Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras Październik 2013 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras Październik 2013 r."— Zapis prezentacji:

1 Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras Październik 2013 r.

2 8 października 2013 r. grupa uczniów SP 3 w Żorach pojechała na wycieczkę w celu poznania kolejnego kościoła naszego regionu. Tym razem zwiedzili drewniany kościół w Rybniku Kuźni- Ligockiej.

3 Troszeczkę historii: Ligocka Kuźnia była po roku 1925 miejscowością najbardziej oddaloną (6,5 km) od swego kościoła parafialnego w Boguszowicach. W Boguszowicach istniały wówczas dwa budynki sakralne, a na osiedlu górniczym budowano trzeci kościół. Wobec tego ówczesny proboszcz boguszowicki Edward Tobola wystąpił w roku 1973 z propozycją przeniesienia drewnianego, zabytkowego kościółka pod wezwaniem św. Wawrzyńca, wybudowanego w roku 1717 z Boguszowic do Ligockiej Kuźni. W następnym roku 2 sierpnia nowy wikariusz ks. Henryk Kuś podjął się zadania przeniesienia kościoła. Prace przebiegały pod kierunkiem Czesława Mury. Do poświęcenia przeniesionego kościoła doszło 14 grudnia 1975. Ks. Henryk Kuś został w 1977r. proboszczem nowej parafii. Niestety w 1991 został zamordowany przez niewiadomego sprawcę.

4 Świątynia ogrodzona jest drewnianym parkanem, przy którym rosną wysokie drzewa iglaste. Na teren kościelny prowadzą dwie zadaszone bramy. Za nimi rozciąga się imponujący zieleniec z różnymi gatunkami roślin oraz m.in. z dużą fontanną naprzeciwko głównego wejścia, z kapliczką w postaci groty, dwiema innymi kapliczkami, latarniami i alejkami. Ponadto znajdują się tu także pomniki nagrobne z początku XX w.

5

6

7 Uczestników wycieczki przyjął ksiądz proboszcz Bronisław Matysek. Opowiedział uczniom o historii kościoła i pokazał przepiękne wnętrze świątyni.

8 W trakcie spotkania ksiądz opowiadał o różnych przedmiotach ofiarowanych przez parafian, a przywiezionych z zagranicznych pielgrzymek do świętych miejsc. Mówił także o wspaniałych mieszkańcach Kuźni Ligockiej ich pomysłowości i ofiarnej pracy na terenie parafii. Na zakończenie każdemu uczestnikowi wręczył pamiątkę i zaprosił dzieci ze swoimi rodzicami do odwiedzenia kościoła w czasie świątecznym, gdyż wówczas w kościele jest ruchoma stajenka z postaciami naturalnej wielkości.

9 Dziękujemy księdzu proboszczowi za przyjecie w parafii i zapraszamy na stronę internetowa parafii. www.wawrzyniec.com Uczestnicy wycieczki z opiekunami.www.wawrzyniec.com


Pobierz ppt "Opracowały: Czesława Piontek Małgorzata Muras Październik 2013 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google