Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najczęstsze powody wypadków drogowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najczęstsze powody wypadków drogowych"— Zapis prezentacji:

1 Najczęstsze powody wypadków drogowych

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15 Od 1896 roku w wyniku wypadków drogowych zginęło na świecie 35 mln osób. Obecnie na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób (co 30 sekund jeden człowiek), a mln odnosi obrażenia. Około 40 proc. wszystkich zabitych stanowią dzieci i młodzież. Jest wiele przyczyn tych wypadków.

16 Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego
Mimo że przepisy ułatwiają bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B, wielu kierowców ma do nich nonszalancki, jeśli nie lekceważący stosunek. W kodeksie drogowym nie znajdziesz przepisu, który nie byłby złamany. Z drugiej strony osoby naruszające prawo wyzwalają agresję innych kierowców. Kierowcy często traktują przepisy jako sposób na utrudnianie im życia. Zamiast się im podporządkować. 

17

18 Nadmierna prędkość Gdyby wszyscy kierowcy kierowali się antyczną zasadą „Festina lente” (śpiesz się powoli), w 2013 r. byłoby o ponad 21 tys. wypadków mniej, a 1850 osób ciągle by żyło. Z policyjnych statystyk wynika jednak jasno, że niewielu polskich kierowców potrafi spieszyć się powoli. Przecież bezsensem jest narażanie ludzkiego życia dla tych kilku minut, które zyskamy, pędząc na łeb na szyję. 

19 Jazda pod wpływem alkoholu
Jazda pod wpływem alkoholu to jedno z częstszych wykroczeń polskich kierowców. Nie oznacza to jednak, że wszyscy złapani na gorącym uczynku prowadzili „na podwójnym gazie” świadomie. Część z nich to tzw. wczorajsi kierowcy, którzy wsiadając do samochodu, nie zdawali sobie sprawy z tego, że poziom alkoholu w ich krwi wynosi co najmniej 0,2 promila Zobacz na co stać pijanych kierowców

20

21 Czy warto? Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰, popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Jeśli tuż przed jazdą wypijemy alkohol, ale w chwili kontroli wynik mieści się w granicach normy, to policjant wykona kolejne pomiary – jeżeli stężenie będzie wzrastało, nie unikniemy kary, mimo że przy pierwszym badaniu wynik nie przekraczał dopuszczalnych granic! Możliwe kary: -Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych – określa się ich liczbę (od 10 do maksymalnie 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do nawet 2000 zł). Jej wysokość ustala sąd, biorąc pod uwagę m.in. zarobki i sytuację rodzinną sprawcy. -Utrata uprawnień na czas od roku do 10 lat lub nawet dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami. -Kara więzienia do lat 2 (recydywistom grozi do 5 lat, a osobom, które spowodowały wypadek – nawet do 10 lat). Pamiętajmy więc ,że

22 Filmik!

23 Wymuszanie pierwszeństwa
Wiele wypadków na naszych drogach jest spowodowana wymuszaniem pierwszeństwa. Nie chodzi tutaj o to, że ktoś nie zna dobrze wszystkich znaków, nie zna hierarchii znaków, ale o to, że mimo iż wiemy, że to nie my mamy pierwszeństwo na danej krzyżówce, tylko auto, które się zbliża czy to z prawej czy z lewej strony, wjeżdżamy właśnie wprost przed to auto.

24 Piesi w wypadkach drogowych
Samochód właśnie zatrzymał się przed zebrą, żeby pieszy mógł spokojnie przejść na drugą stronę jezdni. Pieszy jest jednak jeszcze schowany za autem, tak że nadjeżdżający właśnie wóz wcale go nie widzi. Kierowca omija pojazd, taranując przechodnia.  Nie bez powodu za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi ustawodawca przewidział aż 9 punktów karnych. Wielu kierowców po prostu nie liczy się z pieszymi.  Niecodzienne wymuszanie pierwszeństwa przez pieszych na torach

25

26 Agresja   Zaczyna się od wyzwisk i niewybrednych gestów wobec innych kierowców, kończy na łamaniu przepisów. Wyprzedzanie na siłę, pod górkę, na zakręcie, bez rozpoznania sytuacji na drodze. Skręcanie z niewłaściwego pasa. Zajeżdżanie drogi. Wciskanie się na siłę na pas ruchu. Przeskakiwanie z pasa na pas. Przykładów nie brakuje.  Takie zachowanie ma wiele przyczyn: cudzy błąd, nieoczekiwany korek, karzący klakson czy wymowny gest. Młodzi kierowcy uważają, że agresją zdobędą poklask jadących z nimi rówieśników. Jest też grupa kierowców, którzy tylko takim zachowaniem mogą rozładować rosnące w nich napięcie.  Objawy agresji wśród kierowców

27

28 Brawura na drodze  Sondaże mówią jasno: mamy świetną opinię o własnych umiejętnościach. Polacy często z wyższością odnoszą się do innych kierowców. Nie mówiąc już o pieszych i rowerzystach.  Na tyle cenimy własne umiejętności, że w ogóle negujemy możliwość spowodowania wypadku. Myślimy: nawet jeśli już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, nasze talenty pozwolą nam wyjść ze wszystkiego obronną ręką. 

29 Halo?... Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

30 Pamiętajmy o pasach! Nie martwmy się ,że podkreślą nasze „fałdki”
Blisko 600 osób rocznie (10%) mogłoby uniknąć tragedii, gdyby 90% podróżnych regularnie zapinało pasy bezpieczeństwa. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50% ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń w wyniku wypadku drogowego. Nie martwmy się ,że podkreślą nasze „fałdki”

31 Filmik!

32 STOP! Ignorowanie wskazań sygnalizacji świetlnej grozi mandatem od 300 do 500 zł oraz 6 punktami karnymi. Kwotę kary ustala policjant, w zależności od skali wykroczenia. W przypadku niewielkiego naruszenia przepisów, jak np. zatrzymanie się za wyznaczoną linią, jednak nieutrudniające ruchu, możliwe jest tylko pouczenie. Kierowcy z premedytacją przejeżdżający przez skrzyżowanie przy zapalonym czerwonym świetle powinni być przygotowani na najwyższą możliwą karę.

33 Dekalog myślącego kierowcy
Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy.  Nie utrudniaj życia innym kierowcom.  Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi.  Nie pouczaj innych.  Droga to nie sala sądowa - nie musisz nikomu niczego udowadniać.  Ustąp innym, nawet, gdy prawo jest po Twojej stronie.  Wolisz mieć rację czy cały samochód?  Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą.  Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów.  Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj.  Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy na granicy swoich możliwości.

34

35 Źródła ,które zostały wykorzystane przy tworzeniu prezentacji
Youtube.com Maxior.pl kontakt24.tvn24.pl gp24.pl adiafora.pl wikipedia.org motogazeta.mojeauto.pl

36 Autorzy pracy : Adam Różycki Mikołaj Waluch PŁOCK 2014


Pobierz ppt "Najczęstsze powody wypadków drogowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google