Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykorzystanie TIK w nauczaniu wczesnoszkolnym i systematycznym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykorzystanie TIK w nauczaniu wczesnoszkolnym i systematycznym"— Zapis prezentacji:

1 Wykorzystanie TIK w nauczaniu wczesnoszkolnym i systematycznym
Oprac. Joanna Pawłowska

2 Warto korzystać z komputera jako narzędzia wspomagającego całościowe poznawanie łączące informacje z różnych dziedzin wiedzy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę nie tylko wyposażenie szkoły, lecz także wiek uczniów, ich umiejętności i możliwości psychofizyczne, potrzeby i zainteresowania. TIK stanowi doskonały sposób na skupienie uwagi, zaciekawienie, motywowanie uczniów do nauki. To wreszcie wspaniały sposób, by połączyć zabawę i naukę.

3 Nauczanie wczesnoszkolne
Multibooki czyli multimedialne podręczniki, oferowane przez różnych wydawców. Takie publikacje oprócz tekstu z podręczników i ćwiczeń zawierają także poruszające wyobraźnię filmy, animacje, zdjęcia, nagrania wierszy (często odczytanych przez znanych aktorów) i piosenek, podkłady muzyczne oraz fragmenty utworów muzyki poważnej.

4 Darmowe programy i aplikacje, które można znaleźć w sieci:
Program 2+2 wspomaga naukę podstawowych działań matematycznych – liczenia, dodawania, odejmowania, porównywania liczb, mnożenia oraz dzielenia w zakresie do 100. Program zawiera 21 ćwiczeń. Uczeń jest informowany o liczbie popełnionych błędów, a w razie trudności może skorzystać z podpowiedzi w formie obrazkowej. Sebran’s ABC pomaga w nauce liczenia, dodawania, odejmowania, mnożenia, zapamiętywania, kojarzenia, poznawania liter alfabetu, czytania itd..

5 HEXelon Tabliczka mnożenia ułatwia dzieciom opanowanie podstawowych działań matematycznych.
pozwala na tworzenie mówiących awatarów i odsłuchiwanie zapisanych tekstów w różnych językach

6 www.zondle.com służy do tworzenia gier edukacyjnych
służy do edycji zdjęć z możliwością dodawania tekstów, dymków i emotkonów, a także tworzenia plakatów, komiksów i kolaży.

7 Strony edukacyjne – podstrona witryny Ministerstwa Środowiska zawiera treści ekologiczno-przyrodnicze, gry, quizy, zabawy interaktywne, kolorowanki, ciekawostki, materiały dla uczniów i nauczycieli. – eRyś przedstawia młodszym uczniom zagadnienia przyrodnicze. – strona prowadzona przez Ministerstwo Kultury na pewno pomoże uczniom poznać Polskę.

8 www.dyktanda.net – strona zawiera ćwiczenia i testy ortograficzne oraz dyktanda
on-line. – zadania z zakresu edukacji matematycznej. – treści z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej. – liczydło on-line Ułatwia zrozumienie sytemu pozycyjno - dziesiątkowego.

9 TIK na lekcjach matematyki
Program GeoGebra – darmowe oprogramowanie wspomagające naukę matematyki. GeoGebra pozwala na tworzenie dynamicznych konstrukcji ilustrujących różne zagadnienia geometryczne. Program Matematyka 1+2 składa się z dwóch programów. Pierwszy umożliwia działania na liczbach naturalnych, np. rozkład liczb na czynniki pierwsze, obliczanie potęg oraz zamianę liczb arabskich na rzymskie. Drugi natomiast pozwala przeprowadzać działania na liczbach rzeczywistych, tj.: zamianę ułamków zwykłych na dziesiętne (i na odwrót) czy obliczenia na ułamkach zwykłych. Oba programy zawierają też mini gry edukacyjne. Ułamkowiec 1.01 program ten przybliża przeprowadzanie czterech podstawowych działań na ułamkach zwykłych. LearningApps.org - aplikacja ta umożliwia tworzenie ćwiczeń interaktywnych – również w formie gier, np. puzzli czy konkursu Milionerzy. Można skorzystać też z gotowej bazy ćwiczeń.

10 Ułamkowiec 1.01 program ten przybliża przeprowadzanie czterech podstawowych działań na ułamkach zwykłych. LearningApps.org - aplikacja ta umożliwia tworzenie ćwiczeń interaktywnych – również w formie gier, np. puzzli czy konkursu Milionerzy. Można skorzystać też z gotowej bazy ćwiczeń.

11 Portal Scholaris umożliwia nauczycielom korzystanie z gotowych materiałów, które można wykorzystać podczas lekcji: prezentacji multimedialnych, ćwiczeń interaktywnych i e-lekcji. Sumdog (www.sumdog.com) jest to bezpłatna platforma edukacyjna, na której zamieszczone są bardzo atrakcyjne gry. Można z niej korzystać w klasie z użyciem tablicy interaktywnej albo polecić ją jako zabawę do wypróbowania w domu. Sumdog kształci zdolności rachunkowe, a możliwość wyboru zakresu obliczeń sprawia, że jest przydatna w nauczaniu od klasy pierwszej szkoły podstawowej aż do klas gimnazjalnych.

12 Matematyczne ZOO (www. matzoo
Matematyczne ZOO (www.matzoo.pl) Znajdziemy tu ciekawe zadania i ćwiczenia rachunkowe dla różnych poziomów nauczania Matmagwiazdy (www.matmagwiazdy.pl) jest to strona z lekcjami z matematyki dla szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowanymi przez Tomasza Dominika Gwiazdę. Materiały przygotowane są w formie filmów zamieszczonych na YouTube. Strona Math.edu.pl zawiera różnorodne zadania, testy, ciekawostki, konkursy, wzory i narzędzia z zakresu arytmetyki, algebry, geometrii i analizy dla wszystkich poziomów edukacyjnych.

13 Zastosowanie narzędzi TIK w dydaktyce polonistycznej
Mapa myśli - Plakat interaktywny. Można go przygotować np. przy użyciu programu Glogster (www.glogster.com). Plakat interaktywny daje możliwość swobodnego łączenia muzyki, obrazów, dzieł literackich i teatralnych. Materiały audiowizualne przede wszystkim oraz Można tam znaleźć ciekawe filmy dokumentalne na temat literatury i sztuki, filmy fabularne, przedstawienia teatralne i operowe, muzykę oraz teksty publicystyczne.

14 Chmura słów - do budowania definicji, interpretacji poezji czy wychwytywania błędów służy można użyć https://tagul.com/ Dzięki tej aplikacji możemy również sprawdzić, czy napisany przez nas tekst nie zawiera zbyt wielu błędów powtórzeniowych

15 Z TIK w przeszłość Zasoby światowych i polskich muzeów
Interaktywna oferta muzeów wzbogaca i urozmaica przekaz podczas lekcji. Sale muzealne można odwiedzić dzięki komputerowi z dostępem do internetu oraz projektorowi. Warto sprawdzić strony takie jak: czy Zobaczenie zasobów największych muzeów świata umożliwia nam strona jak

16 Interaktywne mapy współczesne i historyczne
Centennia-Napoleonic-Edition - Program zawiera mapy historyczne z okresu od 1790 do 1820 roku obejmujące zasięgiem Europę, Bliski Wschód i Północną Afrykę, które mogą być przeglądane rok po roku, powiększane i drukowane. Do każdej mapy mogą być też wyświetlane najważniejsze wydarzenia historyczne, które miały miejsce w danym roku

17 Interaktywne osie czasu Sposobem na zaprezentowanie podczas lekcji interaktywnej osi chronologicznej porządkującej wydarzenia i zawierającej multimedia jest np. Wspomnienia „świadków historii” Niezwykle cenna jest możliwość przedstawienia autentycznych wspomnień bezpośrednich świadków wydarzeń historycznych. Dzięki takim projektom jak czy nauczyciele i uczniowie mają dostęp do spisanych wspomnień oraz nagrań świadectw wydarzeń sprzed lat. Bogactwo zebranych relacji pozwala przedstawić uczniom zapadający w pamięć obraz wydarzeń.

18 i włączenie go w przebieg lekcji. Zasoby www.nac.gov.pl
Źródła fotograficzne Stale uaktualniane i wzbogacane zasoby archiwów cyfrowych pozwalają na posłużenie się materiałem zdjęciowym i włączenie go w przebieg lekcji. Zasoby oraz świetnie się sprawdzą podczas prezentacji z wykorzystaniem projektora. Portale historyczne Różnorodność materiałów dostępnych w sieci umożliwia pokazanie wydarzeń historycznych z wielu perspektyw. Ciekawe artykuły i materiały powtórzeniowe można znaleźć np. na oraz

19 „Włączając umiejętnie w proces edukacyjny różne narzędzia TIK, umożliwiamy uczniom zdobycie wiadomości i umiejętności przewidzianych zapisami podstawy programowej”. cyt. Jolanta Okuniewska, „Technologie są dla dzieci”

20 „Używanie nowoczesnych technologii nie może być celem samym w sobie.
Celem powinno być takie korzystanie z nowoczesnych technologii, aby wspomagać uczniów w zdobywaniu i pogłębianiu potrzebnej im wiedzy i umiejętności (także społecznych i cyfrowych) w XXI wieku”. cyt. Jolanta Okuniewska, „Technologie są dla dzieci”, epub

21 dziękuję


Pobierz ppt "Wykorzystanie TIK w nauczaniu wczesnoszkolnym i systematycznym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google