Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Źródła i ewolucja terroryzmu w XXI wieku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Źródła i ewolucja terroryzmu w XXI wieku"— Zapis prezentacji:

1 Źródła i ewolucja terroryzmu w XXI wieku
dr inż. Maciej Milczanowski Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Instytut Studiów nad Terroryzmem Instytut Badań nad Cywilizacjami Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania 1

2 DEFINICJA TERRORYZMU ŚWIADOME BUDZENIE I WYKORZYSTYWANIE STRACHU W WYNIKU PRZEMOCY LUB GROŹBY PRZEMOCY W DĄŻENIU DO ZMIAN POLITYCZNYCH.

3 Kraj Basków i Wolność - ETA
1973 – ZABICIE PRZEZ ETA PREMIERA HISZPANII. AUTONOMIA BASKONII W 1976 ROKU AKCJE TERRORYSTYCZNE NIE ZANIKŁY. W 1983 ROKU RZĄD HISZPANII POWOŁUJE GAL – ANTYTERRORYSTYCZNĄ GRUPĘ WYZWOLENIA – W LATACH 90 MASOWE PROTESTY. W ZAMACHACH ETA W HISZPANII I FRANCJI ZGINĘŁO BLISKO 900 OSÓB.

4 IRLANDZKA ARMIA REPUBLIKAŃSKA IRA
1972 Największa aktywność 1972 – 1991, śmierć ok. 4 tys. Ludzi. 1998 demokratyczne instytucje w Irlandii północnej. W 2005 roku IRA ogłosiła zakończenie działań zbrojnych. And the battle's just begun There's many lost, but tell me who has won? The trenches dug within our hearts And mothers, children, brothers, sisters Torn apart. Sunday, bloody Sunday. Sunday, bloody Sunday. —U2 "Sunday Bloody Sunday"

5 TERRORYZM ZAGROŻENIEM GLOBALNYM
11 WRZEŚNIA WTC, 11 MARCA 2004 – MADRYT 7 LIPCA 2005 – LONDYN.

6 ISTOTA TERRORYZMU? PRZEMOC – JAKO UZEWNĘTRZNIENIE MROCZNEJ STRONY NATURY LUDZKIEJ. DLATEGO TAK ISTOTNE JEST SKONCENTROWANIE SIĘ NA ZWALCZANIU PRZEMOCY, W KONSEKWENCJI ZJAWISKA TERRORYZMU. CZYNNIK PSYCHOLOGICZNY WZMACNIANY UWARUNKOWANIAMI SPOŁECZNYMI – BIEDA, POCZUCIE NIESPRAWIEDLIWOŚCI POLITYCZNO – SPOŁECZNEJ.

7 Organizacje uznawane za terrorystyczne

8 Partia Pracujących Kurdystanu.

9 Egipski Islamski Dżihad.
Ayman al-Zawahiri Masakra w Luksorze 62 zabitych

10 Hamas Ahmed Yassin

11 Hezbollah

12

13 AL-KAIDA CEL – BEZWZGLĘDNA WALKA ZE ŚWIATEM ZACHODU.
AL-KAIDA TO ORGANIZACJA POWSTAŁA W 1988 ROKU DZIĘKI AKTYWNOŚCI OSAMY BIN LADNENA. DOSKONALE ZORGANIZOWANA, ZAKONSPIROWANA, ELITARNA I GLOBALNA ORGANIZACJA TERRORYSTYCZNA. CEL – BEZWZGLĘDNA WALKA ZE ŚWIATEM ZACHODU.

14 METODY WALKI AL-KAIDY PORWANIA

15 IED

16 Źródła potęgi współczesnego terroryzmu:
dostępność potężnych środków rażenia, swoboda poruszania się, bezbronność i wrażliwość na atak obiektów infrastruktury krytycznej, powszechnej dostępności przez internet systemów komputerowych, trudność pochwycenia i ukarania sprawców zamachów, niskich kosztów przygotowania ataków terrorystycznych, wielkiej medialności aktów terroru.

17 Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami
Szanse na militarne zwycięstwo w Afganistanie są żadne. Trzeba także porzucić ambitne cele ideologiczne – stworzenia nowoczesnej demokracji. Realistyczna polityka powinna uwzględniać, że Taliban to ani globalny ruch rewolucyjny ani terrorystyczny. Z jego częściami można i trzeba się dogadywać. Najgorszy z afgańskich scenariuszy to taki, gdy zniechęcona Europa pozostawia Amerykę osamotnioną. Rozwód oznaczałby w praktyce koniec sojuszu, śmierć NATO Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami Wojna z terroryzmem problem redefinicji misji pozostaje, bo my tam nie możemy tkwić z takim założeniem, z jakim wchodziliśmy, że będziemy ścigać terrorystów, zwalczać talibów i pomagać tym, których osadziliśmy przy władzy, odbudowywać infrastrukturę, tworzyć instytucje demokratyczne w kraju, który nie wie, co to jest demokracja, i którego my na demokrację nie nawrócimy, nawet jeżeli od czasu do czasu zorganizujemy dekoracyjne wybory. Bo jeżeli taki jest sens naszej misji, to by oznaczało, że tam pozostajemy właściwie na całe życie, bez końca

18 Bush Doctrine after 09/11 Mesjanism. Unilateralism. Militarism.
Prewention. Casus Belli for Invasion in Iraq as the preventive war After war: Accusations responce - Iraq as the preventive war

19 METODY WALKI SIŁ KOALICJI
WZMOŻONE METODY PRZESŁUCHAŃ PODEJRZANYCH O TERRORYZM

20 Doktryna Obamy

21 Accomplishment? Sunday, April 09, 2017

22

23 Spirala przemocy Niektórzy sądzą, że nie ma tu znaczenia, jeśli władca jest odrażający i nie podporządkowuje się prawu. To oczywiste zepsucie. Od ciebie zależy, by twoje rządy były rządami sprawiedliwości, a nie tego co odpychające.

24 PRZEKONANIE O UNIWERSALNOŚCI ZACHODNIEJ KULTURY MA TRZY POWAŻNE WADY: JEST FAŁSZYWE, NIEMORALNE I NIEBEZPIECZNE. S. HUNTINGTON Drugi cytat – Dlaczego uważa się że demokracja jest systemem uniwersalnym? Już w starożytności wiedziano że jest to system zły „ale nie wymyślono lepszego”. Niemoralne jest narzucanie innym swojego zdania a niebezpieczne jest wprowadzanie ładu zachodneigo w krajach arabskich nieprzywykłych do podobnych rozwiązań. Instytucje demokratyczne funkcjonują sprawnie tylko w tradycyjnych demokracjach budowanych przez kilkaset lat. Autorzy podręcznika do Bezpieczeństwa narodowego Polski twierdzą wręcz, że źródłem globalnego terroryzmu z Al.-Kaidą na czele leży w narzucaniu przez Zachód swojej kultury społeczeństwom muzułmańskim. Polska będąc uczestnikiem i stroną w tych konfliktach także w przyszłości musi spodziewać się narastania napięć z tej strony. Cytat ze str. 102 Jana Nowaka Jeziorańskiego, jednego z nielicznych autorytetów z którym liczą się wszyscy.

25 „DEMOKRACJA” ISLAMSKA
Zielona strefa; Reszta państwa Brak pracy, Brak środków do życia – woda, Brak paliwa!!! Brak opieki medycznej; Poczucie zagrożenia

26

27

28

29

30 PYTANIA?


Pobierz ppt "Źródła i ewolucja terroryzmu w XXI wieku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google