Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OWOCE i ich właściwości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OWOCE i ich właściwości."— Zapis prezentacji:

1 OWOCE i ich właściwości

2 TRUSKAWKI Poziomka truskawka – roślina mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych .Ma wiele nazw zwyczajowych: poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu truskawką. Mieszaniec ten został uzyskany w Europie przez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z chilijską ,którego dokonano w 1712 roku Truskawki to marzenie człowieka Każdy na lato już tylko czeka Truskawki mógłby jeść garściami I rwać je razem z łodygami. Owoce te są najlepsze na świecie, lepszych na serio, nie znajdziecie. Bo je je każdy : duży i mały, bo truskawka to owoc wspaniały.

3 Jabłka Kiedy jesz na przykład jabłko, Życie płynie bardzo gładko.
Jabłko smaczne jest i zdrowe, Umyj je i już gotowe. Smak dojrzałych jabłek jest słodko-kwaskowaty, rozmaite odmiany mogą być bardziej lub mniej słodkie lub kwaśne. Jabłka są kształtem zbliżone do kuli. Miąższ jabłka jest sztywny, chrupki i pełny przezroczystego soku. Po długim przechowywaniu jabłko staje się miękkie i pomarszczone, ale nadal jadalne. Skórka jabłka jest gładka i cienka, ściśle przylegająca do miąższu, dająca się obierać lub polerować. Kolor skórki jabłka występuje w odcieniach zieleni, a po dojrzeniu również żółci lub czerwieni, często zmieszanych ze sobą.

4 ARBUZ W owocarni arbuz leży I złośliwie pestki szczerzy;
Tu przygani, tam zaczepi. "Już byś przestał gadać lepiej, Zamknij buzię, Arbuzie!" ~”Na straganie” Jan Brzechwa~ Arbuz– rodzaj roślin z rodziny dyniowatych. Gatunkiem typowym jest Citrullus vulgaris. Duże znaczenie użytkowe ze względu na soczyste, jadalne owoce ma arbuz zwyczajny .

5 Brzoskwinia Brzoskwinia– grupa kilku gatunków roślin, które według większości ujęć taksonomicznych zaliczane są do rodzaju Prunus. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski zalicza jednak uprawiany również w Polsce gatunek brzoskwinię zwyczajną do oddzielnego rodzaju Persica (brzoskwinia)

6 Wiśnie Cudna Wiśnia kwitła na łące, jej gałęzie, były mocne.
Pewnego dnia znikła, nie pozostał, już po niej ślad. Gospodarz myślał co się z nią stało, ale na próżno, bo nic już się z niej nie zostało. Wiśnia (Cerasus Mill.) – rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w około 60 gatunkach w strefie umiarkowanej półkuli północnej, głównie we wschodniej Azji. W Polsce w stanie naturalnym występują tylko dwa gatunki wiśni: wiśnia karłowata, rosnąca na wyżynach południowych, prawnie chroniona, oraz czereśnia ptasia, zwana trześnią.

7 Maliny Zrywasz dorodne maliny, w ustach słodki ich smak,
maliną zostać czerwoną, maliną zostać o tak... Malina - grupa gatunków z rodzaju wyróżniana zwyczajowo ze względu na czerwoną barwę owoców i łatwość ich odpadania od dna kwiatowego (pozostałe gatunki noszą zwyczajową nazwę rodzajową jeżyna). U różnych odmian uprawnych owoce mogą być koloru od czarnego i purpurowego, przez czerwony, żółty, do białawego.

8 Banany Arbuz pestek ma niewiele i go chętnie zjem w niedzielę.
Gruszka za to wyjątkowa, mango niech się przy niej schowa. A na koniec o bananie - zjem go jutro na śniadanie :) Banan– rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Przedstawiciele są typowymi przedstawicielami flory międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców

9 WYKONAŁY Zuzanna Rozwadowska Natalia Szymańska Maria Domagała


Pobierz ppt "OWOCE i ich właściwości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google