Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI. ZAPRASZAM WAS DO LASU, NIE ZMARNUJECIE CZASU !

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI. ZAPRASZAM WAS DO LASU, NIE ZMARNUJECIE CZASU !"— Zapis prezentacji:

1 WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI. ZAPRASZAM WAS DO LASU, NIE ZMARNUJECIE CZASU !

2 Lasy Tarnogórsko- Lublinieckie Tereny leśne znajdujące się w pobliżu mojego miejsca zamieszkania wyróżniają się w swym drzewostanie na pierwszym miejscu lasami sosnowymi obejmującymi około 82 % powierzchni. Do pozostałych rodzajów drzew znajdujących się w pobliskich lasach należą : świerk, dąb, brzoza, buk, grab i jesion.

3 W Polsce znajduje się wiele pięknych starych dębów takich jak np. „ Dąb Bartek „ we wsi Bartków ; dęby w Rogalinie „Lech„, „Czech„, „Rus„ ale i lasy w mojej okolicy mogą szczycić się pięknymi ponad 100-u letnimi okazami. Dęby te rosną „ w sercu „ okolicznych lasów w miejscowości Dąbrowa Wielka.

4 „ … Kto ma na swej ziemi bobra, ten będzie miał dużo dobra „ W mojej okolicy bobry znalazły swój dom na rzece „ Brynicy „. Znalazły się tu dzięki programowi mającemu na celu ponowne zasiedlenie bobrów. W średniowieczu bobry można było spotkać prawie we wszystkich rzekach. Obecnie bobrów jest niewiele a praca ich jest bardzo ważna dla środowiska. Budowane przez bobry tamy regulują poziom wody, która natlenia i przyspiesza samooczyszczanie skażonych rzek.

5

6 „ Bagno Bruch „ „ Bagno Bruch „ Lasy w mojej okolicy kryją wiele ciekawostek przyrodniczych. W nadleśnictwie Świerklaniec w gminie Woźniki znajduje się śródleśne bagno o nazwie „ Bruch „. Tereny bagna porastają sosną bagienną a także chronioną roślinnością bagienną taką jak : rosiczka, borówka bagienna. Jest to także miejsce lęgowe żurawi.

7 Bór bagienny

8 Spała żywiczarska Poznając okoliczne lasy moją uwagę zwróciły sosny, których część pnia była okorowana i ponacinana ukośnymi żłobkami na głębokości około 4 mm. Jak się dowiedziałem działania takie nazywa się spałami żywiczarskimi. Wykonywane są w celu pozyskiwania żywicy. Obecnie metoda ta w Polsce została zaniechana, ponieważ uznano, iż drzewa są okaleczane i przyspiesza to ich niszczenie.

9 Spała żywiczarska na sośnie zwyczajnej

10 Dziękuję za uwagę i zapraszam do odwiedzenia najciekawszych miejsc w lasach Tarnogórsko-Lublinieckich ! Krzysztof Swoboda


Pobierz ppt "WITAJCIE MOI MILI, NIE TRAĆCIE ANI CHWILI. ZAPRASZAM WAS DO LASU, NIE ZMARNUJECIE CZASU !"

Podobne prezentacje


Reklamy Google