Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli historia jednego z najpiękniejszych zakonów w Polsce Od XIII wieku po czasy współczesne(część trzecia).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli historia jednego z najpiękniejszych zakonów w Polsce Od XIII wieku po czasy współczesne(część trzecia)."— Zapis prezentacji:

1 Czyli historia jednego z najpiękniejszych zakonów w Polsce Od XIII wieku po czasy współczesne(część trzecia).

2 Ostatni henrykowski opat – Konstantyn II Gloger (1793-1810)

3 W 1812 roku siostra króla Prus, żona króla Niderlandów zakupuje klasztor w Henrykowie od Państwa Pruskiego, natomiast 51 lat później w roku 1863 drogą dziedziczną klasztor przechodzi w posiadanie Wielkiej Księżnej Zofii von Sachsen– Weimr–Eisenach, z domu Oranien Nassau, a później na jej wnuka Księcia Wilhelma Ernsta.

4 Koniec XIX wieku przynosi kilka istotnych zmian dla klasztoru. W roku 1873 Dawne opactwo cysterskie zostaje przemienione w rezydencję magnacką. Zostaje założona kaplica protestancka, a sale klasztoru zapełniają się holenderskimi meblami i obrazami, a już 6 lat później, w roku 1879 przy klasztorze powstaje park krajobrazowy, a także ogród w stylu włoskim. Jego projektantem był znany w całej Europie Eduard Pretzold, który wyraźnie nawiązywał do założeń ogrodowych w Weimarze.

5 Widok na ogród włoski widziany oczami XIX- wiecznych twórców.

6 W roku 1965 na terenie Henrykowa powstaje Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa. Przeprowadzono wówczas pierwszy generalny remont obiektu klasztornego od czasów II wojny światowej. Na zdjęciu obok jeden z profesorów- R. Grodecki.

7 Pod koniec XX stulecia, dokładniej w roku 1990 z inicjatywy Jego Eminencji Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza klasztor przechodzi w ręce Archidiecezji Wrocławskiej. 25 września tegoż samego roku swą działalność rozpoczyna tu Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu. Od tego czasu podjęte zostają żmudne i kosztowne prace konserwatorskie i remontowe na terenie obiektu.

8 W 2000 roku zebrani na uroczystej Mszy Świętej w Henrykowie mogli zobaczyć obecnego papieża. Prefekt Kongregacji ds. Praw Nauki Wiary Kard. Joseph Ratzinger, odwiedził henrykowski klasztor.

9 Nasza piękna szkoła powstała w 2002 w roku z inicjatywy J. Em. Ks. Kard. Henryka Gulbinowicza. Patronem Katolickiego Liceum w Henrykowie został bł. Edmund Bojanowski. W tym samym roku miało miejsce także otwarcie warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II dla młodzieży niepełnosprawnej. Na zdj ę ciu obok- patron naszej szkoły- błogosławiony Edmund Bojanowski.

10

11 W roku 2004 Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski Metropolita Wrocławski otacza opieką Księgę Henrykowską. Od tamtego czasu, aż do dziś, roku 2011 odbyło i odbywa się wiele imprez związanych z naszymi pięknymi zabytkami. Henryków odwiedza coraz więcej turystów, dzięki czemu staje się on jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko Dolnego Śląska, ale także całej Polski.

12

13

14


Pobierz ppt "Czyli historia jednego z najpiękniejszych zakonów w Polsce Od XIII wieku po czasy współczesne(część trzecia)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google