących zmian w naszej gminie. Kolejnym etapem naszej pracy było ankietowanie grupy osób z najbliższego nam środowiska (rodziców, dziadków, znajomych, sąsiadów) oraz przedstawicieli władz lokalnych. W ten sposób uzyskaliśmy szersze spojrzenie na rozwój gminy na przestrzeni minionych dwudziestu lat.

4 „Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości.” Antoni Kępiński Nasze działania to nie tylko współpraca z dorosłymi, ale również z naszymi rówieśnikami. Chcieliśmy dotrzeć do nich z tą trudną wiedzą, by uświadomić im jak ważna jest rola samorządu, jakie są jego zadania i jak bardzo zmieniła się Dąbrowa w ciągu kilkudziesięciu lat. Chodziło nam o to, by każdy z nas od najmłodszych lat zdawał sobie sprawę, że jest obywatelem nie tylko państwa, ale i swojej małej Ojczyzny – miasta, że wiele może zmienić, kształtując przyszłość. W tym celu zorganizowaliśmy konkurs pt. „Dąbrowa dawniej i dziś”, przeprowadziliśmy wywiad z Samorządem Szkolnym, zrobiliśmy kilka sondaży. Efektem naszej pracy było wydanie specjalnego numeru gazetki młodzieżowej „Szkolna Szafa”.

5 Co o D ą browie wiedzie ć trzeba… Ludność ok. 128 tys. Pierwszy prezydent – Lech Piwowar. Obecnie: Zbigniew Podraza Pierwszy prezydent – Lech Piwowar. Obecnie: Zbigniew Podraza Zbiorniki wodne: Pogoria I, II, III, IV Zabytki: PKZ, Muzeum Miejskie „Sztygarka”, kamienice, kościoły… W Dąbrowie jest ok. 110 szkół w tym 30 szkół podstawowych i 17 gimnazjów Prawa miejskie 1916 r. Atrakcje: Pustynia Błędowska, Park Wodny „Nemo”, Hala Sportowa „Centrum”, ścieżki rowerowe… Powierzchnia 188,73 km² Powierzchnia 188,73 km²

6 Do odpowiedzi proszę… SPOTKANIE Z PREZYDENTEM DĄBROWY GÓRNICZEJ ZBIGNIEWEM PODRAZĄ Dnia 26 marca 2010 roku udaliśmy się na umówiony wywiad z Panem Prezydentem. Nasze pytania dotyczyły przede wszystkim zmian, jakie zaszły w naszym mieście od momentu powstania samorządności. Początkowo byliśmy zestresowani, ale Pan Prezydent swoim pozytywnym, serdecznym nastawieniem sprawił, że strach szybko minął. Spotkanie było niezwykle miłe. Pan Prezydent okazał się być ciepłym, otwartym człowiekiem. Udzielił wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące wyglądu miasta w przeszłości, wizerunku, planów na przyszłość, rozwoju, atrakcji dla młodzieży. W wielu odpowiedziach dało się dostrzec wielkie zaangażowanie Pana Prezydenta w sprawy dotyczące miasta i dumę z tego, że jest jednym z nas - mieszkańcem Dąbrowy Górniczej. Wszyscy słuchaliśmy z zainteresowaniem.

7 Do odpowiedzi proszę… Jesteśmy dziennikarzami gazetki uczniowskiej „Szkolna Szafa” i nasz wywiad ukazał się w jej specjalnym wydaniu, które poświęciliśmy w większości Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie”. Zamieszczamy, krótkie fragmenty naszej rozmowy z Panem Prezydentem Zbigniewem Podrazą. - Jak wyglądało nasze miasto 20 lat temu? Co najbardziej Pan zapamiętał? - Miasto Dąbrowa Górnicza jest bardzo dużym miastem. Pod względem wielkości jest dziewiątym miastem w Polsce, jego powierzchnia zajmuje 188 km 2. W skład tego miasta wchodzi wiele dzielnic, które były kiedyś odrębnymi miastami tak jak: Strzemieszyce, Ząbkowice, Łosień, Tucznawa, Błędów, Łęka, Okradzionów czy Trzebiesławice. Dzielnice są właśnie takimi terenami zielonymi. Na tak wielkiej powierzchni znajdują się również tereny mocno zurbanizowane jak: Centrum Miasta, Gołonóg, Mydlice oraz tereny przemysłowe. Na terenie Dąbrowy dawno temu powstała Huta „Katowice”, która należy teraz do światowego koncernu metalurgicznego ArcelorMittal Poland i jedna z największych europejskich koksowni: Koksownia „Przyjaźń”. Wokół tej fabryki powstało wiele zakładów towarzyszących. W centrum miasta była Kopalnia Węgla Kamiennego „Paryż” i Huta Bankowa, która funkcjonuje do dzisiaj, ale w ograniczonym zakresie. Na terenie tego zakładu powstało piękne Centrum Handlowe „Pogoria”. Kiedyś to było takie szare miasto, ale wraz z rozwojem przemysłu powstały nowe osiedla mieszkaniowe i coraz więcej osób zaczęło zamieszkiwać tereny zielone. Czas i warunki, jakie się pojawiają, zmieniają wizerunek Dąbrowy. Staje się ona nowoczesnym miastem. Dziś należy patrzeć na tę miejscowość w szerszym kontekście. Zamieszkuje tu ponad 126 tyś osób, jest to miasto na prawach powiatu, mające pewne ustawodawczo zapewnione uprawnienia. - Jak Pan sądzi, czy możemy konkurować z sąsiedzkimi miastami, z Będzinem, Sosnowcem? W czym jesteśmy lepsi? - Nie chcemy z naszymi sąsiadami konkurować, tylko współpracować, tak by wykorzystać wszystkie walory naszych miejscowości. Mamy wspaniałych sąsiadów, którzy tak jak i my należą do Zagłębia Dąbrowskiego. Nasze miasta sąsiedzkie to: Sosnowiec, Będzin, Zawiercie i Olkusz. Jeśli dzisiaj przyjeżdżają do nas na Helę Sportową kibice z transparentami, na których widnieje napis; „ Jeden klub dwa miasta”, to my jesteśmy zadowoleni i odwrotnie, gdy nasza młodzież jedzie do Teatru Zagłębia, to również jest to powód do radości. Będzin

8 Do odpowiedzi proszę… posiada średniowieczny zamek warowny, a my mamy piękną neogotycką Bazylikę NMP Anielskiej i stary barokowy kościółek Św. Antoniego w Gołonogu. Tworzymy jeden wspólny region, to są nasze tradycje i korzenie, o których powinniśmy pamiętać. Chcemy wymieniać się dobrymi praktykami, dobrymi przykładami i swoimi walorami, które tu mamy. A mamy dużo do zaoferowania: nowoczesną bibliotekę, muzeum. Ta konkurencyjność, o której wspomniałeś może występować między instytucjami, o których właśnie mówiłem, na konkursach czy festiwalach. Polityka naszych miast jest nastawiona jednak na współpracę - Jesteśmy dumni ze swojego miasta, mamy się gdzie bawić, jeździć na rowerze, pływać. Ciekawi nas czy samorząd planuje jeszcze jakieś zmiany dla młodzieży w najbliższej przyszłości? - Uważam, że to o czym teraz powiem jest dla młodzieży bardzo ważne. Wspomniałem już o ścieżkach rowerowych, które będą wokół naszych jezior i będą sąsiadowały z okolicznymi miastami, ale chcę wspomnieć również o całości tego projektu. Środki na jego realizację pozyskujemy z Unii Europejskiej. Jest to przebudowa naszej Pogorii tak zwanej trójki, rozbudowa plaży i wybudowanie stałego mola, które będzie wchodziło w głąb jeziora. Będzie to miejsce spacerów, czy też cumowania żaglówek. Przebudujemy całą infrastrukturę tego miejsca. Powstanie duży deptak, po którym mieszkańcy będą mogli spacerować. Projekt ten będzie połączony z modernizacją dzisiejszego Parku Zielona, który będzie połączony drogami rowerowymi z Pogorią. Utworzymy tam skatepark, czyli miejsce do jazdy na deskach i rolkach. Chcemy zbudować tam również ścianę wspinaczkową i być może ogródek linowy. W planach jest również rozbudowa boisk siatkowych. Myślę, że będzie to świetna oferta dla młodych ludzi. Zamierzamy również przenieść Zespół Szkół Muzycznych, tak by mogła w nim powstać z prawdziwego zdarzenia sala koncertowa. Myślę, że to istotne dla tych, którzy posiadają talent muzyczny i chcą go rozwijać. Poza tym takie instytucje jak: Miejska Biblioteka Publiczna, Pałac Kultury Zagłębia, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Muzeum Miejskie „Sztygarka” zawsze posiadają szeroki program, w którym każdy z młodych ludzi może znaleźć coś dla siebie. Osobiście uważam, że powinniśmy od najmłodszego do najstarszego być dumni ze swojego miasta i chwalić się nim, bo jest czym. Minęły już ponad trzy lata od kiedy zostałem prezydentem i zawsze mówię, że dąbrowiacy są wspaniali, potrafią dbać o swoje miasto. Wierzę, że Dąbrowa Górnicza będzie nowoczesnym, europejskim miastem.

9 Głos w sprawie… Wiele pozytywnych zmian miało miejsce w naszym mieście na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia, co pokazują wyniki ankiety. Wypowiedzi dotyczyły kilku ważnych dla każdego obywatela dziedzin życia, m.in. szkolnictwa, działalności urzędów, estetyki miasta, funkcjonowania komunikacji miejskiej, ochrony środowiska, bezpieczeństwa mieszkańców, sportu i rekreacji, działalności placówek kulturalnych i inwestycji. Grupa ankietowanych osób dostrzegła wiele pozytywnych zmian w związku z działalnością samorządu. plusy  wykwalifikowana kadra pedagogiczna, szeroki dostęp do zajęć dodatkowych, wymiana młodzieżowa z zagranicą, kształcenie znajomości języków obcych i umiejętności informatycznych, nowe uczelnie, nagrody i wyróżnienia.  Urząd Miasta „bliżej obywateli”, ułatwienia dla niepełnosprawnych ruchowo, zatrudnienie tłumaczy języka migowego,  nowe zakłady pracy o proekologicznej technologii,  odnawiane elewacje, wymieniana nawierzchnia, zadbane rabatki,  dbałość o parki miejskie i obiekty o charakterze zabytkowym,  zwiększona liczba przystanków i linii komunikacyjnych  poprawie uległ stan techniczny miejskich pojazdów, dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych,  segregacja śmieci, wtórne wykorzystywanie odpadów, odbiór odpadów niebezpiecznych oraz zbiórki odpadów wielkogabarytowych,  zwiększono ilość patroli Policji i Straży Miejskiej, monitoring centrum miasta i wielu placówek,  powstało dużo obiektów sportowych i rekreacyjnych zwłaszcza wokół zbiorników Pogorii,  imprezy rekreacyjne i zawody sportowe, dbałość o rozwój kulturalny, bogaty repertuar filmów, spektakli, koncertów, recitali i kabaretów,  poprawa warunków życia i wizerunku miasta Mieszkańcy doceniają wkład pracy samorządów w to, by nasze Miasto stało się „wizytówką” regionu.

10 Głos w sprawie… Społeczeństwo i władze lokalne oceniały działalność samorządu w skali 1 - 6

11 Moje miasto - D ą browa Górnicza W ramach akcji postanowiliśmy również sprawdzić, czy nasi koledzy i koleżanki poznają miasto? Zorganizowaliśmy konkurs, który polegał na rozpoznawaniu miejsc ze starych zdjęć Dąbrowy Górniczej. Nie było to łatwe zadanie, ale udało nam się wyłonić zwycięzców, których nagrodziliśmy dyplomami i słodkimi upominkami. Zobaczcie sami jak nasze miasto wyglądało kiedyś.

12 Samorząd o samorządzie… Wszyscy wiedzą, że samorząd to prawo jakiejś grupy osób do samodzielnego i niezależnego decydowania o swoich sprawach in. „szkoła demokracji”, przecież w szkole też mamy samorząd i to jaki! Postanowiliśmy go trochę przetestować, wiec wzięliśmy członków samorządu uczniowskiego w krzyżowy ogień pytań. Źródło: gazetka młodzieżowa SP 20 „Szkolna Szafa” - Jak sądzicie, dlaczego w szkołach jest tworzony samorząd? -Samorząd jest po to, by uczniowie mieli swoich przedstawicieli na terenie szkoły, aby mogli wyrazić opinie, zabrać głos w sprawie. - Czym różni się waszym zdaniem samorząd terytorialny od samorządu uczniowskiego? - Samorząd terytorialny decyduje o sprawach wszystkich mieszkańców, podejmuje ważniejsze decyzje. - Macie określone zadania, cenicie sobie pewnie każdą aktywność kolegów i koleżanek, bo dzięki temu w pełni można realizować plany i spełniać oczekiwania. Jak rozumiecie stwierdzenie, że aktywność mieszkańców w samorządzie terytorialnym jest na wagę złota? - Dzięki aktywności powstają pomysły do działania, aktywność rodzi zaufanie. Jestem aktywny, czuję, że mam wpływ na decyzje. Aktywność wspomaga działanie ważnych osób w mieście.

13 Małe radości i marzenia dąbrowianina… Cieszymy się, że w Dąbrowie Górniczej...... jest Nemo i orliki …są pomniki.. jest Hala Sportowa „Centrum”... są piękne stare kamienice... jest nowoczesna biblioteka... są parki i dużo zieleni... są jeziora, gdzie można wypoczywać... jest Muzeum „Sztygarka”... jest PKZ, w którym ciągle coś ciekawego się dzieje... są place zabaw... jeżdżą tramwaje, które są ekologicznym środkiem transportu... jest nowoczesne kino „Helios” Źródło: gazetka młodzieżowa SP 20 „Szkolna Szafa”, zdjęcia: strona internetowa Chcielibyśmy...... żeby wyremontowano zabytkowe domy... żeby załatano wszystkie dziury w drogach i chodnikach... żeby wyremontowano szkoły... żeby w szkołach odnowiono baseny... żeby odrestaurowano stary dworzec PKP... żeby oczyszczono budynek PKZ... żeby zadbano o trawniki... żeby było więcej drzew, a mniej bilboardów... żeby po parku nie jeździły samochody... żeby w parku były ławki odporne na działanie złodziei... żeby ulice były lepiej oświetlone... żeby szkoły były lepiej wyposażone... żeby było więcej małych sklepów... żeby zagospodarowano wszystkie zaniedbane miejsca, które szpecą nasze miasto (na szczęście nie zostało ich zbyt wiele)

14 Pół żartem… Pół serio… Co może zwykły obywatel w mieście? DZIECI jeździć na rowerze, motorze deskorolce i rolkach, oddychać, jeść, bawić się, chodzić, grać w piłkę, oglądać zabytki, uczyć się, tańczyć, oglądać loty bocianów DOROŚLI nic nie może, ewentualnie składać petycje do władz, spotkać się z radnymi, dbać o swoje otoczenie, sadzić drzewka, sprzątać park, dołożyć się do finansów miasta, pomóc komuś Źródło: gazetka młodzieżowa SP 20 „Szkolna Szafa” Tak naprawdę co może pełnoletni, zwykły obywatel miasta? Wybiera radnych, wójta, burmistrza, prezydenta miasta Może kandydować w wyborach samorządowych Ma prawo do informacji o działaniach władz Może wziąć udział w referendum samorządowym Może brać udział w pracach gminy jako obserwator Może działać na rzecz wspólnoty lokalnej Może skierować list do radnego lub burmistrza z zapytaniem lub prośbą o interwencję Może protestować – uczestniczyć w demonstracji, wiecu, pikiecie, pisać petycje, itp. Zapamiętaj i korzystaj z tych uprawnień w przyszłości!

15 SKŁAD GRUPY BADAWCZEJ Magdalena Skotalczyk 09.02.97 klasa VI Magdalena Łuczak 20.05.98 klasa V Aleksandra Nasiek 08.09.98 klasa V Dominika Bieczek 12.02.99 klasa V Przemysław Chlebica 26.06.99 klasa IV Marcin Pietrzyk 16.11.99 klasa IV Szkoła Podstawowa nr 20 im. Generała Władysława Sikorskiego w Dąbrowie Górniczej OPIEKUNOWIE ZESPOŁU: Aleksandra Jonczyk, Aneta Mazur W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa nr 20 im. Generała Władysława Sikorskiego w Dąbrowie Górniczej Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej SKOK W PRZESZ Ł O ŚĆ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google