Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby wywoływane przez kleszcze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby wywoływane przez kleszcze"— Zapis prezentacji:

1 Choroby wywoływane przez kleszcze

2 Ogólne informacje o kleszczach
Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity (kleszcz pastwiskowy). Aktywność kleszczy rozpoczyna się w marcu lub kwietniu, kiedy temperatura gleby wynosi 5 – 7ºC, a kończy w październiku lub listopadzie, kiedy zapadają w sen zimowy.

3 Kleszcz pospolity

4 Jak atakują kleszcze? Kleszcze mieszkają zwykle na spodniej stronie liści lub na gałęziach w pobliżu ścieżek i śladów dzikich zwierząt. W ten sposób są ściągane przez żywicieli. Kiedy atakują, znieczulają miejsce ukłucia, żeby na spokojnie, przez kilka dni żerować na skórze. Właśnie wtedy przenoszone są groźne choroby zakaźne.

5

6 Bolerioza Bolerioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Schorzenie najczęściej łatwo wyleczalne lub zwalczane przez organizm bez leczenia.

7 Bakteria Borrelia burgdorferi

8 Objawy i leczenie boleriozy
Borelioza nie jest chorobą łatwą do zdiagnozowania. Najczęstsze symptomy towarzyszące boleriozie to: rumień wędrujący, gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła i stawów. Boreliozę leczy się antyobiotykami. U niektórych chorych leczenie trwa półtora roku, a u innych zaledwie kilka tygodni. Zależy to od tego ile czasu trwa choroba, nim została postawiona prawidłowa diagnoza.

9 Kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa układu nerwowego przenoszona przez kleszcze. Dochodzi do niej po ukąszeniu przez kleszcza (najczęstsze miejsca ukąszenia to głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi).

10 Wirusy z rodziny Flaviviridae

11 Objawy i leczenie KZM Objawy, które umożliwiają rozpoznanie kleszczowego zapalenia mózgu to gorączka, zmęczenie, utrata łaknienia, objawy zakażenia górnych dróg oddechowych. Leczenie przyczynowe KZM nie istnieje, więc stosuje się leczenie objawowe: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz rehabilitacja.

12 Jak chronić się przed kleszczami?
Nie trzeba dużo, aby ochronić się przed kleszczami. Wystarczy: odpowiednia odzież w czasie wycieczki do lasu (czapka, ubranie z długim rękawem) obejrzeć dokładnie ciało po powrocie ze spaceru w lesie stosować specjalne spraye przeciwko kleszczom zaszczepić się przeciwko kleszczom

13 Koniec  Wykonała Agnieszka Gola kl. 2F


Pobierz ppt "Choroby wywoływane przez kleszcze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google