Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gorzów to miasto w zachodniej Polsce, położone nad Wartą, jest siedzibą wojewody lubuskiego. Jest to miasto na prawach powiatu. Rok 1257 przyjmuje się.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gorzów to miasto w zachodniej Polsce, położone nad Wartą, jest siedzibą wojewody lubuskiego. Jest to miasto na prawach powiatu. Rok 1257 przyjmuje się."— Zapis prezentacji:

1

2 Gorzów to miasto w zachodniej Polsce, położone nad Wartą, jest siedzibą wojewody lubuskiego. Jest to miasto na prawach powiatu. Rok 1257 przyjmuje się za datę założenia miasta.

3 Pierwotna niemiecka nazwa Landsberg an der Warthe pochodzi od słów „Land” (pol. ziemia, kraina) oraz „Berg” (pol. góra). W początkowym okresie rządów polskich stosowana była nazwa Kobyla Góra. Od 7 lipca 1945 roku w dokumentach urzędowych funkcjonowała nazwa Gorzów nad Wartą. 2 marca 1946 roku Komisja Ustalania Nazw Miejscowości podjęła decyzję o urzędowym brzmieniu nazwy Gorzów Wielkopolski.

4 Gorzów Wielkopolski położony jest na siedmiu wzgórzach. Miasto ma 9 parków o łącznej powierzchni 138,3 ha. Na obszarze miasta znajduje się rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy.

5 W mieście znajdują się mosty nad rzeką Wartą: Staromiejski, Lubuski, żelazny (kolejowy) i most w Wieprzycach. Nad Kanałem Ulgi miasto posiada 3 mosty: most Stary, most w przebiegu Trasy Nadwarciańskiej oraz most kolejowy. Ponadto posiada mosty nad rzeką Kłodawką.

6 TEATR OSTERWY BYŁY GMACH POCZTY POLSKIEJ

7

8 MUZEUM SPICHLERZ MURY OBRONNE Z XV WIEKU

9 Gorzów Wielkopolski jest ośrodkiem przemysłowym z rozwiniętym przemysłem chemicznym, elektronicznym, energetycznym, farmaceutycznym, lekkim, maszynowym, metalowym, motoryzacyjnym, spożywczym i włókienniczym. W mieście znajduje się zakład produkujący wiązki instalacji elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego dla samochodów grupy Volkswagen.

10 Coś czego nie mamy w Zielonej Górze………

11 W Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim jest wielu zapalonych kibiców sportu żużlowego. Zawody w Gorzowie odbywają się na stadionie im. Edwarda Jancarza.

12

13 Adam Bałdych (ur. 18 maja 1986r. w Gorzowie Wielkopolskim) – polski skrzypek, kompozytor.

14 Michał Kwiatkowski (ur. 12 listopada 1983 w Gorzowie Wielkopolskim) − polski piosenkarz śpiewający w języku francuskim. Jego młodszy brat Dawid Kwiatkowski również jest piosenkarzem.

15 Dawid Kwiatkowski (ur. 1 stycznia 1996 w Gorzowie Wielkopolskim) – polski piosenkarz. Laureat Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. Młodszy brat Michała Kwiatkowskiego

16 Ryszard Krynicki (ur. 28 czerwca 1943 w Sankt Valentin) – polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali.

17 Edward Dębicki (ur. 4 marca 1935 w Kałuszu) – poeta, akordeonista, autor i kompozytor widowisk muzycznych, współtwórca scenariuszy filmowych i muzyki filmowej oraz autor ponad 200 pieśni.

18 Krystyna Prońko (ur. 14 stycznia 1947 w Gorzowie Wielkopolskim) – polska piosenkarka i kompozytorka, pedagog muzyczny, a także osobowość telewizyjna.

19 Edward Jancarz (ur. 20 sierpnia 1946 w Gorzowie Wielkopolskim, zm. 11 stycznia 1992 tamże) – polski żużlowiec i trener żużlowy, wielokrotny reprezentant Polski, drużynowy mistrz świata, zawodnik Stali Gorzów Wielkopolski.

20 Nagroda dla Filharmonii Gorzowskiej w konkursie Budowa Roku 2011 Filharmonia Gorzowska zdobyła główną nagrodę w konkursie „Budowa Roku 2011” jako obiekt kultury, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

21 Działania miasta na płaszczyźnie europejskiej budzą szacunek społeczności międzynarodowej. Już kilka lat temu Gorzów został uhonorowany Dyplomami Rady Europy, jako miasto aktywnie wspierające proces integracji oraz dbające o dostosowanie ochrony środowiska naturalnego do standardów europejskich. Szczególną dumą i radością napełnia nas kolejne ważne wyróżnienie - Honorowa Flaga Europy, przyznana miastu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu. Jest to poważny zaszczyt, Flaga Europy wręczana jest bowiem tylko tym ośrodkom, których wkład w proces i ideę integracji europejskiej zasługują na szczególne uznanie. Niewiele miast może pochwalić się tak doskonałą opinią.

22


Pobierz ppt "Gorzów to miasto w zachodniej Polsce, położone nad Wartą, jest siedzibą wojewody lubuskiego. Jest to miasto na prawach powiatu. Rok 1257 przyjmuje się."

Podobne prezentacje


Reklamy Google