Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI .

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI ."— Zapis prezentacji:

1 WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI .
ZAPRASZAM WAS DO LASU , NIE ZMARNUJECIE CZASU !

2 Lasy Tarnogórsko-Lublinieckie
Tereny leśne znajdujące się w pobliżu mojego miejsca zamieszkania wyróżniają się w swym drzewostanie na pierwszym miejscu lasami sosnowymi obejmującymi około 82 % powierzchni. Do pozostałych rodzajów drzew znajdujących się w pobliskich lasach należą : świerk, dąb , brzoza , buk , grab i jesion .

3 W Polsce znajduje się wiele pięknych starych dębów takich jak np
W Polsce znajduje się wiele pięknych starych dębów takich jak np. „ Dąb Bartek „ we wsi Bartków ; dęby w Rogalinie „Lech„ , „Czech„ , „Rus„ ale i lasy w mojej okolicy mogą szczycić się pięknymi ponad 100-u letnimi okazami . Dęby te rosną „ w sercu „ okolicznych lasów w miejscowości Dąbrowa Wielka .

4 „ … Kto ma na swej ziemi bobra , ten będzie miał dużo dobra „ W mojej okolicy bobry znalazły swój dom na rzece „ Brynicy „ . Znalazły się tu dzięki programowi mającemu na celu ponowne zasiedlenie bobrów . W średniowieczu bobry można było spotkać prawie we wszystkich rzekach . Obecnie bobrów jest niewiele a praca ich jest bardzo ważna dla środowiska . Budowane przez bobry tamy regulują poziom wody , która natlenia i przyspiesza samooczyszczanie skażonych rzek .

5 Żer bobra – budowa tamy

6 „ Bagno Bruch „ Lasy w mojej okolicy kryją wiele ciekawostek przyrodniczych . W nadleśnictwie Świerklaniec w gminie Woźniki znajduje się śródleśne bagno o nazwie „ Bruch „ . Tereny bagna porastają sosną bagienną a także chronioną roślinnością bagienną taką jak : rosiczka , borówka bagienna . Jest to także miejsce lęgowe żurawi .

7 Bór bagienny

8 Spała żywiczarska Poznając okoliczne lasy moją uwagę zwróciły sosny , których część pnia była okorowana i ponacinana ukośnymi żłobkami na głębokości około 4 mm . Jak się dowiedziałem działania takie nazywa się spałami żywiczarskimi . Wykonywane są w celu pozyskiwania żywicy . Obecnie metoda ta w Polsce została zaniechana , ponieważ uznano , iż drzewa są okaleczane i przyspiesza to ich niszczenie .

9 Spała żywiczarska na sośnie zwyczajnej

10 Dziękuję za uwagę i zapraszam do odwiedzenia najciekawszych miejsc w lasach Tarnogórsko-Lublinieckich ! Krzysztof Swoboda


Pobierz ppt "WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google