Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święto Jordanu Święto Chrztu Pańskiego obchodzone uroczyście przez naszych braci prawosławnych i grekokatolików.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święto Jordanu Święto Chrztu Pańskiego obchodzone uroczyście przez naszych braci prawosławnych i grekokatolików."— Zapis prezentacji:

1 Święto Jordanu Święto Chrztu Pańskiego obchodzone uroczyście przez naszych braci prawosławnych i grekokatolików

2 Święto Jordanu albo Teofanii – Objawienia Pańskiego
Jest jednym z tzw. 12 Wielkich Świąt we wschodnim chrześcijaństwie

3 Chrześcijaństwo Katolicyzm – zachodnie Prawosławie - wschodnie
Jan Paweł II nazwał je dwoma płucami chrześcijaństwa (w niniejszej prezentacji nie uwzględniamy Kościołów i wspólnot protestanckich)

4 Kardynał Dziwisz ze zwierzchnikami kościołów wschodnich w czasie „Asyżu w Krakowie”

5 Jak doszło do podziału chrześcijaństwa?
Przez ponad 1000 lat wyznawcy Jezusa ze wschodu i zachodu trwali w jedności. Do rozłamu doszło w 1054 roku, gdy powstał konflikt między innymi o prymat papieża - chrześcijanie ze wschodu chcieli, by centrum chrześcijaństwa było w Konstantynopolu, a nie w Rzymie.

6 A kim są grekokatolicy? To nasi bracia, którzy wrócili do jedności z Kościołem katolickim, uznają zwierzchnictwo papieża, lecz zachowali wschodnią liturgię czyli sposób odprawiania obrzędów religijnych i kalendarz juliański. Dlatego świętują wspólnie z prawosławnymi ok. 2 tygodnie później w stosunku do nas. Łączy ich także uroczyste obchodzenie tzw.Święta Jordanu czyli uroczystości Chrztu Pańskiego. Obchodzą to święto znacznie bardziej uroczyście niż my i w innym terminie – 19. stycznia. Liczbę wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce szacuje się na ok. 100 tys. Najbliżej nas mieszkają w Krynicy, Gorlicach i Przemyślu. Grekokatolicka cerkiew jest też w Krakowie.

7 Liturgia grekokatolicka

8 Wnętrze cerkwi grekokatolickiej

9 Cerkiew grekokatolicka – Beskid Niski

10 W nabożeństwie grekokatolickim i prawosławnym ważne miejsce zajmują ikony – święte obrazy. Zapala się przed nimi liczne świece. Wschodnia liturgia ma być „przedsionkiem nieba”.

11 Obchody Święta Jordanu
W wigilię święta Jordanu obowiązuje wiernych post, odbywają się też specjalne przygotowania. W przeddzień święta wierni przygotowują miejsce, gdzie odbywać się będzie poświecenie wody. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu. W samo święto z cerkwi wyrusza procesja nad rzekę. Niesione są święte obrazy i chorągwie.

12

13

14 Wodę – symbolizującą wody Jordanu, w którym Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela – święci się, błogosławi się trzema trójramiennymi świecznikami, tzw. trykyrionem, oraz trzykrotnie zanurza się w wodzie krzyż. W tym czasie wierni śpiewają hymn liturgiczny tropar: "Koły wo Jordani chrestywsia..." ("Kiedy w rzece Jordan Ty chrzest przyjmowałeś...").

15

16

17 Potrójne świece do błogosławieństwa symbolizują Trójcę Świętą

18

19

20

21 Tak pobłogosławioną, uświęconą wodę, wierni zabierają z sobą do domów
Tak pobłogosławioną, uświęconą wodę, wierni zabierają z sobą do domów. Wielu obmywa tą wodą ręce i twarz, mimo mrozów. Duchowni, którzy po święcie Jordanu zaczynają odwiedzać domy wiernych, do błogosławieństwa mieszkań używają poświęconej w tym dniu tej właśnie wody.

22

23 Pięknym zwyczajem jest wypuszczenie w niebo gołębia
Pięknym zwyczajem jest wypuszczenie w niebo gołębia. Według opisów Ewangelii, w czasie chrztu w Jordanie, na Jezusa zstąpił Duch Święty pod postacią gołębicy, a z nieba odezwał się głos: ” To jest mój Syn Umiłowany, w którym mam upodobanie”

24

25

26 Po zakończonych uroczystościach procesja wraca uroczyście do cerkwi, a wierni do domów

27

28 Świąteczne „morsy” Ale najodważniejsi śmiałkowie zanurzają się w lodowatej przerębli – „świętych wodach Jordanu” wierząc, że to przyniesie im zdrowie i błogosławieństwo. Niektórzy tylko głowę ……

29

30 Wielu jednak decyduje się na pełną kąpiel w poświęconej wodzie…

31

32

33 Panie także bywają nieustraszone…

34 W 2013 roku, w samej tylko Moskwie, na takie pełne zanurzenie w czasie Święta Jordanu zdecydowało się około 60 tysięcy osób! Czuwały nad nimi służby ratunkowe wyposażone w nowoczesny sprzęt. Mimo to należy podziwiać ich odwagę i determinację. Brrr…

35

36 W lodowatej wodzie zanurza się też dzieci, co ma chronić je od chorób i wszelkiego zła…

37 JORDAN – ha-Jarden A oto prawdziwy Jordan – rzeka w Ziemi Świętej, w której Jezus przyjął chrzest od Jana Chrzciciela. W języku hebrajskim nazwa Jordan brzmi ha- Jarden, co oznacza „wijąca się”. Widok z lotu ptaka na Jordan wyjaśnia tę nazwę – Jordan ma wiele zakoli, nieustannie wijąc się wśród wzgórz…

38

39

40 Prawdopodobne miejsce chrztu Jezusa w Jordanie

41 Współczesne chrzty w Jordanie
i „nasz człowiek”, który to widział

42 Święto Chrztu Pańskiego
Katolicy obrządku rzymskiego (my) obchodzą także Święto Chrztu Pańskiego (2.niedziela po Bożym Narodzeniu), nie ma ono jednak tak uroczystej oprawy jak u naszych wschodnich braci. Może warto było zobaczyć, jak w to święto „oddycha” drugie płuco chrześcijaństwa?

43


Pobierz ppt "Święto Jordanu Święto Chrztu Pańskiego obchodzone uroczyście przez naszych braci prawosławnych i grekokatolików."

Podobne prezentacje


Reklamy Google