Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

William Shakespeare Autor prezentacji: Monika Pokorska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "William Shakespeare Autor prezentacji: Monika Pokorska."— Zapis prezentacji:

1 William Shakespeare Autor prezentacji: Monika Pokorska

2

3

4 Życiorys Williama Shakespeara

5 William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur
William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, miejsce ur. Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia 1616 tamże) - angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

6 Historia Williama Shakespeara

7 Napisał około 40 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo, że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po jego śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości. Uważa się go za poetę narodowego Anglii.

8 Ortodoksyjni eksperci uważają, że większość swoich prac napisał między 1586 a 1612 rokiem, jednocześnie chronologia ich powstawania, a także samo autorstwo większości z nich, są przedmiotem ciągłej debaty. Był jednym z niewielu dramaturgów, którzy z powodzeniem tworzyli zarówno komedie, jak i tragedie. Jego sztuki łączą w sobie łatwość w przyswajaniu ze złożonością charakterów postaci, poetycką zręczność z filozoficzną głębią.

9 Sztuki Szekspira zostały przetłumaczone na wszystkie najważniejsze języki nowożytne (pierwszego polskiego przekładu dokonano w 1839 roku), inscenizacje mają miejsce na całym globie. Co więcej, jest najczęściej cytowanym pisarzem w anglojęzycznym świecie. Wiele jego neologizmów weszło do codziennego użycia, lista słów, które wprowadził do języka angielskiego, liczy około 600 pozycji. Przez lata dyskutowano na temat jego życia, orientacji seksualnej i religijności.

10 Młody William uczęszczał do miejscowego gimnazjum, gdzie studiował dzieła łacińskich klasyków. Jednak wykształcenie, jakie zdobył nie było zbyt imponujące. 28listopada 1582 roku wszedł w związek małżeński z Anne Hathaway, kobietą starszą od siebie o osiem lat, córką miejscowego farmera. Z tego związku było troje dzieci: Susanne i bliźnięta o imionach Hamnet i Judith. Przyszły poeta pracował w kilku magnackich rezydencjach jako guwerner, sekretarz.

11 Po narodzinach bliźniąt Shakespeare zniknął zarówno z dokumentów, jak i ze Stratford. Nic nie wiadomo o następnych ośmiu latach jego życia, dlatego okres ten określa się jako "stracone lata". Na temat jego zniknięcia krążą różne wersje. Jedni twierdzili, że walczył jako żołnierz na ziemiach Holandii. Inni, że był nauczycielem, a jeszcze inni, że wyruszył do Londynu i dołączył do trupy teatralnej. Jeszcze inni przypuszczają, że trafił do więzienia za kłusownictwo, ale historycy i badacze literatury twierdzą, że najprawdopodobniej dołączył do grupy teatralnej w Londynie.

12 Pierwsza drukowana wzmianka o Shakespearze pojawia się w broszurze Roberta Greene"a z 1592 roku. W tym okresie był on już członkiem Trupy Lorda Szambelana. Od 1598 roku zajął się działalnością teatralną, pisał teksty, a także grywał niewielkie role. Shakespeare wrócił do Stratford w 1613 roku. Wtedy dowiedział się, że w trakcie przedstawienia „Król Henryk VIII”, którego był współautorem, zapalił się i doszczętnie spłonął teatr „ The Globe”. Poeta i jakże wybitny angielski dramaturg zmarł 23 kwietnia Miał wtedy 52 lata. Został pochowany w prezbiterium Świętej Trójcy w Stratford.

13 Po jego śmierci zrodził się spór, czy Shakespeare jest autorem wszystkich dzieł, które rzekomo wyszły spod jego pióra. Niestety w testamencie nie wspomniał ani słowem o swoich utworach. Jedni uważali, że autorem sztuk tradycyjnie przypisywanych Szekspirowi jest filozof – Francis Bacon. Inni twierdzili, że był nim dramaturg Christopher Marlowe. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć spór, ponieważ brakuje dowodów, aby potwierdzić autorstwo Barona czy Marlowe`a.

14 Najbardziej znane tytuły dzieł Williama

15 Sen nocy letniej Otello Romeo i Julia Makbet Król Lear Hamlet Miarkę za miarkę Burza Opowieść zimowa


Pobierz ppt "William Shakespeare Autor prezentacji: Monika Pokorska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google