Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza POMOC- krwawienia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza POMOC- krwawienia"— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza POMOC- krwawienia

2 Co to jest pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc — zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej (po przewiezieniu do szpitala).

3 KRWAWIENIE TĘTNICZE Krwawienie tętnicze – krew tętnicza z powodu dużej zawartości tlenu ma kolor jasnoczerwony. Wypływa pod znacznym ciśnieniem , zwykle w postaci pulsującego strumienia. Krwawienie takie jest trudniejsze do opanowania niż pozostałe rodzaje krwawień ze względu na wysokie ciśnienie krwi tętniczej. Jest także groźniejsze od pozostałych typów krwawień, gdyż w wyniku większej masywności krwotoku szybciej może doprowadzić do utraty znacznej objętości krwi krążącej (wstrząsu hipowolemicznego) i ostatecznie do zgonu. Bardzo ważne jest zatem jak najszybsze zatamowanie takiego krwotoku

4 KRWAWIENIE ŻYLNE Krwawienie żylne – krew żylna, w odróżnieniu od tętniczej, zawiera mało tlenu, ma barwę ciemnoczerwoną, a jej wypływ z rany jest wolniejszy i jednostajny. Ze względu na niskie ciśnienie w żyłach masywność krwotoku zwykle jest mniejsza, co pozwala na jego łatwiejsze opanowanie. Niemniej jednak, podobnie jak krwawienie tętnicze, krwawienie żylne może również doprowadzić do wykrwawienia, wstrząsu i zgonu.

5 KRWAWIENIE WŁOŚNICZKOWE
Krwawienie włośniczkowe – objawia się jako powolne sączenie krwi z powierzchniowych ran o charakterze otarcia skóry. Zwykle ustaje samoczynnie i jest najmniej groźne.

6 KRWAWIENIE Z NOSA Krwawienie z nosa – często występujący objaw chorobowy polegający na utracie krwi, kiedy źródło krwawienia znajduje się w obrębie jamy nosowej. Krwawienie z nosa może mieć różne nasilenie - od niewielkiego plamienia do poważnego, zagrażającego życiu krwotoku. Najczęstszym miejscem krwawienia jest miejsce (splot) lub inaczej trójkąt (pole) zlokalizowany na przedniej części przegrody nosa. Do najczęstszych przyczyn krwawienia z nosa należą: urazy nosa i błony śluzowej wyścielającej jamę nosową ,infekcje (najczęściej wirusowe) błony śluzowej jamy nosowej, choroby naczyń, np. choroba Rendu, Oslera i Webera urazy nosa, mikrourazy np. podczas dłubania w nosie złamania w obrębie nosa i twarzoczaszki , złamania podstawy czaszki w obrębie dołu przedniego i środkowego,ostre choroby zapalne błony śluzowej nosa; bakteryjne i wirusowe (np. grypa), ciała obce

7 ILUSTRACJE :


Pobierz ppt "Pierwsza POMOC- krwawienia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google